İngiliz liderden NATO'ya tavsiye: Türkiye için savaşmayalım

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn'den, NATO'ya Türkiye için skandal tavsiye... Türkiye'yi suçlayan ifadeler kullanan Corbyn, Türkiye'nin komşularıyla ilişkilerinin iyi olmadığını ancak bir NATO üyesi olduğunu belirterek ve NATO Antlaşması'nın 5'inci Maddesi'ni işaret ederek "Türkiye için kullanmayalım. Yaşanacak bir çatışmaya İngiliz askerleri destek vermek zorunda değil" diye konuştu.

Corbyn, Cuma günü Londra'da partisinin dış politika programıyla ilgili bir konuşma yaptı. İşçi Partisi lideri daha sonra Channel 4 kanalına bir mülakat verdi.
Corbyn, Channel 4'e yaptığı açıklamada, bir NATO müttefikini korumak için İngiliz askerlerini gönderip göndermeyeceğine yönelik bir soruya, NATO Antlaşması'nın 5'inci maddesinin tehlike altındaki bir üyeye destek verilmesini öngördüğünü ancak bunun her zaman asker gönderilmesi anlamına gelmediğini söyledi

"BU DURUMU DİKKATLİCE DÜŞÜNMEMİZ GEREK"

Corbyn, şöyle devam etti:

"Tüm süreci incelememiz gerekiyor. Türkiye ile komşularının arasındaki ilişkiler iyi değil. Türkiye bir NATO üyesi. Başkasının eylemleri nedeniyle başlayan bir savaşa otomatikman müdahil olmalı mıyız? Bence bunu iyi ayarlamamız ve bu durumu dikkatlice düşünmemiz gerekir" diye konuştu.

Ana muhalefet lideri ayrıca, tansiyonun yükseldiği durumlarda İngiltere'nin hem Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi hem de güçlü bir devlet olarak savaşı nasıl önleyebileceği üzerine kafa yorması gerektiğini de sözlerine ekledi.

İşte NATO Antlaşması'nın "kollektif savunma"yı düzenleyen 5'inci maddesinin içeriği:

5.MADDE NE DİYOR?

"Taraflar, Kuzey Amerika'da veya Avrupa'da içlerinden bir veya daha çoğuna yöneltilecek silahlı bir saldırının hepsine yöneltilmiş bir saldırı olarak değerlendirileceği ve eğer böyle bir saldın olursa BM Yasası'nın 51. Maddesinde tanınan bireysel ya da toplu öz savunma hakkını kullanarak, Kuzey Atlantik bölgesinde güvenliği sağlamak ve korumak için bireysel olarak ve diğerleri ile birlikte, silahlı kuvvet kullanımı da dahil olmak üzere gerekli görülen eylemlerde bulunarak saldırıya uğrayan Taraf ya da Taraflara yardımcı olacakları konusunda anlaşmışlardır. Böylesi herhangi bir saldın ve bunun sonucu olarak alınan bütün önlemler derhal Güvenlik Konseyi'ne bildirilecektir. Güvenlik Konseyi, uluslararası barış ve güvenliği sağlamak ve korumak için gerekli önlemleri aldığı zaman, bu önlemlere son verilecektir."

TARİHTE YALNIZCA 11 EYLÜL'DE KULLANILDI

Avrupa veya Kuzey Amerika'da üye devletlerden herhangi birine yönelik düzenlenecek bir silahlı saldırının ittifakın tamamına karşı yapılmış bir eylem olarak kabul edileceğini söylüyor.

Söz konusu madde, tarihte yalnızca bir kez, ABD'de 11 Eylül 2001'de düzenlenen saldırıların ardından işletildi.

TÜRKİYE DAHA ÖNCE 2012'DE NATO TARAFINDAN YALNIZ BIRAKILDI

Türkiye, 2012 yılında Suriye ordusu tarafından keşif uçağının düşürülmesi de dahil olmak üzere Suriye iç savaşı nedeniyle zaman zaman 5'inci Madde'nin işletilmesini gündeme getirmiş ancak bu talepleri ittifak üyeleri tarafından kabul edilmemişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Diğer Haberler