Erdoğan ve Putin'den son dakika S-400 füzeleri anlaşması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın S-400 füzeleri konusunda anlaştığı belirtildi.

Rusya Devlet Başkanı Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan S-400 konusunda anlaştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, geçen hafta Kremlin'de gerçekleştirdikleri görüşmede Türkiye'ye S-400 hava savunma sistemi gönderilmesini görüştükleri belirtilmişti.

KREMLİN: GÖRÜŞMELERİMİZ DEVAM EDECEK

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da İzvestiya'ya verdiği demecinde, Rus tarafının savunma sistemleri konusunda Türkiye'yle işbirliğine karşı olmadığını belirtip, "Her iki taraf da bununla ilgileniyor, görüşmelerimiz devam edecek" dedi.

Peskov'un yanı sıra Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da, Türkiye ile olası bir S-400 anlaşması imzalanmasının, Putin ve Erdoğan'ın Kremlin'de görüştüğü konulardan biri olduğunu doğruladı.

Daha önce Rus savunma şirketi Rostec'in CEO'su Sergey Çemezov, S-400 sistemi alabilmesi için Türkiye'ye Rusya tarafından kredi verilmesi konusunda görüşmeler yürüttüğünü söylemişti.

S-400 İÇİN RUSYA'YLA İLK YABANCI ÜLKE ÇİN

Öte yandan Türkiye, S-400 bataryaları satın alması hâlinde, bir Rus savunma sisteminin konuşlandığı ilk NATO ülkesi olmayacak. Zira Yunanistan'ın Girit Adası'nda S-300 savunma sistemleri bulunuyor.

S-400 sistemleri için Rusya ile anlaşma imzalayan ilk yabancı ülke Çin, ikinci ülkeyse Hindistan olmuştu.

Öte yandan, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık Rusya ile S-400 hava savunma sistemleri konusunda yapılan görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini ancak "bugün imza noktasında olmadıklarını" söyledi.

Anadolu Ajansı'nın internet sitesinde yer alan açıklamalarına göre Işık, Rusya'dan S-400 uzun menzilli hava savunma sistemlerinin alımına yönelik görüşmelerin devam ettiğini belirtirken, "Görüşmelerde bir ilerleme var ancak bugün imza noktasında değiliz" dedi.

Türkiye ilk uzun menzilli füze ve hava savunma sistemi tedarik edilmesi için açılan ihale kapsamında uzun süre Çin ile sözleşme görüşmeleri yürütmüş, ancak teknoloji transferi ve fiyat gibi kriterlerde anlaşma sağlanamadığı için bu görüşmelere son vermişti.

Çin ile kesilen müzakerelerin ardından Rusya ile S-400 füzelerinin alımı için müzakerelere başlanmıştı. Rus basınında bugün yer alan haberlerde görüşmelerde "son aşamaya gelindiği" belirtilmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Diğer Haberler