Yunanistan'da vatandaşlar polisle çatıştı

ATİNA (İHA) - Yunanistan'da hükümet tarafından gündeme getirilen ve parlamentoda oylanmak üzere tartışılan sosyal güvenlik reformuna karşı çıkan yüzlerce Yunanlı, başkent Atina'da polisle çatıştı.

İktidardaki Yeni Demokrasi Partisi'nin yeni sosyal güvenlik yasasını mecliste tartıştığı sıralarda, yüzlerce Yunan vatandaşı da parlamento önünde tasarının geri çekilmesi için gösteri yaptı. Tüm sendikaların bir araya geldiği gösteride hükümet karşıtı sloganlar atılırken, meclis binasına girmeye kalkışan göstericiler, polis tarafından engellendi. Göstericiler, göz yaşartıcı bomba ve biber gazı kullanan polise taş ve sopalarla karşılık verdi. Parlamento binasının önü bir anda savaş alanına döndü.

Olaylarda çok sayıda yaralanan olduğu öğrenilirken, yaklaşık 1 saat süren çatışmadan sonra protestocular meclis önünden ayrılmak zorunda kaldı. Yunanistan'da sosyal güvenlik yasa tasarısına karşı dün greve giden çalışanlar, yaklaşık 100 bin kişinin katılımıyla tasarıyı protesto etmişti. Öte yandan, özellikle kadın çalışanların kazanılmış haklarını geri aldığı ileri sürülen tasarı, Yunanistan Parlamentosu genel kurulunda görüşülmeye devam ediliyor.