HABER

Yüzbinler Çağlayan'da

Bugün saat 14.00'te başlaması planlanan "Cumhuriyet Mitingi"ne katılmak için Türkiye'nin dört bir yanından Çağlayan'daki Abide-i Hürriyet Meydanı'na gelen vatandaşlar, mitingin başlamasına iki saat kala tüm meydanı doldurdu.

Yüzbinler Çağlayan'da

"Cumhuriyet Mitingi" saat 14.00'te istiklal marşının okunmasıyla başladı.

Meydanda, 14 Nisan'da Ankara Tandoğan Meydanı'nda da açılan 4 kilometrelik Türk bayrağı açılırken, hoparlörlerden devamlı olarak başta "10. Yıl Marşı" olmak üzere çeşitli marşlar çalınıyor. Yüzlerce Türk bayrağı ve Atatürk posterinin açıldığı meydanda, sık sık "Hepimiz Kemalist, Hepimiz Türk'üz" sloganı atılıyor.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Cumhuriyet Kadınları Derneği'nin öncülüğünde olmak üzere, yaklaşık 500 dernek ve kuruluşun destek verdiği miting, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Türkân Saylan, Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkanı Prof. Dr. Necla Arat ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nur Serter'in yapacağı birer konuşma ile yapıyor.

Daha sonra, aralarında Tolga Çandar, Ayten Alpman, Bulutsuzluk Özlemi ve Edip Akbayram gibi sanatçıların da sahneye çıkarak destek vereceği mitingde, Rutkay Aziz Nâzım Hikmet'ten bir şiir, Halit Ergenç ise Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni okuyacak. Miting, hep bir ağızdan söylenecek "10.Yıl Marşı" ile sona erecek.

Bu arada, geniş katılım olması beklenen miting için Çağlayan Meydanı'na üç koldan yürünecek. İstanbul içinden mitinge katılacak olanlar, Perpa ve Şişli Camii'nin önünden, şehir dışından gelen katılımcılar ise Okmeydanı'nda toplanıp, Piyale Paşa Bulvarı'ndan Çağlayan'a doğru yürüyecek. Çağlayan ve çevresindeki bazı yollar da miting için trafiğe kapatıldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, saat 07.30'dan itibaren miting bitimine kadar trafiğe kapatılacak yollar şöyle sıralandı: Darülaceze, Piyalepaşa, Çağlayan Vatan, Kağıthane, Dr. Cemil Bengü, İzzet Paşa, Abide-i Hürriyet, 28 Nisan, Halide Edip Adıvar ve Fevzi Çakmak caddeleri ile Feriköy Kasap, Akar, Eğitim, Ayazma, Gürun ve Fırın Arkası, Fırın Aralığı, Çınar, Çağlayan Top Sahası Yanı, Egemen, Yurt, Kanarya, Zafer, Yavuz, Avcılar, Yeniyol ve İdil sokaklar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler