Beşar Esad'dan Suriye'deki kimyasal saldırı için flaş açıklama

İdlib'de düzenlenen kimyasal saldırı hakkında konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin yakalandığına dair iddialara da cevap verdi. Esad, Bağdadi'nin yakalandığına dair basında çıkan iddiaları yalanladı. Esad, ayrıca, Birleşmiş Milletler'in (BM) elindeki verilerin doğru olmadığını söyleyerek, çok tartışma yaratacak bir açıklama yaptı. Esad, “krizin başlangıcından bu yana yüz binlerce değil, on binlerce kişinin hayatını kaybettiğini” söyledi.

Beşar Esad'dan Suriye'deki kimyasal saldırı için flaş açıklama

Esad Sputnik News'e yaptığı açıklamalarda, İdlib'deki kimyasal silahlı saldırının Şayrat Üssü'nü vurmak için bahane olarak ABD tarafından gerçekleştirildiğini ileri sürdü. İdlib'de düzenlenen kimyasal saldırı hakkında konuşan Esad, IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin yakalandığına ilişkin basında çıkan iddiaları yalanladı. Esad, "Hayır, bu doğru değil. Sınır şu anda IŞİD'in kontrolü altında. Sınır, Suriye, Rusya, ABD veya bir Batı ülkesi tarafından değil, sadece IŞİD tarafından kontrol ediliyor. Bu nedenle Bağdadi o bölgede tamamen güvende" dedi.

Daha önce basına yansıyan haberlerde, Bağdadi'nin Suriye'de Irak sınırına yakın bir noktada yakalandığı öne sürülmüştü. Ancak haberler teyit edilememişti. Sputnik'e Bağdadi'nin Irak sınırı yakınlarında yakalandığına dair iddiaları değerlendiren Esad, "Hayır, bu doğru değil. Sınır şu anda IŞİD'in kontrolü altında" dedi.

"YÜZ BİNLERCE DEĞİL, ON BİNLERCE KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ"

Esad, “krizin başlangıcından bu yana yüz binlerce değil, on binlerce kişinin hayatını kaybettiğini” söyledi.

Esad, ne Birleşmiş Milletler’in ne de diğer gözlemcilerin, “yabancılar, Suriyeliler ve teröristler” dahil sahadaki muhtelif gruplar nedeniyle kayıpların sayısını hesap edecek araçlara sahip olduğunu belirtti.

"BATIDAKİLER ÖLÜ SAYISINA ÖLDÜRÜLEN TERÖRİSTLERİ DE DAHİL EDİYOR"

Esad, “Rakam Batı medyasında duyduğunuz gibi yüz binlerce değil, on binlerce. Elbette akıbetlerini bilmediğimiz binlerce kayıp insandan bahsediyoruz. Ancak Batı'dakiler ölü sayısına öldürülen teröristleri de dahil ediyor. Sayıları çok fazla olan teröristler, devlet tarafından hayatını kaybetmiş kişiler olarak görülmüyor. Aynı durum Suriye'ye savaşmaya gelen yabancılar için de geçerli. Onların sayısı on binleri, belki de yüz binleri bulabilir" diye konuştu.

ESAD'A GÖRE "TOMAHAWK FÜZELERİNİ DURDURAMAMA SEBEBİ"

Esad, Batı medyasının Suriye’ye müdahale etmek için rakamları abarttığını ifade etti.

ABD’nin Han Şeyhun’daki kimyasal saldırının ardından Şam rejimine yönelik düzenlediği hava saldırısını neden önleyemediklerine de açıklık getiren Esad, “teröristler hava savunma sistemlerinin yarısından fazlasına zarar verdiği için Tomahawk füzelerini durduramadıklarını” vurguladı.

"BM'YE MEKTUP GÖNDERDİK, YANIT ALAMADIK"

Esad, Birleşmiş Milletler'e (BM) mektup göndererek İdlib'in Han Şeyhun kasabasındaki kimyasal saldırının soruşturulması amacıyla bölgeye heyet göndermesini talep ettiklerini belirtti.

Esad, mektuba henüz yanıt alamadıklarını vurguladı.

'ABD VE BATILI ÜLKELER ENGELLİYOR'

BM'nin şu ana dek bölgeye heyet göndermediğini çünkü 'ABD ve Batılı ülkelerin buna engel olduğunu' kaydeden Esad, "Uzmanlar, Han Şeyhun'a gelmeleri halinde kimyasal saldırıyla ilgili tüm iddiaların yalan olduğunu anlayacaklar" dedi.

'HAN ŞEYHUN'DA KİMYASAL SALDIRI DÜZENLENMEDİ'

Esad, Han Şeyhun'da kimyasal saldırı olmadığını, bunun provokasyon olduğunu ileri sürerek, kimyasal saldırı iddialarının ABD tarafından Şayrat Üssü'ne saldırı düzenlemek için bir bahane olduğunu kaydetti.

