HABER

Yürü stresten kurtul

Güney Carolina Psikoterapi ve Hipnoterapi Kliniği Başkanı Dr. Güngör Özbek, psikolojik hastalıkların tamamının, fizyolojik hastalıkların da yüzde 60'ının stres kaynaklı olduğunu söyledi.

Yürü stresten kurtul

Dr. Özbek, yaptığı değerlendirmede, aşırı sabırsızlık, diş ve yumrukları sıkma, karşıdakine sürekli ters cevaplar verme, başkalarına çabuk kızma ve onları dinlememe, aniden kızıp küfretme, yerinde duramama, çok konuşma durumlarında kişinin, aşırı stres altında olduğunun anlaşıldığını belirterek, "Psikolojik hastalıkların tamamı, fizyolojik hastalıkların da yüzde 60'ı stres kaynaklıdır. Çalışma hayatı, evlilikte ve kişisel ilişkilerde yaşanan sorunlar, zaman baskısı altında boğulma ve kendisini yetersiz bulmanın stres yaratacak "iç çatışmalara" neden olabiliyor" dedi.

Dr. Özbek, stresi atmanın en güzel yolunun, 'saatte 6 kilometre hızla yürümek' olduğuna dikkat çekerek, "Beyin, yürüyüş sırasında endorfin salgısını üreterek, vücudu dinlendiriyor" değerlendirmesinde bulundu. Bir diğer stres atma yönteminin de 'pozitif düşünmeyi öğrenmek' olduğunu anlatan Dr. Güngör Özbek, negatif düşüncenin beyini olumsuz yönde etkileyerek stres yarattığını söyledi.

Yoga, meditasyon, hipnoz ve gevşeme gibi teknikler de stres atma yöntemlerinin başında geliyor. Tabiat şartları ve ekonomik koşulların ağırlaşmasına paralel olarak stresin de arttığına dikkati çeken Özbek, yine Amerika'da yapılan bir araştırmanın, doktora gidenlerde sorunlarının yüzde 90'ının strese bağlı olarak geliştiğini ortaya koyduğunu bildirdi.

ANKARA (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler