HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Zelenskiy müttefiklerden silah istemişti! Polonya'dan kritik hamle: Ukrayna'ya Leopard tankları verecekler

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş sürerken, Zelenskiy müttefiklerden silah desteği istemişti. ABD'nin 3 milyar dolarlık askeri yardım yapacağı Ukrayna'ya bir büyük destek ise NATO üyesi Polonya'dan geldi. Lüblin Üçgeni zirvesinde açıklama yapan Polonya Cumhurbaşkanı Duda, Ukrayna'ya Leopard tipi tankları gönderme kararı aldıklarını duyurdu. Litvanya Devlet Başkanı Nauseda ise Kiev yönetimine silah ve cephane vermeye devam edeceklerini duyurdu.

Zelenskiy müttefiklerden silah istemişti! Polonya'dan kritik hamle: Ukrayna'ya Leopard tankları verecekler

Ukrayna ile Rusya savaşı özellikle Donetsk bölgesinde tüm şiddetiyle sürerken, Kiev yönetimine askeri yardımlar ise artarak sürüyor. Almanya'nın Patriot gönderme kararı aldığı Ukrayna'ya Polonya da tank desteği verecek.

DEVLET BAŞKANLARI LVIV'DE BULUŞTU

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ve Litvanya Devlet Başkanı Gitanas Nauseda, Lublin Üçgeni Zirvesi kapsamında Ukrayna'nın Lviv kentinde bir araya geldi. Zirvenin ardından ortak deklarasyon yayınlayan liderler, Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunma hakkının devredilemez olduğuna vurgu yaparak, çatışmaların sona ermesinin ardından Ukrayna'nın yeniden inşasında işbirliği mesajı verdi.

zelenskiy4

LEOPARD TANKLARINI TESLİM EDECEKLER

Polonya Cumhurbaşkanı Duda ise, ülkesinin Ukrayna'ya olağanüstü yardım sağlayan ilk ülke olduğunu belirterek, bugüne kadar Ukrayna’ya çok sayıda tank, obüs, tüfek ve mühimmat verdiklerini hatırlattı. Ukrayna'ya silah desteği sağlamaya devam edeceklerini vurgulayan Duda, Polonya'nın uluslararası koalisyon kapsamında Ukrayna'ya Leopard tipi tankları gönderme kararı aldığını açıkladı. Duda, "Ukrayna'daki savaşı durdurmak son yıllarda özgür dünyanın karşı karşıya olduğu en büyük zorluklardan birisi. Dünyanın tüm devletlerini Ukrayna'ya yardım etmeye davet ediyoruz" dedi.

zelenskiy44

"BU YARDIMI UZUN YILLAR BOYUNCA HATIRLAYACAKLAR"

Zelenskiy basın toplantısında yaptığı konuşmada, Polonya ve Litvanya'ya askeri destek kararları için minnettar olduğunu belirterek, "Bu, üç ülkenin partner ve dost olduğunu gösteriyor. Polonya ve Litvanya halkına zafere giden yolda yanımızda oldukları için minnettarım. Litvanyalılar ve Polonyalılara, Ukraynalı mültecileri kabul ettikleri için teşekkür etmek istiyorum. Ukraynalılar bu yardımı uzun yıllar boyunca hatırlayacaklar" dedi.

zelenskiy2

"ZAFER KAZANMAK İÇİN ONLARA İHTİYAÇ DUYUYORUZ"

Duda’nın tank gönderme kararına değinen Zelenskiy, tanklar konusunda ortak karar beklediklerini belirterek, "Bir ülke bize yeterli sayıda tank sağlayamaz. Zafer kazanmak için onlara ihtiyaç duyuyoruz" dedi.
Litvanya Devlet Başkanı Nauseda ise, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü yeniden kazanması için ülkesinin elinden geleni yaptığını, Kiev yönetimine silah ve cephane vermeye devam edeceklerini kaydetti.

AA-20230111-29966875-29966865-VOLODIMIR_ZELENSKI_GITANAS_NAUSEDA_ANDRZEJ_DUDA

LUBLIN ÜÇGENİ NEDİR?

Polonya, Litvanya ve Ukrayna arasında 28 Temmuz 2020 tarihinde oluşturulan Lublin Üçgeni, üç ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve sosyal işbirliğini geliştirmeyi, Ukrayna'nın Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyeliğini desteklemeyi ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü yeniden kazanmasına yardımcı olmayı amaçlayan bir ittifak. İttifak üyesi üç ülkenin liderler son olarak Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısından bir gün önce, 23 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna'nın başkenti Kiev'de bir araya gelmişti. (İHA)

Express


En Çok Aranan Haberler