HABER

Yunanistan'ı karıştıran sözlere açıklama

Yunanistan’ın tepkisine neden olan orman yangınlarıyla ilgili sözlerinin çarpıtıldığını söyleyen Yılmaz “Olay Yunanistan değil, Türkiye’deki yangınlarla ilgilidir. Örtülü ödenek söz konusu değil” dedi

Yunanistan'ı karıştıran sözlere açıklama

Eski Başbakan Mesut Yılmaz, Yunanistan’da tepkilere neden olan “orman yangını misillemesi”yle ilgili ilgili sözlerinin yanlış anlaşıldığını savundu.

[

****](https://www.mynet.com/yilmaz-konustu-atina-ayaga-kalkti-110100608541)

Yazılı bir açıklama yapan Mesut Yılmaz, şunları kaydetti:

''Konu tamamen bir yanlış anlamadan kaynaklanmaktadır. Sayın Enver Aysever ile yaptığım bir telefon görüşmesinde devlet sırrı kavramının hangi hallerde geçerli olduğu sorusu üzerine bunun münhasıran dış politika konularıyla ilgili olduğu, örneğin 90'li yıllarda Ege sahillerimizde meydana gelen orman yangınlarının Yunan gizli servisiyle ilişkili olduğuna ilişkin değerlendirmelerin, bu bilgiler kanıtlanmadıkça yayınlanmasının dış politikamız açısından sakıncalı olacağı ifade edilmiştir. Anlaşılacağı gibi olay Yunanistan'daki değil Türkiye'deki orman yangınlarıyla ilgilidir.

Bu kapsamda örtülü ödenek konusu hiç söz konusu olmamıştır. Esasen haberin başlığıyla içeriği karşılaştırıldığında da bu açıkça görülmektedir. Yanlış değerlendirmelere mahal vermemek için bu hususu kamuoyunun bilgisine sunarım.''

'TAMAMEN ÇAPTILDI'

Eşi Berna Yılmaz ile birlikte İstanbul'dan Los Angeles'e hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Yılmaz, şöyle konuştu:

“Zannediyorum Yunanlı dostlarımız da biraz acele etmişler tepki göstermekte. Benim oradaki kastım Türkiye'deki orman yangınlarıyla ilgili. Türkiye'de 1990'lı yıllarda meydana gelen büyük çapta ve yangın orman yangınlarının Yunan gizli teşkilatıyla ilişkili olduğuna ilişkin bazı bilgiler, değerlendirmeler vardı.

Ben bunlar kesinlik kazanmadıkça, kanıtlanmadıkça bunların yayınlanmasının Yunanistan'la ilişkilerimiz açısından yanlış olacağını, bu nedenle devlet kapsamı içinde düşünülmesi gerektiğini ifade ettim. Mesele tamamen çarpıtılmış, sansasyon merakına kurban edilmiş, doğrusu söylediğim gibi.''

Yılmaz, ''haberi veren gazete mi çarpıtmış?'' sorusu üzerine ''Maalesef, zaten manşetle haber tamamen farklı'' cevabını verdi.

AZERBAYCAN'DAKİ DARBE GİRİŞİMİ İDDİASI

Mesut yılmaz, bir gazetecinin ''Haberde Azerbaycan'daki darbe girişimi iddiaları da var, bu konudaki görüşünüz nedir?'' sorusu üzerine de ''şimdi onu şey yapmayın'' diyerek cevap vermedi.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler