HABER

Yönetmen Fatih Akın'den İsviçre'ye boykot

Ödüllü yönetmen Fatih Akın, referandum sonucu minare yapımını yasaklayan İsviçre'yi protesto ederek, ülkede gösterime girecek olan filminin 16 Aralık'ta yapılacak galasına gitmeyeceğini söyledi.

"Gönül Mutfağı" isimli filminin gösteriminde bulunan Akın, "Elimden başka bir şey gelmediği için kültür boykotu yapmak istedim. Böyle bir karara şok tedavisi gerekiyordu" dedi. Yasağı tasvip etmemesine rağmen İsviçre'deki galaya katılmasının dürüst bir davranış olmayacağına dikkat çeken ünlü yönetmen Fatih Akın, "Hem gidip hem de boykot etmek olmaz. Onlar da yaptıkları hatanın bir şekilde farkına varmalılar" diye konuştu.

Minarenin bahane olduğunu söyleyen ünlü yönetmen, "Asıl sorun Avrupa'da giderek yayılan İslam fobisidir. Şimdi minarenin arkasına saklanarak bu korkularını dile getirmeye çalışıyorlar. Fakat bu tür kışkırtmalar ve soğuk savaşlarla hiçbir yere varılamaz. İki tarafın da korkularını yenmek için köprüler kurulmalıdır" diye konuştu. "Nasıl ki kiliseler kulesiz olmazsa camiler de minaresiz düşünülemez" diyen Akın, "Türkiye'de kiliselerin kulelerini yasak etseler dünya karışır. Avrupa globalizmi seçerek tüm dinlere kapısını açmıştır. Globalizmin sonucu olarak Avrupa'ya yerleşen İslam'ı Avrupalı kabul etmek zorundadır" şeklinde konuştu.

Olaylara insan olarak yaklaşmak gerektiğini belirten Akın, "Minareye dini sembol olarak bakmamak gerekiyor. Diğer dinleri tanıyan Avrupalı, İslam dinini de kabul etmeli, bu tür insan haklarını zedeleyen davranışlardan vazgeçmelidir. Bu yasaklar uyumu bir adım öne götürmez, aksine dengesini bozar. Dengesi bozulmuş bir uyumda ise huzur, barış olmaz" ifadelerini kullandı. Hamburglu ödüllü yönetmen Fatih Akın, "Wilhelmsburg'a Gönül Treni-Soultrain to Wilhelmsburg" yardım projesiyle Wilhelmsburglu yoksul göçmen gençlerin eğitimine katkı için kolları sıvadı.

Akın, "Yakında Almanya'da gösterime girecek olan 'Gönül Mutfağı-Soul Kitchen' filmimin büyük bir bölümünü Wilhelmsburg semtinde çevirdim. Bu proje ile hem ihtiyacı olan gençlere yardım etme, hem de onlara olan gönül borcumu ödeme fırsatı buldum" dedi. Proje kapsamında 25 Aralık'ta Almanya'da gösterime girecek "Gönül Mutfağı" isimli film gösterime sunuldu. Gösterimde filmin ünlü oyuncuları da hazır bulundu.

Gösterinin ardından düzenlenen konserde Fatih Akın da DJ'lik yaptı. Akın, sinema gösterimi ve konserden elde edilen gelirin tamamının çocuklara öğle yemeği ve ders yardımı veren "Wilhelmsburg Gençlik Evi'ne", ailelere yardım sunan "Windlicht im Margaretenhort" kurumuna ve çocuklara ücretsiz müzik eğitimi sunan "Musik Projekt with friends bei friends" projesine aktarılacağını açıkladı. Proje fikrinin eşi Monique Akın'dan çıktığı ifade eden Akın, "Eşim yaptığı araştırma sonucu semtte desteğe ihtiyacı olan çok çocuk ve genç bulunduğunu öğrenmiş. Bana da onun bu projesini uygulamak kaldı. Eşime bana böyle bir fırsat sunduğu için teşekkür ediyorum" dedi. Özellikle göçmen gençlerin eğitimde yardım ve teşvike ihtiyacı olduğunu ifade eden Akın, "Onlar buraya ait ve buranın geleceği. Onlara iyi eğitim fırsatı vererek yararlı insanlar olarak topluma kazandırmak ise bizim sosyal sorumluluğumuzdur" dedi.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön