Times'tan olay yazı: Üsküdar'daki referandum sonucu 'sembolik darbe'

Referandum sonuçları 'evet' çıktı. Referandum sonuçlarında evet ve hayır arasındaki farkın az olması Türkiye'de olduğu kadar dünya gündeminde ele alınan 'referandum sonuçları'na ilişkin haberlerde de en çok dikkat çeken nokta. İngiliz basınının önde gelen örneklerinden The Times, Erdoğan ve AK Parti için önemli İstanbul ilçelerinden Üsküdar'da yüzde 53 hayır çıkmasının 'sembolik bir darbe' anlamına geldiğini yazdı. İşte Financial Times, Le Monde, Guardian ve Foreign Affairs analizleri.

Times'tan olay yazı: Üsküdar'daki referandum sonucu 'sembolik darbe'

Guardian gazetesinin Orta Doğu muhabiri Martin Chulov İstanbul'dan yazdığı görüş yazısında, "Yeni yasalara verilen sınırdaki destek Türkiye ve AKP içindeki bölünmeyi derinleştirebilir" ifadesi yer alıyor.

"Vatandaşlarının bugün uyanacağı Türkiye - Başkanlık için yeni yetkiler verme üzerine yapılan referandumdan bir gün sonra - daha fazla gücü elinde toplamak kariyeri boyunca itici güç olan bir lider tarafından yönetilen, daha farklı bir yer olacakmış gibi duruyor" sözlerinin yer aldığı yazı şöyle devam ediyor:

"Erdoğan'ın zaferinin kesinleştiğini varsayarak, Türkiye'nin hastalıklı demokrasiden artan bir şekilde otokrasiye geçmesi kararının halkın arzusuyla verilmesi, 1996'da 'Demokrasi bir amaç değil, bir araçtır' diyen bir adam için hediye olacak."

'EVET İLE HAYIR OYLARI ARASINDAKİ FARK ERDOĞAN'IN BEKLEDİĞİNDEN DAHA AZ'

Görüş yazısında, referandumda "Evet" ile "Hayır" oyları arasındaki farkın Erdoğan'ın beklediğinden daha az olduğu belirtiliyor ve muhalefetin de itirazları göz önüne alındığında bunun, referandum sonucunun ülkede gerçekten kabul gördüğüne ilişkin sorular doğurduğu belirtiliyor.

Modern Türkiye'nin yüz yıllık ömründe geçen yılın belki de "en çarpıcı ve baş döndürücü" yıl olduğu belirtilen yazıda, bu süreçte ülkede yaşananların "Sivil özgürlükleri ufalayan bir kişi için fırsat yarattığı" belirtiliyor.

Yazıda, "Geçen Temmuz'daki başarısız darbe girişimi özellikle Erdoğan'ı kendini, kuşatılmış bir ülke ve onun korunmasız halkının tek uygun koruyucusu olarak ilan etmesine izin verdi" deniyor.

"GÜÇLER AYRILIĞI NEREDEYSE HİÇE İNDİRGENECEK"

Yazıda ayrıca, "Eğer yeni kanunlar kabul edilirse, denetim ve denge zayıflatılacak, güçler ayrılığı neredeyse hiçe indirgenecek" ifadeleri yer alıyor.

Yazı şöyle devam ediyor:

"Meclis denetimi yerine bir kişinin isteği geçecek, bu kişi de mevcut dönemi haricinde 5 yıllık iki dönem için başkan olarak seçilebilecek. Eğer Meclis ikinci döneminde erken seçim çağrısı yaparsa, başkan üçüncü bir dönem için tekrar aday olabilecek. Bu onu, 14 yıllık görev süresinin üstüne, 2034'e kadar görevde tutabilir."

Yazıda ülkenin giderek daha fazla bir şekilde yakında ve uzakta düşmanlarının olduğuna inandığı, Avrupa'ya şüpheyle baktığı ve ABD'yi de Fethullah Gülen'i iade etmemesi nedeniyle iç huzuru bozan bir ülke şeklinde gördüğü belirtiliyor.

"AKP KADEMELERİNDE DÜN GECE COŞKU YOKTU"

Yazıda aynı zamanda Erdoğan'ın çevresinde yeni rolü için ezici bir zaferin kazanılmamasının endişe yarattığı da belirtiliyor. "Evet" kampanyasının İstanbul ve Ankara'da kaybedildiği belirtilen yazıda "Ülke genelindeki kentli muhafazakarlar da yeni kanunlar için istenilenden daha az heyecanlıydı" deniyor.

Yazıda "AKP kademelerinde dün gece coşku yoktu" ifadesi yer alıyor.

LE MONDE: ERDOĞAN, ERKEN GENEL SEÇİME GİDEBİLİR

Fransa'da yayın yapan Le Monde gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ülkede yeni bir genel seçime gidilebileceğini ileri sürdü.

Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Le Monde gazetesinin internet sitesinde yer alan haberde, referandumun genelindeki "evet” sonucuna rağmen Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerde "hayır” oylarının fazla çıktığına dikkat çekildi. Türkiye'nin Güneydoğu illerinde ise "sürpriz olmayacak bir şekilde” büyük oranda "hayır” oyu verdiği kaydedildi. Gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın muhalefetin içinde bulunduğu durumdan yararlanıp ülkede yeni bir genel seçime gidilebileceğini ileri sürdü.

FINANCIAL TIMES: ERDOĞAN'IN 2019 SEÇİMLERİ ÖNCESİ ONARMASI GEREKEN ÇATLAKLAR VAR

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, Türkiye'deki anayasa değişikliği referandumu ile ilgili analiz-haberinde üç büyük şehirden "Hayır" oyu çıkmasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir mesaj verdiğini yazdı. Gazeteye göre 2019 yılındaki seçimler öncesi, Erdoğan'ın onarması gereken çatlaklar var.

FT, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın desteklediği "Evet" kampanyasının referandumu kazanmasına karşın tahmin edilen daha düşük bir oy aldığına dikkat çekiyor.

Gazetenin Türkiye muhabiri Mehul Srivastava'nın imzasını taşıyan haberde, Türkiye'de referanduma götürülen yeni anayasa maddelerinin cumhurbaşkanına büyük bir politik dokunulmazlık sağladığı, ayrıca yargı ve bütçe konularında da yeni yetkiler verdiği belirtiliyor.

Avrupa Konseyi'nin değişikliği, "Türkiye'nin demokrasi geleneğine ters yönde bir adım" olarak nitelendirdiğine de değiniliyor.

Erdoğan'ın kampanya sürecindeki tüm desteğine rağmen Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) ilk kez İstanbul'da bir seçimi kaybetmesinin ise yatırımcıların ülkeye yönelik risk algısını olumsuz etkilemeyeceğini belirten FT, piyasalarda 15 Temmuz'dan bu yana değer kaybeden Türk Lirası'nın politik belirsizliğin sona ermesinin ardından rahat bir nefes almasının beklendiğini ifade ediyor.

'ERDOĞAN'IN ILIMLI DAVRANMASINI BEKLEMEK ANLAMSIZ'

Yazıda Columbia Üniversitesi'nin İnsan Hakları Enstitütüsü'nden David L. Phillips'in yorumları da yer alıyor. FT'ye konuşan Phillips şunları söylüyor:

"Türkiye'nin Batı ile uyum süreci böylelikle bitmiştir. Erdoğan'ın daha ılımlı bir tavır takınmasını beklemek anlamsız... Artık hapisteki HDP milletvekillerinin serbest bırakılmasını, Güneydoğu'daki güvenlik operasyonlarının bitmesini ya da darbe girişiminde bulunmakla suçlanan Gülen destekçilerinin yakalanmasına son verilmesini beklemek için hiç bir sebep yok".

Görüşlerine başvurulan bir diğer isim Eurasia Group'dan Mujtaba Rahman ise referandum sonuçlarını, "Türkiye'nin hem iç hem de çevre bölgesindeki istikrar, artık sık sık değişen politikalar izleyen ve öngörülemez bir lider olan Erdoğan'ın anlık hevesine kalmış olacak" sözleriyle yorumluyor.

TIMES: ERDOĞAN'IN ZAFERİ GERİDE 'BÖLÜNMÜŞ BİR TÜRKİYE' BIRAKTI

İngiliz Times gazetesi, anayasa değişikliği referandumuna geniş yer ayırdığı haberinde "Erdoğan'ın zaferinin bölünmüş bir Türkiye geride bıraktığını" yazdı.

Gazetenin İstanbul muhabiri Hannah Lucinda Smith'in haberinde, Erdoğan'ın "bıçak sırtı" bir referandum süreci sonrası zafer ilan ettiği ancak oylamaların yeniden sayılması yönündeki çağrılar düşünüldüğünde, sonuçların toplumda ayrışmayı derinleştirebileceği belirtildi.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) mühürsüz oyların geçerli sayılması yönündeki kararı muhalefet kanadında tepkilere neden olmuştu. CHP ve HDP oyların yaklaşık üçte ikisinin yeniden sayılmasını istemişti.

Haberde, "Muhalifler Türk liderin zaferinin, modern Türkiye'nin babası Mustafa Kemal Atatürk'ün mirası için ölüm çanları anlamına geleceğinden korkuyor" ifadeleri yer aldı.

'ERDOĞAN İKİNCİ FATİH SULTAN MEHMET'

Times muhabiri, Erdoğan'ın büyüdüğü İstanbul'un Kasımpaşa ilçesindeki referandum sonrası kutlamalara ilişkin izlenimlerine de yer verdi:

"Sonuçlar gelirken, Erdoğan'ın halen kahraman olarak görüldüğü Kasımpaşa'da bir kahvehanede erkekler toplanmış. Sürücüler arabalarına astıkları ve Erdoğan'ın portresinin olduğu bayraklarıyla korna çalıyor.

"Adını vermek istemeyen yaşlı bir adam cebinden bir fotoğraf çıkararak, 'Bu kim biliyor musun?' diye soruyor. Fotoğraf 1453'te İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet'e ait. Arkasını çevirdiğindeyse Erdoğan'ın fotoğrafı var. Erdoğan için 'O ikinci Sultan Mehmet' diyor."

Times'ın haberi, bu görüşün tam da muhaliflerin vurguladığı korkularının temelinde olduğuna dikkat çekiyor.

ÜSKÜDAR'DA YÜZDE 53 HAYIR OYU 'SEMBOLİK BİR DARBE'

Öte yandan, Erdoğan'ın kazandığı zafere rağmen seçmen tabanında "utanç verici terslikler" yaşadığı da vurgulandı.

İstanbul'da çoğunluğu muhafazakarların oluşturduğu Üsküdar'da seçmenlerin yüzde 53'ünün 'Hayır' oyu verdiği ve bunun "büyük bir sembolik darbe" olduğuna dikkat çekildi.

Yazıda referandumda 'Evet' diyenlerin 'istikrar' ve 'güvenlik' endişelerine de yer verildi.

'NE SİYASİ NE EKONOMİK İSTİKRAR GELİR'

Times'a konuşan bir tekstil işçisi, "Ekonomi çok kötüye gidiyor, benim korkum o. Artık koalisyonlar olmayacak ve siyasi istikrar olacak. Ayrıca biz Müslümanız. Ülkeyi daha İslamik yapma çabasına da katılıyorum" dedi.

İngiliz ordusunun tarih ve çatışma araştırmaları biriminden siyaset bilimci Ziya Meral'in ise şu ifadelerine yer verildi:

"'Evet' oyu ne siyasi ne de ekonomik istikrar getirecek. Güvenlik ve savunma alanlarındaki zorluklar için de istikrarı sağlamayacak."

Hannah Lucinda Smith'in analiz yazısında ise, Erdoğan'ın 2.6 puanlık farkla yakaladığı zaferin "'Yeni Türkiye'sini kurmak için yeterli olduğu" belirtildi.

Öte yandan, oyların yeniden sayılması durumunda ülkede "şiddetli protestolar olabileceği" kaydedildi.

Yazıda ayrıca, Türkiye'nin özellikle referandum kampanyaları sırasında Avrupa ülkeleri ile yaşadığı diplomatik krizler hatırlatılarak, "Türkiye bir zamanlar parçası olmayı arzu ettiği Batı'ya yüzünü daha da çevirecek" denildi.

FOREIGN AFFAIRS: REFERANDUM GALİBİYETİ ERDOĞAN İÇİN BÜYÜK YENİLGİLER DE BARINDIRIYOR

ABD’ye yayın yapan Foreign Affairs (FA) dergisine göre referandum galibiyeti içeriğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için büyük yenilgiler de barındırıyor. Dergi, bundan sonraki süreçte Erdoğan'ın kutuplaştırma politikasını daha fazla derinleştireceği iddia edildi.

Dergide yer alan analize göre Erdoğan'ın başarısını gölgeleyen bir diğer unsur, referanduma uzanan süreç boyunca izlediği strateji, 'Hayır' propagandası yapanlara karşı takınılan ve şiddete varabilen tutum, Kürtler üzerinde uygulanan şiddet politikası ve muhalif Kürt siyasetçilerin tutuklanmaları, hazırlık süreci üzerinde adil olmayan bir dengesizlik oluşturmakla birlikte, 15 Temmuz sonrasında muhaliflerin büyük ölçüde tutuklanmış olmaları ve halk üzerinde oluşturulan psikoloji de Erdoğan'a çıkar sağlamış olsa da, tüm bu gayretlerin ardından ancak ufak bir farkla referandumu kazanabildiği için Erdoğan'ın başarısı kuşkuyla karşılanabilir.

'BASKININ ŞİDDETİ ARTABİLİR'

Referandum sonucunu yorumlayan Foreign Affairs, bu tablonun Türkiye'yi her zaman olduğundan daha fazla bölünmüş gösterdiğini de sözlerine ekliyor. Muhalefetin seçim sonucuna şimdiden itiraz etmeye başlamasının da dikkate değer olduğu söylenirken, elde edilen sonucun ülkenin siyasi ve sosyal dokusuna zarar verme potansiyeli olduğunun altı çizilmiş.

'Hayır' tercihinde bulunan muhaliflerin seçimde usulsüzlük olmadığına dair Erdoğan'ın etkisinde bulunan mahkemeden çıkabilecek herhangi bir sonuca inanmak istemeyecekleri, Erdoğan'ın sicilinin ise yükselen tansiyonu düşürmeye yönelik tavır sergilemeyeceği yönünde bir öngörüde bulunmaya yeterli olduğunu söyleyen FA analizcileri, bu durumu yaklaşmakta olan bir tehlike gibi yorumlanabileceğini belirtiyorlar.

İstanbul ve Ankara'nın kaybedilmesinin, Erdoğan açısından başta FETÖ'cüler ve Kürtler olmak üzere, devlet memurları, gazeteciler ve akademisyenler üzerindeki baskıyı artırmaya yönelik daha ağır bir sürece dönüştürülebileceği uyarısında bulunulurken, baskının şiddetinin azalmak yerine artabileceğine dikkat çekiliyor.

'GECE YARISINDAN ÖNCEKİ KARANLIK'

Erdoğan'ın bu süreçte bölünmenin önüne geçmek için köprüler inşa etmek yerine, muhaliflerini sarp kayalıklara ve uçurumlara doğru sürüklemeyi tercih edebileceği, kendi yeni rejim anlayışını desteklemeyen tüm muhalifleri ise 'Türkiye'nin düşmanları' olarak göreceğini söyleyen dergiye göre Erdoğan, başarı ya da yenilgiyi olgunlukla karşılayabilecek birisi değil, daha da fenası referandum sonucu kendisi için her iki sonucu da getirmiş durumda.

FA, analizinin sonunda şu ifadeler kullanılıyor: "Güneş doğmadan önce de hava bir an için karanlık olabilir, fakat Türkiye için, son zamanlardaki karanlık sadece gece yarısından önceki karanlık olarak yorumlanabilir."

Okuyucu Yorumları 58 yorum
hazımsızlık bütün emperyalleri de vurmuş vaybe milletin bir vurduğu okyanusları aşıyor
BU SEÇİMDE CHP TEK BAŞINA MÜCADELE ETTİ.AKP HERŞEYİNİ ORTAYA KOYDU SONUŞ HEZİMET.BU SEÇİMİN KAZANANI CHP DİR.2019 BAŞKANLIK SEÇİMİNE BİR BAŞLANGIÇDIR.ELVEDA AKP
@nux33 :):):):) sen neye baktiysan tersten bakmissin
@nux33 Yav bu kadar da olmaz arkadaş. Giridiği her seçimi ve raferandumu kaybetmiş adam, ama hep zafer kazanan o oluyor ilginç. :) AKP hezimete mi uğradı yani şimdi? Siz bu kafayla mı hayır dediniz yani? Hayırcı beyinler demek ki böyle çalışıyor.
@mustafaozdag bak güzel kardeşim hile yapanlara ve oyun yapanlara elbet ALLAH IN bir oyunu vardır hiç merak etmeyin bir bak bakalım açık oylar nasıl kullanıyor ysk nasıl son saatlerde karar değiştirebiliyor.o tayyib in yüzü nasıl asık biliyor çünkü hile olmasaydı hayır çıkacağını
@nux33 EVET
@nux33 Nah chp dir. Bu seçimin kazananı Türkiye Cumhuriyetidir. Bütün tahriklere rağmen seçim tarafsız bir şekilde sonuçlanmıştır
@nux33 chp artık rüyasında görür iktidarı, bu kadar çırpınmasının sebebi buydu zaten anlayabilenlere!!!
@nux33 aynen sonuna kadar katılıyorum hatta 2019 seçimine kadar akp kalırsa ona dua etsin
@nux33 AK PARTİ İÇİN DİYECEKTİN GALİBA TEK BAŞINA MUCADELE ETTİ DİYE
BİR AVUÇ KANDIRILMIŞ KÜRT VE SAHTE MÜHÜRLER OLMASAYDI.SEN BAK YENİLGİYİ.BU SEÇİMİN YENİLENİ AKP DİR.2019 DA BAKALIM KİM BAŞKAN SEÇİLECEK.O ZAMANA KADAR TAYYİP DEN ESER KALIRSA.
@nux33 Olayları görememk snaırım böyle bir şey. Sahte mühürmüş, kandırılmış Kürtmüş, yenilen AKPymiş. Evetler kazandı hala anlayamdıysanız söyleyeyim :) Halkın çoğunluğu tercihini evetten yana koydu. Neyini sindiremiyorsunuz bunun?
@nux33 ULAN VARYA ÇAMUR SUNUZ ...DANSÖZ SÜNÜZ ...VATAN HAYİNİ NANKÖRSÜNÜZ VESSELAMMM
BÖYLE DÜŞÜNENLER GERÇEKTEN GERİZEKALIDIR.ŞU DARBE KELİMESİ KAFASINDAN ATAMAYANLAR DARBE HAYALİ KURANLAR BUNDAN SONRA ANCAK AVUÇLARINI YALAR. OLABİLİR.HATİCEYE BAKMAYAN NETİCEYE BAKACAN.
@volcano1144 durum hiç senin dediğin gibi değil 14 temmuzda aklına gelirmiydi 15 temmuz da darbe girişimi olaçağı? demekki bu ülkede akla gelmeyen her an başa gelebilir.
üsküdardaki bu kentsel olayı adamı yıkar.
Zavallı ak davarlar başlarına geleceklerin farkında bile değiller acıyorum bunlara
@metalgear Herkez tabi sizn gibi nirvanaya ermiş değil(!) Kendinden farklı düşünenleri bu kadar hakir görenlerle nasıl bir arada yaşayabilri ki insan. Belki dvar sizsinizdir de haberiniz yoktur. :)
@metalgear Birde benim hakkımda suç duyurusunda bulunacakmış esas senin bütün yazıların suç yarın savcılığa gidiyorum diğer mesajın için bu da elimizin altında bulunsun hadi bakalım bütün bilgilerin kayıtlı
tabi tabi fitneciler siz darbeleri iyi bilirsiniz, ama artık muradı ihahi sayaesizde olmayacak askeri darbe.. Allahın izniyle bu ülkede millet bilinçlendi ve artık cunta yönetimleri olmayacak. islami yönetime doğru gidiş başladı çok şükür, bayrağı haç olanların kanunları değil islami kanunlar gelecek inşaAllah.
adamlar seçim sonucuna değil, üsküdar sonucuna bakıyor, kıvır bakalım. kıvırdıkça çok seçimler kaybedersiniz...
referandumdan sonra bölünmüş bir türkiye kaldı diyerek times yine arzularını yazmış boşuna heveslenmeyin türkiye dahada kilitlenecek kısır siyasi çekişmelerden sıyrılacak herkes üzerine düşen görevini yapacak hastalıklı demokrasıden teokrasiye geçildi sembolik darbe gibi bir fitne sokmanın peşinde yine ingilizler dağdaki çoban bile biliyor artık times ne olduğunu... başkanlık sitemi ülkeme milletime hayırlı olur inşallah beklentileri olanlar beklentilerini karşılar endişesi olanlar endişelerinin boş olduğunu görmesi temennisiyle hayırlı olsun
bu sembolik bir darbe değil,bu idam gelecek içeride bizim Türkiyeyi sömüren çok fetocu adamımız var idam gelirse kıç korkumuz var demek bunun anlamı.eğer şu an İstanbulda %50,hayır çıktıysa bu neyi gösterir,idam gelirse biz çok zıplayamayız'ın korkusu bu.içerdeki fetöcülerin idam korkusunun dışardakilere yansıması bu.iyi okumak lazım.
chp yanlızmıydı güldürmeyin tum hdp yi anına almış diğer partileri sol partileri yanına almış avrupayı yanına almış kalkmış diyorsunki chp yanlızdı :) bu arada unutmadan türkiyye hiçbir zaman sol başa gelemez..
devlet imkanları ile yapılan eşitsiz bir seçim. tayipin yeni kapıda yapacaığı miting için ibb den mesaj geldi başka miting yapan yokmuydu istanbulda onun için niye devletin bir kurumu (ibb) mesaj göndermedi?
Buradaki yorumları okuyan dışardan birisi zannedecek ki halk oylamasını hayır kazandı. Ya bu nedir abi ya, artık sindirin şu çoğunluğun iradesini.
@mustafaozdag cogunluk derken.... sahte oylar ve surıyelılerdenmı bahsedıyorsun.....
@hbinbir_1972 Sahte oy yok. Mühürlenmesi unutulmuş pusulalar var. YSK açıkaldı.Bu puslalar da geçrli. Ben kaç kere sandık kurulu başaknlığı yaptım. Pusuallar zarflar sayılıdır.Giren çıakn artan her şey bellidir. kaldı ki orad akaç partiden görevli,müşahit var. Oylar sayılırken herkes bakıyor, kaydediyor.
@mustafaozdag bızlere gunlerce oyu soyle basacaksın dıye hıkaye anlatan ysk zarfları nıye muhurlemıyor .......kıme hıkaye anlatıyorsunuz..calıyor ama yol yapıyor diyen zıhnıyet
@mustafaozdag sahte oy yok mu evet diyen sahte seçmen bile varken buna gerçekten inanıyormusunuz. Ama kazanan haklıdır diyorsanız o başka. Sonuçta bu ülke sadece hayircilarin değil. Bu gemi battığında maalesef evetciler de batacak ve o zaman kendi elinizle gemi batirmanin acısını en çok siz yasayacaksiniz
KULLANILAN OYLARIN YARISINDAN FAZLASINI OLUŞTURAN BÜYÜK İLLER "HAYIR" DİYOR,SONUÇ TÜRK TİPİ - "EVET" ÇIKIYOR! ALLAH ŞAHİDİMİZDİR!HAKKIMI ASLA VE ASLA HELAL ETMİYORUM!
@northstar123 sen yabancı hayranı yabancı isimli önce türkçeyle gurur duyup türk ismini gövsünü geregere koy şuraya neymiş northstar. yazamıyonmu kuzeyyıldızı diye güzel türkçemizle bide vatansevdalısı geçiniyon arsız.
Ya bu millet öküz altında buzağı aramaya ne kadar meraklı.Sonuçta bu bir referandum.Evet fazla oy alarak hedef gerçekleşmiş oluyor.Ha illa bir analiz yapmak gerekirse Hayırın önde olduğu illere bakın AKP 2015 seçimlerinde oylardan çok daha fazla oy almıştır.
KILIÇDAROĞLU BAŞKAN OLURSA KARANLIK DAĞILIR İNŞALLAH
@okantanbek bakıyorum hayırcılar başkanlığı begendi bir ümit ışıgı gördüler ne oldu diktatörluk birdaha gitmezdi demekki yalanmıs
@okantanbek hee hee tabi 15 yıldır rüyadasınız hala kalkamadınız bu %48 içinde hdp, pkk, fetö ve saadet var çık onları %23 yine
Açık söylemek gerekir se , referandum sonucu her iki kesimide mutlu etmedi.. . Bahçeli ve bir çok sağ partinin desteğine rağmen, devlet imkanlarının sınırsız şekilde seferber edilmesine rağmen, Erdoğan adeta gözbebeği olan İstanbul ve 3 büyük ili kaybetti.. YSK tarafından kesin sonuç açıklanmasa da % 51 lik oy gücünü halktan alan hiç bir siyasetçiye rahat bir siyaset alanı bırakmıyor.. Sizce Erdoğan bu sonuçtan çok mu hoşnut ! Evet cephesi çok mu mutlu ?
@r.etkar mutlu değil bir ihtimal daha var 2019 seçimlerini kılıçdaroğlu alabilir
ÜSKÜDAR 1 KASIM AKP YÜZDE 47 , 7 HAZİRAN YÜZDE 41,7 , 16 NİSAN REFERANDUM YÜZDE46,69 NE DARBEYMİŞ GERÇEKTEN ÜSKÜDAR HEPDEN DARBE YAPTI..........................................
NEYSE SEVİNİN 2019 da KILIÇDAROĞLU BEY FAZLA ZORLANMADAN BAŞKAN SEÇİLİR 2 PUANA İHTİYAÇ VAR O ZAMANA KADAR İKDİDAR YIPRANIR CHP BAŞKANINI SEÇER
@tulgar24 bu galibyet içerdekilerden çok dışardaki kefereyi üzmüş ne kadar iyi bir iş yapmışız
@tulgar24 bu %48 i keMAL aldımı sanıyosun rahat ol 2019da çok daha fazla oyla gelir siz sadece seçim sonrası hile var diye çıkarsınız 15 yıldır bıkmadınız
ulan chpye soros azmı para yolladı almanya hollanda fransa kanada abd araştırılsın bakalım hdp ve chpye nekadar maddi destek verdiler 7 düvel toplandınız tüm haçlılarla birlikte saldırdınız ama boşuna yanlızca Allah'ın askeri olan bu millet sizi ezdi
