HABER

Yunanlılar el konulan tekneyi iade etti

BALIKESİR (İHA) - Türkiye'den kaçan mültecilerin Midilli Adası'na geçmek için çaldığı teknelerden biri, Yunan makamlarınca iade edildi.

İzmir'in Aliağa ilçesinden geçen mayıs ayında kaçak göçmenler tarafından çalındığı iddia edilen Azim adlı balıkçı teknesi, Yunan makamlarınca iade edildi. Öneki gün Yunanistan'ın Midilli Adası'ndan Ayvalık-Midilli arasında yolcu taşıyan feribot ile yollanan teknenin teslim edilmesi için sahiplerinin beklendiği öğrenildi.

İzmir'in Aliağa ilçesi ve Çanakkale'nin Küçükkuyu beldesinden mültecilerin yasa dışı yollarla Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmek için çaldıkları tekneler, yaklaşık 10 yıldır Yunan makamlarınca iade edilmiyordu. 10 yıl aradan sonra ilk kez bir Türk teknesinin iade edildiğini bildiren yetkililer, Midilli'deki mahkemelerin bugüne kadar iade kararı almadıklarını, ilk kez "Azim" isimli tekne için iade kararı çıktığını bildirdi.

Yetkililer, önümüzdeki günlerde yine kaçak göçmenler tarafından çalınarak Midilli'ye götürülen ancak Yunan güvenlik güçlerince yakalanarak el konulan başka bir teknenin de iade edileceğini söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön