Zamanı gelmişti: Volkswagen'in 116 yıllık fabrikası artık 'elektrikleniyor!'

Volkswagen'in Almanya'daki 116 yıllık Zwickau fabrikası, bir ilke sahne oluyor. 116 yıldır içten yanmalı motora sahip Volkswagen araçlar üreten fabrika, artık geleceğin elektrikli otomobillerini üretecek.

Zamanı gelmişti: Volkswagen'in 116 yıllık fabrikası artık 'elektrikleniyor!'

Volkswagen elektrikli otomobil üretiminde son zamanlarda sıklıkla gündeme geliyor. Çünkü firma, artık tam elektrikli otomobillerinin seri üretimine başlamanın eşiğinde. Ancak hadi elektrikli otomobil üretelim deyince de üretim başlamıyor. Volkswagen'in çeşitli dönüşümler ve hazırlıklar yaparak, tam kapasite ile üretime başlaması gerekiyor. Bu dönüşümlerin en büyük ayağı ise şüphesiz üretim. Bunun için ise Volkswagen 116 yıllık Zwickau fabrikasını gözüne kestirmiş durumda.

116 YILLIK ZWİCKAU FABRİKASI DEĞİŞİYOR

Zwickau fabrikası, 116 yıldır Volkswagen Grubu'na hizmet etmekteydi. Bu hizmet süresince fabrikada milyonlarca içten yanmalı motora sahip otomobil üretildi. Fakat artık buna bir yenisi daha eklenmeyecek. Zira Volkswagen, Zwickau fabrikasını elektrikli otomobiller için kullanmaya karar verdi. Bundan böyle fabrika sadece tam elektrikli Volkswagen ID.3 ve ID.4'ü, Audi'nin yeni SUV otomobilini, Seat el-Born'ü ve markaya bağlı daha birçok elektrikli otomobili üretecek. Volkswagen için hüzünlü ama bir o kadar da anlamlı bir gün olsa gerek.

Volkswagen

VOLKSWAGEN 1,2 MİLYAR EURO YATIRDI

Golf R Estate modelini son kez banttan indiren fabrika, planlara göre yıllık 330.000 araç üretecek. Volkswagen, elektrikli dönüşümde sorun yaşamamak için ve Tesla gibi rakipler ile rekabette iyi bir yere gelebilmek için 1,2 milyar euro yatırım yaptı. Görünüşe bakılırsa fabrika üretim kapasitesi ile bu yatırımın fazlasını amorti edecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
Bizim millet de wolkvagen Türkiyeye fabrika açacak zannediyor. Adamlar tamamen elektrikli otomobile dönüyor Almanya'daki fabrikayı Türkiyeye kuruyor. Kurnazzzzzz
Bizim araba fabrikası da aynen öyle yaptı......
isveçe 2015 yılında türkiye 40 milyon euro para ödeyerek 4 model platformu satın alındı daha bizimkiler fabrika kurma hayellerindeler,paralar boşu boşuna hiç oldu,birde üstüne üstlük kurulan şirkette milyon dolarlar hibe verildi ama gel gelelim her attıkları adım türkiyeye kazık oldu ve hala benzinli otomobil üretmek için ne yaptıklarını sadece kendilerin bildiği bir hiçlikle yola devam diyorlar millet artık elektirikli otomobil ile uçan araba üretmekteler milletinde sırtını sıvazlayıp avutmakla uğraşıyorlar,arabanın niçin hala üretilemediği hakkında bilgi vermiyorlar
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler