Rus basını yazdı: İşte ABD'nin YPG'ye vereceği silahlar

ABD'nin, Rakka operasyonu öncesi PYD-YPG bünyesindeki Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) ağır silah verilmesi kararının ardından Rus haber ajansı Sputnik, YPG'den bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, örgüte verilecek silahları yazdı. YPG'li yetkilinin, ABD'nin kendilerine havan mermileri, ısı güdümlü füzeler, doçka ağır makineli tüfekler, otomatik silahlar, ağır otomatik silahlar, zırhlı araçlar ve tanklar vereceğini ifade ettiği kaydedildi.

YPG yetkilisnin silah yardımı sayesinde Rakka'nın kısa sürede IŞİD'in elinden kurtarılacağını vurguladığı açıklamasında "Bu karar, IŞİD terörüne ve diğer teröristlere karşı verilen mücadeleye önemli bir katkıda bulunacaktır. IŞİD terörüne karşı yıllardır savaşıyoruz fakat ağır silah eksikliği sorunuyla karşı karşıyaydı. IŞİD'in ise ağır silahları bulunuyor. Bizde ağır silah olmaması, teröre karşı mücadelemizi olumsuz etkiliyordu. ABD'nin bu kararı, IŞİD'in çöküşünü hızlandıracak. Kararın Rakka kentine yönelik operasyon öncesinde alınması çok iyi oldu. Rakka'nın daha da erken kurtarılmasına katkıda bulunacaktır" dediği belirtildi.

"BU SİLAHLAR RAKKA'YA GİREBİLMEMİZ İÇİN ŞART"

Yetkilinin ayrıca, "ABD yakın zamanda bize havan mermileri, ısı güdümlü füzeler, docka ağır makineli tüfekler, otomatik silahlar, ağır otomatifk silahlar, zırhlı araçlar ve tanklar gönderecek. Bu silahlara çok ihtiyacımız var. Rakka kent merkezine yönelik operasyonda tank ve zırhlı araçlara ihtiyacımız olur. Ayrıca IŞİD'in bomba yüklü araçlarının bize varmadan imha edilmesi için ısı güdümlü füzelere ihtiyacımız var" dediği ve yakın zamanda gönderilecek olan silahların kullanımı konusunda ABD ordusunun kendilerine danışmanlık hizmeti vereceğini de söylediği ifade edildi.

HÜKÜMETTEN ART ARDA TEPKİ

ABD, Türkiye'nin itirazlarına rağmen YPG'ye ağır silah yardımında bulunmasına hükümetten tepki geldi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli gelişmenin 'kabul edilemez' olduğunu vurgularken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'da 'Suriye'de yanlış adımlar atılmamalı' demişti.

Savunma Bakanı Fikri Işık da, NTV'nin sorularını yanıtlarken, ABD'de Trump yönetiminin Ankara'nın "terör örgütü" olarak nitelendirdiği Suriye'deki Kürt gruplardan YPG'ye ağır silahlar verme kararına ilişkin "PYD/YPG'ye ağır silahlar verilmesi başlı başına bir krizdir, bunun ne bölgeye ne de ABD'ye faydası olmaz. Türkiye'nin (Suriye'de) terör örgütlerinin içinde bulunduğu bir operasyona destek vermesini kimse beklememeli" diye konuşmuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
IŞİD'in elinde Uçakmı varki ABD bu YPG'li köpeklerine uçaksavar ve füze veriyor ?
@7uyuyanlar08 işid di besleyenlerde var..
bize karşı kullanmaları için veriyolar işıd ile çatışmaz bunlar işid sözde yok edilip arta kalanları bunlara katılır en son biz hepsini o füzelerin üzerine oturturuz o olur
Dünya liderimiz bu konuya el atar merak etmeyin... herkes çekinir ondan canınız sıkılmasın halleder gelir amerikadan . Trump çok korkar bizimkinden altına eder neredeyse... bizi kıskanıyorlar bütün dünyaa hepsi birden türkiyeyi kıskanıyor çünkü onların bir dünya lideri malesef yok... keşke onlarında olsaydı ahhh keşkeeee onlarda bizim gibi olsalardı
Aselsan üretimlerini buralarda denemeyin. İstedikleri budur. Gerçek savaşta kullanırız. Gizli silahlarmzı halk dahi bilmesin açıklamayın. Batı seviciler her şeyi ulu orta konuşur onlara göre devletin gizliliği olmaz. O çakallar bilmezler ülke nasıl yönetilir. Sakın olaki önemli gördüğümüz asıl silahları deşifre etmeyiniz. Brakın gizli kalsın. Koral dan hiç bahsetmeyin mesela. Deşifre edenleri vatan hainliği ile yargılayalım. Amerika Rusya veya Çin gibi baş belaları için elimizde özel olarak beklesin. Türkiyenin gücünü boş zannedenler bırakın öyle zannetsin. Sorana cevap dahi vermeyin.
Tüm bu çabalar Türkiyenin oradaki varlığını etkisizleştirmeye dönük Türkiye o bölgede istenmiyordu .Pastayı yalnız yemek istiyorlar.
Senaryo 150 yıllık falan ancak Film 2011'de Gösterime girmeye başladı, tüm sermayesi "Yahudi-Siyon" zümreleri tarafından finanse edilen filmin başroldeki aktörleri Amerika,İngiltere,Almanya ve tüm Haçlı Kontlukları, Rahmetli ERBAKAN hoca 30 yıl önce söyledi bunları ne zaman konu Suriye olursa bilinsinki hedef büyük israil projesidir. Şimdi Kürt devleti görünümlü Yahudi devleti kurmak amaçları. büyük İsrail Projesi için bölgede işidi kurdular desteklediler ve misyonu bitince şimdi de sözde imha için YPG ye ağır silah verip bölgeyi akıllarınca temizleyecekler ve sonra "YAHUDİ-KÜRT DEVLETİ"
Diğer Haberler