Suriye hükümetinin Han Şeyhun'da cihatçılara ait depolarda kimyasal maddelerin bulunduğu yönünde bilgiye sahip olmadığını belirten Esad, "Bu bölge el Nusra'nın, yani gerçekte El-Kaide'nin kontrolünde. Dünyanın elde ettiği tek bilgi, bu örgütün, Nusra'nın Youtube, genel olarak internet ve Batı medyasının aracılığıyla yayınladığı bilgi. Bu yüzden, bu haberler temelinde değerlendirme yapamayız" dedi.

Esad'ın açıklamaları şöyle devam etti:

"Öncelikle Han Şeyhun'da saat 11.30'da vurduğumuz hedeflerin kimyasal madde depoları olup olmadığını bilmiyoruz. Onlar, saldırının sabah saat 6.30'da gerçekleştiğini iddia ediyor. Bu saatlerde hiçbir saldırı gerçekleştirmedik. Bu yüzden bunun yalancı bir provokasyon olduğuna inanıyoruz, hiçbir saldırı olmadı."

"BEYAZ MİĞFERLERİN 2 YILDIR YAYINLADIĞI GÖRÜNTÜLERİN AYNISI"

Han Şeyhun görüntülerinin, Beyaz Miğferler'in 2 yıldır yayınladığı görüntülerle aynı olduğunu kaydeden Esad, "Rus hava saldırısında çocukların öldüğünü gösteren fotoğrafların daha sonra sahte olduğu ortaya çıktı. Bir çocuğu alıp üzerini sahte kan ve çamurla kirletip fotoğrafını çektiler. Diğer görüntüler de buna benzer" diye konuştu.

Şayrat Üssü'ne saldırının önceden planlandığını savunan Suriye lideri, "Onlar bizi dinlemek istemedi, araştırmak istemedi, sadece saldırmak istedi. Han Şeyhun bir provokasyondu, çünkü gaz sızıntısı veya saldırı olsaydı ve iddia ettikleri gibi 60 kişi ölseydi, kent nasıl olur da eskisi gibi yaşamına devam ediyor? Halkı tahliye etmediler. Şehri tek bir kişi bile terk etmedi, hayat olağan seyrini sürdürdü, oysa onların iddiasına göre kitle imha silahı kullanıldı."

'ŞAYRAT HAVA ÜSSÜ'NDE KİMYASAL SİLAH YOKTUR'

ABD'nin Şayrat Hava Üssü'nde kimyasal silah olduğunu iddia ettiğini hatırlatan Esad, "Tüm depoları vurdular ama gaz yayılmadı. Asker ve personelden kimse gazdan zarar görmedi. Bu da Şayrat'tan hiçbir gaz saldırısının düzenlenmediğini gösteriyor. Olay, Şayrat'ı vurmak için bir provokasyondu" dedi.

ESAD'DAN 'BEYAZ MİĞFERLER' AÇIKLAMASI

Esad, Beyaz Miğferler'in Han Şeyhun'da çektiği görüntülerin sarin gazı kullanıldığı iddialarıyla çeliştiğini söyleyerek "Görüntülerde, kurtarıcı olduğu iddia edilen kişilerin maske ve eldiven takmadan insanlara yardım ettiği görülüyor, rahat rahat dolaşıyorlar. Bu nasıl olur? Bu, sarin gazının özelliklerine ters. Bu mümkün değil, onların da diğerleri gibi ölmesi gerekiyordu. Gerçi görüntülerde yerde yatan kişilerin ölü olup olmadığını da bilmiyoruz. Bu görüntüleri montajlamak kolay. Bu yüzden özellikle El Kaide'nin görüntüleri temelinde karara vermek doğru değildir" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 30 yorum
BUNUN BABASI DA KATİLDİ
SAYIN ESAD ÜLKESİNDE HAKSIZ YERE KAN DÖKMEDİĞİ HALDE ''KATİL ESAD'' OLARAK DÜNYANIN BEYNİNE YERLEŞTİRMEYE KALKANLAR VAR. YAHU BAĞIMSIZ DÜZENLİ ORDUSU OLAN ULUALAR ARASI BİR DEVLETE DIŞARIDAN 81 ÜLKEDEN ALİKANLI GÖNDER İÇERİDEKİ MASUM İNSANLARI KATLETTİR SONRADA ESAD KATİL OLSUN.VAY BEEEE.BAKINIZ BİR ÜLKEYİ YUTMAK ÖYLE KOLAY BİR İŞ DEĞİL,BOĞAZINIZA TAKILIR O ÜLKE SİZ NEFESSİZ KALIRSINI HATTA ÖLÜRSÜNÜZ. KİMSE ESADIN DÜZENLİ ORDUSUNU HAKISIZ YERE SUÇLAMAMALI.ÜLKEYE GİREN ELİ KANLI CANİLERE BAKMALI HER KES. ÜLKEDE 2011 DEN ÖNCE BİR KULUN BURNU KANAMIYORDU,KAN DÖKENLER DIŞARININ EMRİNDE OLANLARDIR.
@ozaydin65 Kendi mezhebinden diye bir insanı savunmak çocuk öldürdüğü gerçeğini değiştirmiyor. Kendine karşı olanları bombalıyor öldürtüyor. İç savaş bunlar olacak elbet ama her toplumun melekleri sayılan çocukların öldürülmesi gerçeği ne olacak bunlardamı yalan. Aç gözünü rab mı mühür vurduda kalbine için sızlamaz doğruyu görmezsin. Sen benim gardaşımsın. Sen müslümansın. Senin canın yansa benim canım sıkılırken burda. Senin mezhepçilik denen şeytan işi pisliği savunuyor olman nekadar doğru bir sor vicdanına. Birkez olsun bırakın mezhebi şunu bunu bir sorun vicdanınıza.
@caroma_2014 @caroma_2014 güzel KARDEŞİM BAK BU GÜN ESADIN BAŞINA GELENLER YARINDA BİZİM BAŞIMIZA GELECEK YAHU BU İŞİ DOĞRU NOKTADAN GÖRELİM.BAK BİZİM ÜLKEMİZİNDE İÇİNDE 100 LERCE ÖRGÜT VAR CEMEAT VAR HER AN SAVAŞ TEYAKKUZUNA GEÇECEK.BUNLARA BATI VE ABD SİLAH SAĞLADIMI BİZDE BİR SURİYE OLACAĞIZ.UNUTMA ŞEHİD HZ HÜSEYİN TEK BAŞINA KERBELA YOLLARINA DÜŞMÜŞ ORTADAKİ HAKSIZLIĞI GELECEK NESİLLERE GÖSTERMEK İÇİN.ŞU AN ESADIN YAŞADIKLARI HZ HÜSEYNLE AYNI KATAGORİDEDİR.YAHU PEYGAMBERİMİZ DÖNEMİNDE MEZHEP DİYE BİR KAVRAM VARMIYDI İYİ BİR İNCELE VE DÜŞÜN.MEVLİD DİYE BİR ŞEY VARMIYDI DÜŞÜN.ÖN YARGILI OLMA
@ozaydin65 Anlamıyorum seni be kardeşim. Nasıl bu adamı savunuyorsunuz. Suriyenin başına gelenler Hiçbir zaman bizim başımıza gelmeyecek. Çünkü Türkiye yakıp yıkan değil garibin yetimin hakkını savunan elinden geldiğince kardeşliği birliği beraberliği savunan bir devlet ve milletinin büyük bir kısmıda bu şekil düşünen insanlar topluluğundan oluşmakta. Allah bu ülkeyi bizim elimize bırakmaz merak etmeyin kimseninde yıkmaya gücü yetmez. Biraz inanın güvenin kendinize damarlarınızdaki kanın farkına varın. Türküm müslümanım diyen adam Bu adamı savunmaz savunuyorsa Şüphe ederim müslümanlığından...
Ve bu adam kimki Hz Hüseyinle yan yana ismini koyuyorsun. Hz Hüseyin bizim canımız kanımız. Ben şimdi zulme karşı durmazsam. Birdaha hiç kimse durmayacak diyen peygamber torunları Hz Alinin Biricik oğulu Zulme karşı duran koca insanlar. canım feda olsun onlara. Onları bilen tanıyan ve seven insanlar zulmu alkışlamaz. Görmezden gelemez. Yanlış yoldasınız. Eğer görmüyorsanız. Kimse bişey yapamaz. Orda ölen senin gardaşın olmuş olsaydıda bu adamı savunurmuydun. kundaktaki bebeği öldürdüler bee. Bumudur Atatürkün bıraktığı gençlik bu Vatana. Yazıklar olsun. ön yargılı değil gerçekler bunlar...
suriyeye kapılarımızı açtık da filistine neden aynısını yapmamıştık neler dönüyor kim bilir
@raydena günaydın dönme dolaba hoş geldin
kurttan kuzu doğmaz !
esad rusya destegiyle orada kalmaya devam edecek ama bir sure..sonra rusya bm ulkelerinin gazini alip kendi uydusu birini getirecek ve suriye toprak butunlugunu saglayacak...turkiyede dahil tum ulkeler kurt koridoru yapmak icin mucadele ederken o adam toprak butunlugunu savunuyor..
esad katil ama ışıd melek dimi ? adamın ülkesini işkal etmeye kalkmışlar adam vatanını savunuyor ama adı katil oluyor öyle mi !! asıl katil başka ülkenin iç işlerine karışıp orayı karıştırıp insanların telef omasına sebep olanlardır
sen ne kadar saklarsan sakla eli kanlı cani katilsin avrupayı kötülüyorsun ama malesef arkandaki bir diğer güçte malesefki avrupa ve iran kim kendi halkına zülmederse o insan olamaz
Daeş bir amerikan icadı ve kuklasıdır. İslam iddaalarına bakmayın bakmayın. Gerçekte İslam düşmanıdır. Bunu anlamak için kimlere saldırdığına bakın. Hiç İsrail'e saldırdığını duyanınız oldu mu? İşler göründüğü gibi değildir. Esad'ın kalması bizim milli çıkarımız için zaruridir. Esad gittiği an güneyimizde İsrailin güdümünde Türkiye düşmanı bir kürt devletinin kurulması kaçınılmazdır.
@monapollon ama halkımız "esad'a bir daha bomba atılmalı" diye amerika'ya yalvaran asrın liderimize başkanlık verdi.
Bu gelişmeleri iyi izlemek gerek. Çünkü aynı süreç 10 yıl içinde başımıza gelecek...
mynet haberi eksik vermiş bu haberi sputnik (Rus haber ajansı ) dan okumanızı tavsiye ederim . Ayrıca Türkiye hakında bir sürü idda var !!!
Bu ''kardeşim esad'ı'' bir diktatör olduğu için sevmiyorum, saygı da duymuyorum ama adam bu konuda haklı konuşuyor, o kimyasalların ABD tarafından teröristlere verildiğini söyleyen bir çok kaynak var. Ayrıca orada kullanılan kimyasal silahı kimin kullandığını ABD değil Uluslar Arası Kimyasal Silahları Yasaklayan Teşkilat denetleyip, parmak izine ulaşabilir, bu konuda yetkili o kuruluştur.
Yanındayız esat
yanındaysan git sene suriye ye
Tek kelime ikee besar esad adamsin kacip gitmedinn..vee cocuklari olduruyorr deniliyorrr bu kadarr sacma sapa yalana kimse inanmazz..adami karalamaktan baska birr sey degill kulanmiss olsaydii sari gazini bu kadar yildirr kulanirdii neden kulanmadiii
Suriye 6 senedir yahudi ve amerikan emperlazimi kıskacında. Şimdiye kadar parçalanmadıysa onu ayakta tutan Esat'tır. Esat her devlet başkanı gibi ülkesini işgalci güçlere karşı koruyor. Esat Suriye'nin çimentosudur, gidecek olursa Suriye çürük bir bina gibi çöker ve parçalanarak işgalcilerine yem olur.
TÜRKİYE SURİYEDEKİ SAVAŞI.. DURDURMALI. SURİYEDE SEÇİM YAPTIRMAK. ŞART..
Bu tencere dibin karaya döndü, Bizim REİS Beyazsaraydaki oda sayısının çokluğundan dem vuran Kılıçta oğluna BİN (1000) odalı demişti
@erdoansahin ben14 yaşndaki oğluma sigorta yaptırdım
aynısı türkiyede olsa dış ülkelerden gelen teröristler gelse bomba atsalar sizide katil ilan etseler napardınız size konuşma hakkı vermeseler kimyasal silah atsalar sonra siz aatınız diye sizi suçlasalar napardınız
saddam iki oldun..
Vallahi savaş başladığı anda Erdoğan ve gerici takım -takunyacıları yüz binlerin katili diye adlandırıldı.Zamanla dünyanın bütün akbabaları oraya üşüşmesine rağmen halen beş yüz bin deniliyor.Sayan yok,boş laf sallayan çok.Bu sayfada bir reklamda cam balkon bitti diye yazıyor ,bizde bundan sonra REİS ve partisinin yalanlari bitti diyoruz
İşidi kuran batı ve türkiyedeki liderler bugün işidin ters tepmesinden dolayı ülkelerinde korku içinde yaşıyorlar. Mıt tırlarının nereye gittiğinide herkes çok iyi biliyorki ozamanlar sınır işidin elindeydi yani o tırlar başka kimseye ulaşamaz
@eclipse_gt devlet hainleri neden kacıyor mit tırları türkmenlere gidiyordu gittiniz abd şikayet eden kişi neden kaçtı almanyaya hainler belli
lan daha 6 ay önce esed di bunun adı, ne zaman esad oldu gene. Canım kardeşim demeye ne zaman başlıcaz.
Diğer Haberler