Beşar Esad'dan Suriye'deki kimyasal saldırı için flaş açıklama

İdlib'de düzenlenen kimyasal saldırı hakkında konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin yakalandığına dair iddialara da cevap verdi. Esad, Bağdadi'nin yakalandığına dair basında çıkan iddiaları yalanladı. Esad, ayrıca, Birleşmiş Milletler'in (BM) elindeki verilerin doğru olmadığını söyleyerek, çok tartışma yaratacak bir açıklama yaptı. Esad, “krizin başlangıcından bu yana yüz binlerce değil, on binlerce kişinin hayatını kaybettiğini” söyledi.

21 Nisan 2017 15:22
PAYLAŞ
TWITTER
Beşar Esad'dan Suriye'deki kimyasal saldırı için flaş açıklama

Esad Sputnik News'e yaptığı açıklamalarda, İdlib'deki kimyasal silahlı saldırının Şayrat Üssü'nü vurmak için bahane olarak ABD tarafından gerçekleştirildiğini ileri sürdü. İdlib'de düzenlenen kimyasal saldırı hakkında konuşan Esad, IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin yakalandığına ilişkin basında çıkan iddiaları yalanladı. Esad, "Hayır, bu doğru değil. Sınır şu anda IŞİD'in kontrolü altında. Sınır, Suriye, Rusya, ABD veya bir Batı ülkesi tarafından değil, sadece IŞİD tarafından kontrol ediliyor. Bu nedenle Bağdadi o bölgede tamamen güvende" dedi.

Daha önce basına yansıyan haberlerde, Bağdadi'nin Suriye'de Irak sınırına yakın bir noktada yakalandığı öne sürülmüştü. Ancak haberler teyit edilememişti. Sputnik'e Bağdadi'nin Irak sınırı yakınlarında yakalandığına dair iddiaları değerlendiren Esad, "Hayır, bu doğru değil. Sınır şu anda IŞİD'in kontrolü altında" dedi.

"YÜZ BİNLERCE DEĞİL, ON BİNLERCE KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ"

Esad, “krizin başlangıcından bu yana yüz binlerce değil, on binlerce kişinin hayatını kaybettiğini” söyledi.

Esad, ne Birleşmiş Milletler’in ne de diğer gözlemcilerin, “yabancılar, Suriyeliler ve teröristler” dahil sahadaki muhtelif gruplar nedeniyle kayıpların sayısını hesap edecek araçlara sahip olduğunu belirtti.

"BATIDAKİLER ÖLÜ SAYISINA ÖLDÜRÜLEN TERÖRİSTLERİ DE DAHİL EDİYOR"

Esad, “Rakam Batı medyasında duyduğunuz gibi yüz binlerce değil, on binlerce. Elbette akıbetlerini bilmediğimiz binlerce kayıp insandan bahsediyoruz. Ancak Batı'dakiler ölü sayısına öldürülen teröristleri de dahil ediyor. Sayıları çok fazla olan teröristler, devlet tarafından hayatını kaybetmiş kişiler olarak görülmüyor. Aynı durum Suriye'ye savaşmaya gelen yabancılar için de geçerli. Onların sayısı on binleri, belki de yüz binleri bulabilir" diye konuştu.

ESAD'A GÖRE "TOMAHAWK FÜZELERİNİ DURDURAMAMA SEBEBİ"

Esad, Batı medyasının Suriye’ye müdahale etmek için rakamları abarttığını ifade etti.

ABD’nin Han Şeyhun’daki kimyasal saldırının ardından Şam rejimine yönelik düzenlediği hava saldırısını neden önleyemediklerine de açıklık getiren Esad, “teröristler hava savunma sistemlerinin yarısından fazlasına zarar verdiği için Tomahawk füzelerini durduramadıklarını” vurguladı.

"BM'YE MEKTUP GÖNDERDİK, YANIT ALAMADIK"

Esad, Birleşmiş Milletler'e (BM) mektup göndererek İdlib'in Han Şeyhun kasabasındaki kimyasal saldırının soruşturulması amacıyla bölgeye heyet göndermesini talep ettiklerini belirtti.

Esad, mektuba henüz yanıt alamadıklarını vurguladı.

