Dünyadaki idamların yüzde 87'si dört ülkeden! 'Barbarca eylem'

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres dünyadaki idamların yüzde 87'sinin İran, Irak, Çin ve Suudi Arabistan'da gerçekleştirildiğini söyledi. Guterres, idam cezasını hala uygulayan ülkelere bu 'barbarca eylemden' vazgeçmeleri çağrısı yaptı.

Dünyadaki idamların yüzde 87'si dört ülkeden! 'Barbarca eylem'

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres 'İdama Karşı Uluslararası Gün' olarak belirlenen 10 Ekim'de yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komiserliği'nin (OHCHR) verilerine göre dünyadaki kayıtlı idamların yüzde 87'sinin İran, Irak, Çin ve Suudi Arabistan tarafından gerçekleştirildiğini belirtti.

'21. YÜZYILDA YERİ YOK'

Sputnik'te yer alan haberde, 'İdam cezasının 21. yüzyılda yeri olmadığını' söyleyen Guterres, "Hala bu barbarca eylemi sürdüren ülkelere çağrı yapmak istiyorum: Lütfen idamı durdurun" dedi.

BM üyesi olan ancak hala idam cezası uygulayan ülkelere, idamı durduran ya da askıya alan 170 ülkeye katılmaları çağrısında bulunan Guterres, adaletin yanlış uygulanmasının 'ödenmesi imkansız yüsek bir bedeli' olduğunu vurguladı.

İDAM CEZALARI 1 YIL ÖNCESİNE GÖRE YÜZDE 37 AZALDI

İdam cezalarının suçun işlenmesine engel olmadığına da işaret eden Guterres, "2016'da bir yıl öncesine göre idam cezaları yüzde 37 oranında azaldı" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
Amerika kaldırmış galiba idamı. Onu saymadıkların göre (!)
SUUDILERIN MÜSLÜMANLIĞINDAN ŞÜPHELIYIM ZATEN EH IRANDA AYNI HALT
Müslümanların işine gelmeyeni kafir ilan etmek gibi bir huyu var zaten.
Amerikada niye idam var?
BAR BAR ÜLKELER NE OLACAK
ABD neden söylenmiyor
İdam edilenlerin suçları ne? Onu araştıran varmı? Tc de herkez kovboy oldu sudan sebeblerle masum ınsanlar öldürülüyor,çocukalrın ırzına geçilıp kafaları kesielrek bır yerlere atılıuor evet idama karşı gelenler bizde karşımı olalım dersınız?Şeriatın kestiği parmak acımaz,RABBİMİZın kanunalrı ne ıse uygulamakta çok faydalar var
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Portekiz'li António Guterres Amerika'da idam cezasını belirtmeyi unutmuş, sebebi ne olabilir acaba ?
Bu para ile kiralanan coni takımının uşakları amerikayı yazmamış sa vardır bir iş
abd yi neden yazmıyorsunuz? ne yanlı haber lan bu.
idam insanların bir suçundan dolayı verilen cezadır.bence uygulanmalıdır. ama ARAKANDA SURİYEDE VE DAHA BİRCOK YERDE SUÇU OLMAYAN COLUK COCUK KADIN DEMEDEN KATLEDİLİYOR NEDEN BURADAKİ İNSANLAR İÇİN UĞRAŞMIYORLAR. SORUN MÜSLÜMAN OLMAK ALLLAH YARDIMCILARI OLSUN.BİZİM ÜLKEMİZDEDE OLSUN İDAM TECAVÜZCÜ TERÖRİST VATAN HAYİNİ HEPSİ İDAM EDİLSİN
Diğer Haberler