%50+1 SEÇİMİN GALİBİDİR GERİSİ HİKAYE.
@keynes28 çalmadan ama
@vattin VALLA SECIM HILELERINI OYNAKLIGI BASTA CHP NIN KURUCUSU ATADAN BASLA HEPSI BU KONUDA MAHIRDIRCALMADA CIRPMADA SAPKA KANUNUNDA ASILAN ERZURUMLU BAYAN GIBI MAHIRDIRLER SUC BULMAYA EZMEYE
evet demek önemli değil,neye evet dediğini ilmeyen birsürü koyun var bu memlekette :))ilginç olan bu.
batıya kızıyor evetçiler ama, batı bizi ve ülkemizi bizden çok daha iyi seziyor....amerikanın jandarmalığını yapıyor evetçiler.....zengin kat be kat zenginliyor, ezilen yine masum mazlum Türk insanının kalender ve fakir kesimi, istersen bin tane referandum bin tane seçim kazan neye yarar ki ülken insanını kendinden soğutuyor evetler evetçiler
darbe yapamadılar ufak tefek işlerle avunuyolar
Konrollu HAYIR..
Üsküdarın nezih insanların semti olduğunu en iyi bilenler sizsinizz de çadırlarınızda müziğe son ses verip broşür verip dans ede ede insanların üstüne saldığınız o şempazeleri gözünüze alın eminim ki onlar yerine daha efendi bilgili insanları gerçek anlamda bilinçlendirmek için orda olan insanlar olsaydı eğer sonuç bu kadar hüsran olmaz idi.
Bossss tenekeler yaza durun
Evet kazandi ama chpliler mutlu , akpliler uzgun . Hayatimda bu kadar loser secmen gormedim
NEDENİ KENSEL DÖNÜŞÜMLE MİLLETİN MALINI YAĞMALAMAK İSTEMELERİ..
üsküdarlı moloz altın da kalma tehlikesinde kat vermediği için insanlar binaları yaptıramıyor tepkili doğal olarak
VALLA KAYSERIDE YASIYOM KAYSERIYI SOYLEYIM ADDULLAH GULEN KARDESI MACIT GULEN HASEKI GULEN BOYDAKLAR DISARDA GEZDIKCE MILLET ENAYI DEGIL UC BES POLISLE UC BES OGRETMENIN IŞI DEGIL FETO ARTI ISTANBUL BELEDIYE BASKANI BIR NOLU FETOCU BU BENIM GORUSUM ARTI AKP DE HICMI FETOCU MILLET VEKILI BAKAN YOK BIRINI DEYIM BAKANLARDAN MEHMET OZ HASEKI CHP NIN DUSTUGU TUZAGA DUSMEYIN TEMIZLEYIN PARTIDEKI KIRIPTO FETOCULERIKI MILLET OY VERSINCUMHUR BASKANI DIYOR YALNIZ BIRAKILDIM BUNU BEN DEMIYOM NE IŞ EDER O MILLET VEKILLERI BAKANLAR NIYE MAAS ALIR KISACA YA DEVLET BASA YADA KUZGUN LESE
istediklerini sembolik olarak aldılar
"" DEMOKRASİNİN KARİZMASI AYAKLAR ALTINDA "" * * akp BİR SİYASİ PARTİ OLMADIĞI İÇİN SİYASİ KULVARDA HİÇ BİR PARTİ ONUNLA DEMOKRASİ KURALLARI DAHİLİNDE YARIŞAMAZ. akp, amerikaNIN TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ YOK ETME PROJELERİNDEN BİRİDİR. AYNEN cemaat VE pkk GİBİ. ONLAR GÖREVLERİNİ YAPTILAR ŞİMDİDE YOK EDİLİYORLAR. SİYASİ PARTİ GÖRÜNÜMÜNDEKİ akp PROJESİ DE ADIM ADIM SONA YAKLAŞIYOR. TEK FARK cemaat VE pkk GİBİ GÖREVİNİ DÖRT DÖRTLÜK YAPAMAMALARI. * * BİR AVUÇ CAHİL MAGANDALAR GÜRUHU, KENDİLERİNE SAĞLANAN BUNCA ÇIKAR AVANTAJLARINA RAĞMEN AZ KALSIN BİR ÇUVAL İNCİRİ BERBAT EDİYORLARDI.
Diğer Haberler