'ABD VE BATILI ÜLKELER ENGELLİYOR'

BM'nin şu ana dek bölgeye heyet göndermediğini çünkü 'ABD ve Batılı ülkelerin buna engel olduğunu' kaydeden Esad, "Uzmanlar, Han Şeyhun'a gelmeleri halinde kimyasal saldırıyla ilgili tüm iddiaların yalan olduğunu anlayacaklar" dedi.

'HAN ŞEYHUN'DA KİMYASAL SALDIRI DÜZENLENMEDİ'

Esad, Han Şeyhun'da kimyasal saldırı olmadığını, bunun provokasyon olduğunu ileri sürerek, kimyasal saldırı iddialarının ABD tarafından Şayrat Üssü'ne saldırı düzenlemek için bir bahane olduğunu kaydetti.

Suriye hükümetinin Han Şeyhun'da cihatçılara ait depolarda kimyasal maddelerin bulunduğu yönünde bilgiye sahip olmadığını belirten Esad, "Bu bölge el Nusra'nın, yani gerçekte El-Kaide'nin kontrolünde. Dünyanın elde ettiği tek bilgi, bu örgütün, Nusra'nın Youtube, genel olarak internet ve Batı medyasının aracılığıyla yayınladığı bilgi. Bu yüzden, bu haberler temelinde değerlendirme yapamayız" dedi.

Esad'ın açıklamaları şöyle devam etti:

"Öncelikle Han Şeyhun'da saat 11.30'da vurduğumuz hedeflerin kimyasal madde depoları olup olmadığını bilmiyoruz. Onlar, saldırının sabah saat 6.30'da gerçekleştiğini iddia ediyor. Bu saatlerde hiçbir saldırı gerçekleştirmedik. Bu yüzden bunun yalancı bir provokasyon olduğuna inanıyoruz, hiçbir saldırı olmadı."

"BEYAZ MİĞFERLERİN 2 YILDIR YAYINLADIĞI GÖRÜNTÜLERİN AYNISI"

Han Şeyhun görüntülerinin, Beyaz Miğferler'in 2 yıldır yayınladığı görüntülerle aynı olduğunu kaydeden Esad, "Rus hava saldırısında çocukların öldüğünü gösteren fotoğrafların daha sonra sahte olduğu ortaya çıktı. Bir çocuğu alıp üzerini sahte kan ve çamurla kirletip fotoğrafını çektiler. Diğer görüntüler de buna benzer" diye konuştu.

Şayrat Üssü'ne saldırının önceden planlandığını savunan Suriye lideri, "Onlar bizi dinlemek istemedi, araştırmak istemedi, sadece saldırmak istedi. Han Şeyhun bir provokasyondu, çünkü gaz sızıntısı veya saldırı olsaydı ve iddia ettikleri gibi 60 kişi ölseydi, kent nasıl olur da eskisi gibi yaşamına devam ediyor? Halkı tahliye etmediler. Şehri tek bir kişi bile terk etmedi, hayat olağan seyrini sürdürdü, oysa onların iddiasına göre kitle imha silahı kullanıldı."

'ŞAYRAT HAVA ÜSSÜ'NDE KİMYASAL SİLAH YOKTUR'

ABD'nin Şayrat Hava Üssü'nde kimyasal silah olduğunu iddia ettiğini hatırlatan Esad, "Tüm depoları vurdular ama gaz yayılmadı. Asker ve personelden kimse gazdan zarar görmedi. Bu da Şayrat'tan hiçbir gaz saldırısının düzenlenmediğini gösteriyor. Olay, Şayrat'ı vurmak için bir provokasyondu" dedi.

ESAD'DAN 'BEYAZ MİĞFERLER' AÇIKLAMASI

Esad, Beyaz Miğferler'in Han Şeyhun'da çektiği görüntülerin sarin gazı kullanıldığı iddialarıyla çeliştiğini söyleyerek "Görüntülerde, kurtarıcı olduğu iddia edilen kişilerin maske ve eldiven takmadan insanlara yardım ettiği görülüyor, rahat rahat dolaşıyorlar. Bu nasıl olur? Bu, sarin gazının özelliklerine ters. Bu mümkün değil, onların da diğerleri gibi ölmesi gerekiyordu. Gerçi görüntülerde yerde yatan kişilerin ölü olup olmadığını da bilmiyoruz. Bu görüntüleri montajlamak kolay. Bu yüzden özellikle El Kaide'nin görüntüleri temelinde karara vermek doğru değildir" diye konuştu.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir