Halep son dakika haberlerine göre rejim bombalıyor: 'Her şey bitti'

Halep'ten gelen son dakika haberlerine göre sivillerin tahliyesi gecikti, ateşkes rejim tarafından ihlal edildi. Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü Direktörü Halep için "Galiba her şey bitti" dedi.

14 Aralık 2016 14:35
PAYLAŞ
TWITTER

Halep'le ilgili haberler bölgede çatışmaların durdurulması için dün akşam Türkiye ve Rusya'nın arabuluculuğunda ilan edilen ateşkesin Beşar Esad rejimi tarafından ihlal edildiğini, sivillerin ve muhalif güçlerin Halep'ten tahliyesinde gecikme yaşandığını gösteriyor. Esad rejimin savaş uçaklarıyla Halep'i bombalamaya başladığını aktaran Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü Direktörü, "Galiba her şey (ateşkes) bitti" dedi.

SABAHIN ERKEN SAATLERİNDE BAŞLAMASI GEREKEN SİVİL TAHLİYESİ GECİKTİ

Türk hükümetinden bir kaynak, Reuters'a yaptığı açıklamada, muhalif savaşçılar ve ailelerinin yanı sıra muhalifleri destekleyen sivillerin Çarşamba akşamına kadar Halep'i terk edebileceğini söylemişti. Ancak Reuters'ın haberine göre, TSİ 06.00'da başlaması planlanan tahliyede gecikmeler yaşanıyor.

DÜN AKŞAM SUSAN SİLAHLAR BUGÜN YENİDEN ATEŞLENDİ

Suriye'nin kuzeyindeki Halep'te ateşkes kısa sürdü, dün akşam susan silahlar bugün tekrar ateşlendi.

"HALEP ATEŞKESİ SONA ERDİ GİBİ GÖRÜNÜYOR"

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, kentin doğusunda şiddetli çatışmalar yaşandığını bildiriyor. Gözlemevinin direktörü Rami Abdulrahman, "Ateşkes sona erdi gibi görünüyor" dedi.

Çatışmaların şiddetlendiği dakikalarda hava saldırıları da yeniden başladı.

Halep Sivil Savunma Müdürü Necip Ensari, "Yaralılar çıkış noktalarına kadar ulaştı ama bu noktalar kapalıydı. Şu ana kadar hiçbir yaralı çıkış yapmadı. Şu anda saldırılar çok şiddetli, her türlü ağır silahla sürüyor. 40'tan fazla yaralı var" dedi.

"İRANLI Şİİ MİLİSLER RUSYA'NIN VARDIĞI ANLAŞMAYI HİÇE SAYDI"

İran'ın ateşkes anlaşmasını hiçe saydığını belirten muhalifler, "Şu anda bazı bölgelerde rejim güçleri ilerlemeye çalışıyor. İran milisleri top atışları gerçekleştirerek Rusya’nın vardığı anlaşmayı hiçe saymıştır" açıklamasını yaptı.

Suriye devlet televizyonu, muhaliflerin kaybettikleri semtleri geri almak için saldırıya geçtiğini ve altı kişinin öldüğünü duyurdu.

OTOBÜSLER GERİ DÖNDÜ

Reuters'a bilgi veren bir görgü tanığı, tahliye işlemleri için üzerinde anlaşılan noktada bekleyen 20 otobüsün motorlarının çalıştığını ancak Halep'in doğusunda muhaliflerin bulunduğu bölgelere hareket etmediklerini aktardı. Lübnan Hizbullahı'nın yayın organı olarak bilinen El Manar televizyonu ise öğle saatlerinde, otobüslerin, garajlara geri döndüğünü bildirdi.

Reuters'a göre, Halep'teki muhalif yetkililer anlaşmaya İran destekli Şii milislerin engel olmaya çalıştığını öne sürdü. Muhaliflere yakın Orient TV, tahliye planının Perşembe gününe sarkabileceğini iddia etti.

Ateşkesin sabah saatlerinde ihlal edildiği iç savaşkentinde öğle saatlerinde şiddetli çatışmalar yeniden başladı. Dakikalar sonra savaş uçakları muhaliflerin bulunduğu noktaları bombardımana tuttu.

Muhalifler, saldırı bölgesinde 40'tan fazla yaralı olduğunu bildiriyor.

"HÜKÜMET ANLAŞMAYI ASKIYA ALDI ÇÜNKÜ..."

Rejime yakın bir kaynak, AFP'ye yaptığı açıklamada, hükümetin tahliye anlaşmasını askıya alma sebebini şöyle aktardı:

"Çünkü başta 2 bin savaşçının ayrılacağı ifade edilmişti. Şimdi 10 bin insan var. Hükümet ayrıca kentten ayrılacak kişilerin listesini istiyor. Çünkü aralarında esir ya da mahkûmlar olabilir."

"İRAN YENİ ŞARTLAR EKLETTİ"

Suriyeli iki muhalif yetkili ve bir BM yetkilisi ise İran'ın ateşkes anlaşmasına yeni şartlar eklettiğini belirtti. İsyancı yetkililerden biri ve BM yetkilisi, İran'ın muhalifler tarafından kuşatılan Foua ve Kefraya köylerinden yaralıların eş zamanlı olarak tahliye edilmesini istediğini söyledi.

AA: ATEŞKES İHLAL EDİLDİ

Anadolu Ajansı'nın haberine göre ise rejim güçleri ve İran komutasındaki Şii milisler bu sabah, Halep'in doğusunda sağlanan ateşkesi ihlal ederek saldırıya geçti.

Halen kent merkezinin doğusunda kuşatma altındaki bölgede bulunan AA muhabirinin bildirdiğine göre, rejim güçlerinin bulunduğu cephe hatlarından saat 10.30 sularında top ve havan atışları başladı. Muhaliflerin kontrolündeki 6 kilometrekarelik yerleşim alanının farklı noktalarına, son 40 dakika içerisinde onlarca top ve havan mermisi düştü.

"GALİBA HER ŞEY BİTTİ"

Reuters'ın haberine göre, Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü, Halep'te varılan ateşkes anlaşmasının bugün, rejimin savaş uçaklarıyla gerçekleştirdiği bombardıman ve ağır top ateşi dahil yeni saldırılarla kesintiye uğradığını açıkladı.

Örgüt direktörü Rami Abdülrahman yaptığı açıklamada, "Çatışmalar çok şiddetli ve bombardıman çok ağır... Galiba her şey (ateşkes) bitti" dedi.

40'TAN FAZLA YARALI

AA'ya konuşan Halep Sivil Savunma Müdürü Necip Ensari de "Ateşkes ve tahliye mutabakatının ardından yaralılar çıkış noktalarına kadar ulaştı ama bu noktalar kapalıydı. Şu ana kadar hiçbir yaralı çıkış yapmadı. Şu anda saldırılar çok şiddetli, her türlü ağır silahla sürüyor. 40'tan fazla yaralı var" dedi.

Suriye devlet televizyonu ise muhaliflerin kontrolündeki bölgelerden atılan roketlerin, yedi kişinin ölümüne yol açtığını iddia etti.

Türkiye'nin arabulucuğunda, Rusya öncülüğündeki rejim güçleri ile muhalifler arasında dün saat 19.00 sularında sağlanan ateşkesten sonra saldırılar durmuştu.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir