Rus basını yazdı: İşte ABD'nin YPG'ye vereceği silahlar

ABD'nin, Rakka operasyonu öncesi PYD-YPG bünyesindeki Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) ağır silah verilmesi kararının ardından Rus haber ajansı Sputnik, YPG'den bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, örgüte verilecek silahları yazdı. YPG'li yetkilinin, ABD'nin kendilerine havan mermileri, ısı güdümlü füzeler, doçka ağır makineli tüfekler, otomatik silahlar, ağır otomatik silahlar, zırhlı araçlar ve tanklar vereceğini ifade ettiği kaydedildi.

10 Mayıs 2017 17:10
PAYLAŞ
TWITTER

yetkilisnin silah yardımı sayesinde Rakka'nın kısa sürede IŞİD'in elinden kurtarılacağını vurguladığı açıklamasında "Bu karar, IŞİD terörüne ve diğer teröristlere karşı verilen mücadeleye önemli bir katkıda bulunacaktır. IŞİD terörüne karşı yıllardır savaşıyoruz fakat ağır silah eksikliği sorunuyla karşı karşıyaydı. IŞİD'in ise ağır silahları bulunuyor. Bizde ağır silah olmaması, teröre karşı mücadelemizi olumsuz etkiliyordu. 'nin bu kararı, IŞİD'in çöküşünü hızlandıracak. Kararın Rakka kentine yönelik operasyon öncesinde alınması çok iyi oldu. Rakka'nın daha da erken kurtarılmasına katkıda bulunacaktır" dediği belirtildi.

"BU SİLAHLAR RAKKA'YA GİREBİLMEMİZ İÇİN ŞART"

Yetkilinin ayrıca, "ABD yakın zamanda bize havan mermileri, ısı güdümlü füzeler, docka ağır makineli tüfekler, otomatik silahlar, ağır otomatifk silahlar, zırhlı araçlar ve tanklar gönderecek. Bu silahlara çok ihtiyacımız var. Rakka kent merkezine yönelik operasyonda tank ve zırhlı araçlara ihtiyacımız olur. Ayrıca IŞİD'in bomba yüklü araçlarının bize varmadan imha edilmesi için ısı güdümlü füzelere ihtiyacımız var" dediği ve yakın zamanda gönderilecek olan silahların kullanımı konusunda ABD ordusunun kendilerine danışmanlık hizmeti vereceğini de söylediği ifade edildi.

HÜKÜMETTEN ART ARDA TEPKİ

ABD, Türkiye'nin itirazlarına rağmen YPG'ye ağır silah yardımında bulunmasına hükümetten tepki geldi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli gelişmenin 'kabul edilemez' olduğunu vurgularken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'da 'Suriye'de yanlış adımlar atılmamalı' demişti.

Savunma Bakanı Fikri Işık da, NTV'nin sorularını yanıtlarken, ABD'de Trump yönetiminin Ankara'nın "terör örgütü" olarak nitelendirdiği Suriye'deki Kürt gruplardan YPG'ye ağır silahlar verme kararına ilişkin "/YPG'ye ağır silahlar verilmesi başlı başına bir krizdir, bunun ne bölgeye ne de ABD'ye faydası olmaz. Türkiye'nin (Suriye'de) terör örgütlerinin içinde bulunduğu bir operasyona destek vermesini kimse beklememeli" diye konuşmuştu.

Anahtar Kelimeler:

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir