HABER

Yunanistan'daki genel grev

ATİNA (İHA) - Yunanistan'da öğretmenler tarafından başlatılan grev 5. haftasına girdi. Aylık maaşları ve Yunan Hükümeti'nin eğitimle ilgili aldığı karara karşı çıkan öğretmenler bugün yeni bir protesto yürüyüşü gerçekleştirdi.

TSİ 12.00'de başkent Atina'nın Sindağma Meydanı'nda toplanan öğretmenler daha sonra Yunanistan Meclisi'ne doğru hareket etti. Öğretmenlerin protesto gösterisine öğrencilerde destek verdi. Toplanan binlerce kişi Yunanistan Meclisi'nin önünden geçerek hükümete sesini duyurmaya çalıştı. Polisin yoğun önlemleri altında yapılan eylemde, Atina sokaklarında taleplerini çeşitli sloganlarla halka duyurmaya çalışan göstericilerden bazıları, polis kordonuna sinirlenerek polislere taş attı. Daha sonra Yunanistan Eğitim Bakanlığı önüne gelen göstericiler, Eğitim Bakanı Marietta Gıanakou ile temas kurmak istedi. Polis tarafından engellenen gösteri konvoyu, yaşanan gerginlikten bir süre sonra bakanlık önünden ayrıldı.

Yunan Hükümeti, son yaptığı açıklamada öğretmenlere zam verilmeyeceğini söylerken, öğretenlerde 5. haftasına giren grevi sonlandırmayacaklarını ve süresiz devam edeceklerini ifade etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön