New York Times'tan Hollanda krizi yorumu: Türkiye Avrupa'da düşman buldu

New York Times gazetesi, anayasa değişikliği referandumu öncesi "bölündüğü" dediği Türkiye'nin Avrupa'da bir düşman bulduğu" görüşünü de savundu.

New York Times'tan Hollanda krizi yorumu: Türkiye Avrupa'da düşman buldu

Türkiye ile bazı Avrupa ülkeleri arasında yaşanan kriz, ABD basının dikkatini çekmeye devam ediyor. New York Times gazetesi, anayasa değişikliği referandumu öncesi "bölündüğü" dediği Türkiye'nin "Avrupa'da bir düşman bulduğu" görüşünü de savundu. Gazete, geniş haberinde AB ile yaşanan sorunun "kalıcı bir kaymanın başlangıcı olabileceği" görüşlerini de aktardı.

"TÜRKİYE AVRUPA'DA BİR DÜŞMAN BULDU"

New York Times "Erdoğan Yönetimindeki bölünmüş Türkiye Avrupa'da bir düşman buldu" başlıklı haberinde 16 Nisan referandum öncesi Türkiye'deki durumu değerlendirirken Türkiye ile bazı Avrupa ülkeleri arasında yaşanan krizleri de vurguladı. Gazete şu yorumu yaptı:

"Hükümetin kaybetmekten korkttuğu başa baş bir yarış devam ederken Türkiye, son günlerde Hollanda ve diğer bazı Avrupa ülkelerinin, (Türk) bakanlarının kıtadaki Türk diasporasına yönelik mitingler düzenlemelerini durdurma girişimlerini kınadı. Atışma Pazartesi günü, Türk yetkililerin yurt dışında bulunan Hollanda Büyükelçisinin dönmemesi gerektiğini söylerken kıtaya mülteci akını azaltan anlaşmayı gözden geçirmekle tehdit etmesinden sonra kötüleşti."

"MİLLİ DUYGULARI KIŞKIRTTI"

ABD'li gazete, haberinde bazı analistlerin Türk Hükümetinin yurt içinde "evet" oyuna desteği artırmak amacıyla "ifade özgürlüğünü bastıran liberal hükümetlerin iki yüzlülüğünden şikayet ederek milli duyguları kışkırttığı" iddialarına yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Avrupa'yı bir dış tehdit olarak şekillendirerek sadece kendi seçmenleri değil aynı zamanda MHP tabanını da ikna etmeyi umduğunu" öne süren gazete, "Türkiye'de bulamadıkları bir düşmana ihtiyaçları vardı ve bu düşman Avrupa'da keşfettiler" gibi savları yansıttı.

Haberde bazılarının Avrupa ile yaşanan krizlerin referandumun ardından son bulacağını beklerken bazılarının da bunun "Türkiye'nin görünümündeki kalıcı bir kaymanın başlangıcı, belki Avrupa Birliği'ne katılma hedefinin nihai reddi olmasından korkuyorlar" sözleri de kullanıldı.

(ANKA)(CN/ORH)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 60 yorum
Bu zamana kadar herşeye boyun eydiğimiz için avrupa ülkelerinin işine geliyordu, baktılar ki eski TÜRKİYE yok artık hepsinin eli ayağına dolandı, işlerine gelmiyor güçlü bir ülke olmamız, buradaki bazı saf arkadaşların kafası basmıyor bunlara, kendi devletini kötüleyecek kadar ezik insanlar var burada, Allah sizi ıslah etsin...
@ta1mbd at gözlüklerini çıkar artık kardeşim evet dersen ülke elden gidecek
@ta1mbd bilader bir söyleyin be hangi konuda güçlü ülke olduk biz?????
@ta1mbd Senin devletin sırf koltuğunu sağlama almak için her defasında ülkenin diğer yarısını YOK saydı bu mu senin Allah korkun? Kaç kişinin vebali üzerinde Ergenekon kurmacasında 10 dürüst adam intihar etti işin savcısıyım diyen RTE yüzünden.Allah asıl sizleri ve oy verenleri ıslah etsin.. Biz tek kişiye değil ÜLKE'ye bağlıyız sen T.C.'yi neden kaldırttınız önce onu bir açıkla sonra gel milliyetçilik tasla.
@ta1mbd 600 milyar$borcun var.kredi bulamıyorsun.silahını Alman amerikalıdan alıyorsun ve senden acaayip korkuyorlar iyi tespit etmişsin gerçekleri (!)
@emrah_ece_1985 onun içinmi avrupa hayır için çırpınıyor,onun içinmi fetö ve pkk hayır için çırpınıyor,bence sen direkt at gözlüğü takılan olmuşsun.
@ta1mbd VALLA BEN HALA SABIRSIZLIKLA EEEEYYYY TRUMP EEEEYYYYY ABD ÇIKIŞINI BEKLİYORUM AMA GALİBA BU SEFER PAPUÇ PAHALI GİBİ KİMSEDEN SES YOK..HEMDE ABD YPG YE DESTEĞİNİ AÇIKLADIĞI HALDE...
@emrah_ece_1985 kimin elinden avrupanın mı? Çünkü en çok onlar bağırıyor. ırkçı aşırı dinci wilders bile Türkiye dostu çıktı hayırın Türkiye için hayırlı olacağını söylüyor. Atatürk'ümüzün savaştığı avrupa bu gün Türkiye dostu olmuş Atatürkçülerde (sözde) Avrupacı olmuş geliştir bizi kurtar bizi diye bağırıyor.
@oozn Chpnin ürettiği uçak füze ve araba konusunda dünyanın en güçlüsüyüz. Onlar çok çalıştığı için bu gün biz 3 asırdır dünyayı sömüren batıyla eşitiz.
@ta1mbd neyinize güveniyorsunuz da böyle konuşuyorsunuz eğitim bilim sanat üretim ne ile boy ölçeceksiniz sadece milli duygular kendi vatanında geçerli sadece cahil cesareti ile habire düşman kazanıyorlar bu kadar geçimsiz bu kadar dış işlerinde kötü olunur iç işlerini hiç aklıma getirmek istemiyorum her şey berbat ama haklısınız iki para verip bedava peşkeş çekince böyle konuşursunuz ama yarın bir gün kim ağlarsa hiç acımayacağım düşene bir tekmede benden ekonomi çöküntüsü ortaya çıkınca bakalım ne yapacaksınız sizinle son işleri bunların artık yüzünüze kimse bakmaz
@ta1mbd Senin devletin sırf koltuğunu sağlama almak için her defasında ülkenin diğer yarısını YOK saydı bu mu senin Allah korkun? Kaç kişinin vebali üzerinde Ergenekon kurmacasında 10 dürüst adam intihar etti işin savcısıyım diyen RTE yüzünden.Allah asıl sizleri ve oy verenleri ıslah etsin.. Biz tek kişiye değil ÜLKE'ye bağlıyız sen T.C.'yi neden kaldırttınız önce onu bir açıkla sonra gel milliyetçilik tasla.
Fransa Almanya Belçika ve Hollanda bu ülkeler hiç bir zaman Türkiye'nin dostu olmadı ki zaten senelerdi terör örgütlerine destek vererek Türkiye'nin kuyusunu kazıyorlardı şimdi açık açık söylüyorlar faşistler..
@burhan_duru_2016 Sen hiç saydığın ülkelere gittinmi? Gitsen sokak ve caddelerinde Türkçe konuşan yüzlerce insana rastlarsın, Saydığın ülkeler, en çok Türk işçisi istihdam eden ülkelerdir, Bugün ihraç ettiğimiz her 100 birim ürünün 65-70'ini satın alan ülkelerdir, Gelen 100 turistin 75'i düşman ilan ettiğin ülke insanıdır! Şimdi söyle bakalım kim kimin kuyusunu kazıyor, taip bey en başta ülke insanın kuyusunu kazıyıp senin gibi bilinçsizleri yetiştiriyor,Ülkelerin yasalarını yok sayarak gurbetçilerimizin itibar ve yaşam kalitesini düşürüyor. İkile canım kin tohumunuz burda tutmaz,
@burhan_duru_2016 milyonlarca vatandasini bakiyorlar nasil turk dusmanlari
@haptse61 Sizin bakış açınızla afrikalı işçilerde köle değildi batı onları doyuruyor giydiriyor iş veriyordu. Sömürmüyorlardı değil mi? Adamlar ülkelerine sömürecek ucuz iş gücü diye mülteci alıyorlar. Mülteciler üretiyor onlarda afrikada safari miamide parti yapıyorlar. Yaşasın avrupa hayranlığı değil mi?.
@burhan_duru_2016 NE İÇİYORSUNUZ NEYİN KAFASINI YAŞIYORSUNUZ ANLAMIYORUMKİ...
@haptse61 sen önce kendin öğren,orada türkler almanların okuluna alınmıyor,ikinci sınıf insan muamelesi görüyor,her 100 kalemden 40 tanesini onlara sattığımız doğrudur ama aldığımız her 100 kalemden kaçını onlardan alıyoruz sen hesap et,turist sayısı zaten belli,ister gelir ister gelmez,biizm için artık öncelikler değişti,rus turist,ukraynalı turist bu açığı kapatıyor,sen önce kendi ülkenin itibarını düşün alman vatandaşı.
@aa_coll onlar mülteci değilki baksınlar çalışarak alın teriyle kazanıyorlar,onlar almanya,hollanda oldularsa gurbetçilerimiz sayesndedir.
Adamlar te ebesinin nikahından görmüş büyük oyunu bizim kıllar göremiyor... Avrupa senin güçlü olmanı ister mi? İstemez... Peki 2 tane bakan avrupaya gitse kaç kişinin haberi olurdu kimsenin... Şu an bütün dünyanın haberi var. Avrupa salak mı bilmiyor mu bu yaptıklarının EVET oyu olarak döneceğini? Tam olarak da istedikler bu zaten EVET çıksın
@isorkum cidden sen o kadarını düşündünde Hollandadaki seçimi niye düşünmüyorsun. Hollandada ırkçılık artıyor bu durumda ırkcı oyların nereye gideceğinin hesabı yapılıyor. Türkiyeye saldırarak ırçı oyları almanın peşine düştüler. Almanyada yaklaşım 1.5 milyon oy var buda Türkiyedeki seçimin sonucunu etkileyecek bir seçmen demek adamlar bunların önüne geçmeye çalışıyor. Birde Almanyada PKK lılar Evet diyecekleri kişilere aşırı bir baskı yapıyorlar.
@isorkum ne yeyip ne içiyorsunuzda bu yorumları yapıyorsunuz anlayan beri gelsin.
@mustafa.kh türkiye'den bakan gitse kimin ne haber olacak la? Zaten kamusal alanda referandum propagandası yapamayacak en fazla konsoloslukta vs. Ki orası da türkiye toprağı resmi olarak zaten. Yıllardır hiç sıkıntı yoktu ortada birden bire olaylar olaylar... Bir de başörtülü bakan yollamışlar sırf acitasyonu tam olsun diye mevlüt gitse o kadar laf olmazdı diye düşündüler heralde. Mevlüt atarlandı bir anda başörütlü bakan cıkıverdi ortaya
güçlü oldun da tutan mı var her şey apaçık ortada yüzünüz kızarmıyor mu artık bu milletle dalga geçmeyin yazık yazıktır
oy mevzuatından önce olan malum kaoslar ülkeye demiyorum artık TÜRK,e zarar vermeye başladı bu hükümet.
@kemler fetö ve pkk yararlı olduğu içinmi hayır diyor,Türkler şimdi diriliyor,sizin gibi şamar oğlanlığı yapmayız biz.
@cbozanli şamar oğlanı sen olmuşun gelen vuruyor giden vuruyor allahın akkoyunu.
@cbozanli BİR TEK L.ZANA SİZDEN, YENİ VİDEOSU ÇIKTI, BAŞKANLIK İSTİYOR, TIPKI SİZİN GİBİ
Hukumetin bunu evet oyunu arttırmak icin yaptıgının herkes farkında
Türkiye ve türkiyedeki halk düşman falan bulmadı...!!!! o düşmanları RTE VE AKP buldu...!!!!
ALLAH aşkına elindeki resme bakın dik dur eğilme reis reis denilince önder lider yol gösteren kandırılmayan bilgili sözünün eridir şimdi 15 yıla bakalım dikmi durmuş yoksa yamula yamula takatımı kalmamış abd kandırdı dedimi dedi ab kandırdı dedimi dedi osloda diyarbakırda imralıda dolmabahçede pkk kandırdı dedimi dedi muhterem hocam ne istedinde vermedim 17 üniversite bütün özel okullarına yer kredi YAŞ ta bunlar tehlikeli subaylar denilenlere muhalefet şehri koydum onları general yaptım ama bunlarda darbe yaptı kandırıldım dedimi dedi mami marmarada 9 kişiye banamı sordunuzda öldünüz dedimi
aklı başında olan insan şunu düşünsün NEDEN HER SEÇİM ÖNCESİ BİR ÜLKE İLE KAVGA EDİYORUZ ?? sadece milliyetçilikle oy kapmak
@ayhanx08 Neden her baskı kuran ülkeye eyvallah diyelim? Ab ye gireceğiz diyemi? Para için mi? Silahlarıyla kızılderililere ve aborjinlere yaptıklarını bizede yaparlar diye mi? Öleceğiz diye mi?
@oguz_2016_epsjd eyvallah diyelim demiyorumki burda amaç siyasi ne oldu eyyyyyyyy israil-rusya derken sonuç?? binlerce insan burda-rusyada çalıan Türkler işsiz kaldı?? SONUÇÇ AKP İSRAİL-RUSYA SAYESİNDE KAÇ SEÇİM KAZANDI??
aziz nesinin memlekinde normal ve anormal *** ÖN YARGI VE IRKÇILIK ****
@benav_2016 seni tutan mı var bu ülkede..
@awentura bu devlet ırkçı ve önyargı ile anılmamalı trrooo
türkler kendini yiyecek açlıktan
@erogluerkan SEN KENDİ KARNINI DOYUR
siz böldükçe biz bir olduk ey avrupa. şimdi daha bütünüz siz parçasınız gerçekte
acından nefesi kokan ülke zenginler kulübünde zengin boku karıştırıyor ORADAKİ TÜRKLERİ 200 TL VEYA MAKARNAYLA SATIN ALAMADIN HÜKÜMET.
@kemler hollandada ak partiye oy oranı geçen seçimde yüzde 69 ..araştır sonra yaz.
Krizden gerginlikten beslenmek.
sayın yorumcular sizdeki tayyip erdoğan ve akp düşmanlığı vatan sevgisinin önüne geçmiş. bu batı ülkeleri bizim gerçekten dostumuzmu idiki şimdi düşman olsunlar. beyler bayanlar pkk yı tikko yu dhkpc yi besleyen avrupa değilmi, ışıd denen kendine müslüman diyen katiller sürüsünü kuran abd değilmi. bu gerçekleri bile bile bunların yanında yer almak sevin veya sevmeyin ülkenizin bekanına yapılanı kınamamak ne derece doğru.
@kaya6062 helal olsun
AKEPENİN SEÇİM TAKTİĞİ 10 GÜN SONRA EL ÖPMEK İÇİN GİDERLER.
Avrupa'nın Türklerle sorunu yok. Onların sorunu,tipsiz,uğursuz,yobaz,cahil,kırolarla.
@ferdagoksel avrupanın 3 sorunu var; daha fazla mülteci işgücü, daha fazla ham madde ve daha fazla boyunduruk altına alacak ülke bulma. KIZILDERİ YADA ABORJİN YADA AFRİKALI OLURSAN SENİNLE KAVGA ETMEZLER. SEN EYVALLAH DEDİKTEN SONRA..
özgürlükler ülkesi HOLLANDA..uyuşturucu serbest,eşcinsel evlilkler serbest,pkk ya propaganda serbest,herkeze herşey serbest ama türk hükümetinin bakanlarına ülkeye girmek bile yasak öyle mi?..
@awentura hollandanın sadece bır bolumde uyusturucu serbest escınsellık dunyada serbest zaten
GEŞMİŞTE SİYASETCİLERİ OYUNCAK YAPTINIZ SİZ ERDOĞANIN OYUNCAĞI OLACAKSINIZ
hollanda ordaki akpli kardeslerimizi at ulkeden yolla buraya. Gelsinler burada 15bin verip şahine binsinler 1404 liraya calisip reise destek olsunlar.
HOLLANDA AVRUPANIN KÜÇÜK ÜLKELERİNDEN BİRİ.KÜÇÜK OLMASINA RAĞMEN BÜYÜK İŞLER BAŞARMASININ ALTINDA ASLINDA ANLAYIŞ VE HOŞGÖRÜ KÜLTÜRÜNE SAHİP OLMASI YATIYORDUFAKATTT ....ALMANYA GİBİ DAVRANMAYA ÇALIŞARAK KENDİ BACAKLARINA SIKMAK ÜZERELER.SİZ ALMANYA,FRANSA YADA İNGİLTERE GİBİ DAVRANAMAZSINIZ.ÇAPINIZ BUNA YETMEZ.O GÜVENDİĞİNİZ ALMANYA YUNANİSTAN İÇİN NE YAPTI .BÜTÇESİ BU YIL 6 MİLYAR EURO FAZLA VERDİ.BU PARAYI NEREYE HARCAYACAKLARINI TARTIŞIRKEN YUNANİSTAN EMEKLİ MAAŞLARINI NESIL ÖDEYECEĞİNİ TARTIŞIYOR.HANİ SİZİN BİRLİĞİNİZ ,HEPSİ KOCA BİR YALAN.AVRUPANIN BÜTÜN ÜLKELERİ BİRBİRLERİNDEN YALANNNN.
HAYAL KURMAYIN BİZİ KİMSE BÖLEMEZ
@otobakimzekayi BÖLÜNEN ÜLKELERİN HALKI BÖLÜNECEKLERİNİ BİLİYORLARDI DEĞİLMİ? TÜRK KADINI BENİM EŞİM ALDATMAZ DEMİŞ, SENİN GİBİ :)))
Avrupa dan ithal mağduriyetle ülkenin itibarını zedelediler bizim yasamız da seçim propagandası yurt dışın da yasak yazıyor adamlar bu sefer esnemedi yasayı uyguladı diye sen uçağını oraya gönderip geri çevirtiyorsan oy için itibarı dibe vuruyorsun demektir vatandaşa köpek ısıttıyorsun yani ne istiyon da yapamıyon yargıyı meclisi tüm yetkileri tek elde toplayıp ülkemizi ateşe atmak istiyorsun bu çağda böyle yetkiler istenen seçimin yapılması bile ülkemiz için utanç verici
Mehdi resulun yer altındaki zenginlikleri yerüstüne fışkırtacağı gücün protifitiği hazır saibine verilmeyi bekliyor.
YANLIŞ TERS TÜRKİYE DEĞİL KİŞİ VE YANDAŞLARI OLABİLİR KİMSE DÜŞMANLIK GÜTMÜYOR YOK ÖYLE SAÇMA BİR HABER
türk bayragında dık dur falan fılan yazılmaz atatturk resmı harıc resımle ozlesemez ataturk kurucusu oldugu ıcın ona musamma edılır gerısı yasaktır
Diğer Haberler