Zeugma'nın üstü fanusla kapatılacak

Gaziantep (AA)- Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Zeugma Antik Kenti'ndeki eserlerin olumsuz doğa koşullarından etkilenmemesi için müzede sergilendiğini; ancak bunun, turizmi olumsuz yönde etkilediğini belirterek, "Tıpkı bir cam fanus gibi, o alanın üstünü kapatacağız. Böylelikle antik kent turizm açısından daha cazip hale gelecektir" dedi.

Süleyman Kamçı, Zeugma Antik Kenti'nin üzerini "cam fanus benzeri bir yapı" ile kapatacaklarını, daha sonra Gaziantep Müzesi'nde sergilenen eserlerin bir kısmının asıl mekanına taşınacağını söyledi. Kamçı, "Zeugma'dan çıkarılan eserler, tabiat şartlarından, yağmurdan, kardan, güneşten etkilenmesin ve daha sağlıklı korunsun diye müzede sergileniyor. Oysa bu eserler, bulundukları yerde korunarak sergilenebilirse, turistlerin daha çok ilgisini çeker. Bunun için çalışma başlattık; ilgili ihaleyi de yakında gerçekleştireceğiz" dedi.

Kazı alanını görmek isteyen yerli, yabancı turistlerin, Zeugma Antik Kenti'nden çıkan eserleri yerinde göremediği için hayal kırıklığına uğradığını bildiren Kamçı, yapmayı düşündükleri fanus için sponsor bulmaya çalıştıklarını söyledi.