HABER

Yunanistan'da liderler tekrar bir arada

Yunanistan'da, ulusal birlik hükümeti kurulmasına yönelik çabalar sürüyor.

Anlaşmazlık çıkması üzerine dün yarıda kalan, Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas başkanlığında cumhurbaşkanlığı konutunda siyasi parti liderleri düzeyinde yapılan toplantı bugün tekrar başladı.

Cumhurbaşkanlığı konutunda yapılan toplantıya Başbakan Yorgo Papandreu, Yeni Demokrasi Partisi (ND) lideri Andonis Samaras ve Halk Ortodoks Partisi LAOS Başkanı Yorgos Karacaferis katılıyor.

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) genel sekreteri Aleka Papariga ve sol ittifak Syriza Başkanı Aleksis Çipras ise dün olduğu gibi bugün de toplantıya katılmıyor.

Papandreu ve Samaras arasında varılan uzlaşma sonucunda oluşturulması kararlaştırılan ulusal birlik hükümetiyle ilgili son ayrıntıların ele alındığı toplantı sonunda açıklama yapılması bekleniyor.

-Papadimos tekrar gündemde

Bu arada, dün liderler toplantısının ertelenmesinin ardından, televizyonlarda Lukas Papadimos'un ismi tekrar konuşulmaya başladı.

Haberlerde, Papadimos'tan vazgeçilmesinin ardından, yeni hükümetin başbakanı olacağı öne sürülen Meclis Başkanı Filippos Peçalnikos'un ismine olan itirazlardan sonra, Papadimos'un tekrar gündeme geldiği belirtilirken, ana muhalefet lideri Samaras geç saatlerde yaptığı açıklamada, başbakanın kim olacağı konusunu PASOK'un tercihine bıraktığını söyledi.

AA

Geri Dön