Görevden alınan TÜBİTAK yöneticisi: Böcek raporunda tahrifat yapmam istendi

Şubat ayının başında görevden alınan TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve BİLGEM Başkanı Dr. Hasan Palaz, zehir zemberek bir açıklama yayınladı.

27 Şubat 2014 10:23
PAYLAŞ
TWITTER
Görevden alınan TÜBİTAK yöneticisi: Böcek raporunda tahrifat yapmam istendi

Dr. Hasan Palaz, "Başbakanın ofisinde bulunan böcekle ilgili raporda tahrifat yapmam istendi..." dedi.

Radikal'in haberine göre, Görevden alınan TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) Başkanı Dr. Hasan Palaz, görevden alınmasının ardından sert bir açıklama yaptı. Dr. Palaz, 24 yıl önce çalışmaya başladığı TÜBİTAK’taki görevinden uzaklaştırılma süreciyle ilgili açıklamasında, “İstenilen raporu hazırlayan ve biat eden bilim adamı olmayacağım” dedi.

Açıklamasında başarılı çalışmaları ile TÜBİTAK Başkan Yardımcılığı ve Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) Başkanlığı görevlerine kadar yükseldiğini ancak bu görevinin 5 Şubat 2014’te ‘tüm hukuk ilkeleri hiçe sayılarak sona erdirildiğini’ ifade eden Palaz, “Görevden alınmama mukabil, ‘Biz ne dersek o’, ‘Biat etmezsen sonun böyle olur’ tarzı tehdit ve intikam cümlelerine maruz kaldım. Tamamen bilimsel eksenden kopuk ve etik dışı bu yaklaşımlar, istenilen şeyin ‘Kukla Bilim Adamı’ olduğu gerçeğini ortaya çıkarmıştır” dedi.

Dr. Palaz açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“Tüm bu etik dışı, objektiflikten uzak ve bilim ahlakına uymayan davranışlar nedeniyle bu detaylı açıklamayı kaleme almış bulunuyorum. Gerek TÜBİTAK Başkan Yardımcılığı gerekse TÜBİTAK-BİLGEM Başkanlığı’nda başarılı çalışmalara imza atmama rağmen görevden alınmamın nedenini sorguladım. Karşıma gerek bilimsel olarak gerekse etik olarak kabul edilemez isteklere olur vermediğim gerçeği çıktı. Görevden alınmamın tek nedeni 2012 yılından hazırlayıp muhataplarına teslim ettiğim bir bilimsel raporda aradan 2 yıl geçtikten sonra bilimsel ilkeler hiçe sayılarak tahrifat yapma baskısını reddetmemdir. Şöyle ki;

Ocak 2012’de Milli İstihbarat Teşkilatı’ndan gönderilen bir dinleme cihazının (daha sonraki gelişmelerden Başbakanlık da bulunan böcek olduğunu öğrendiğim) incelenerek kaynağı ve ömrü konusunda bilimsel rapor hazırlamam istendi. Fiziksel ve kimyasal çalışmalarla yapılan bilimsel incelemeler ve analizlerin sonucu hazırladığımız rapor 2012 yılı Ocak ve Mart aylarında MİT’e teslim edildi. 2012 yılı içinde aynı konu ile ilgili Başbakanlık Teftiş Kurulu’ndan gelen çağrı üzerine bilgi verdim ve uzmanlık görüşümü ifade ettim. Kasım 2013’te Başbakanlık Teftiş Kurulu’na aynı konu ile ilgili olarak tekrar çağrıldım ve yeniden bilgime başvuruldu. Ben de bir kez daha TÜBİTAK’ta yapılan test ve analiz çalışmalarını 2012 yılındaki gibi anlattım. Bu görüşmeden anladığım, TÜBİTAK raporundan çıkan bilimsel ve objektif sonuçların ‘beklentiyi’ karşılamadığı ve bundan memnun olunmadığıydı. İkinci kez bilgime başvurulmasından sonra etkili bazı kişilerce; TÜBİTAK-BİLGEM’in verdiği raporun içeriğinin ‘beklentiyi’ karşılamadığı, raporu tekrar istenen şekilde hazırlayıp sunmaz isem görevimden alınacağım açıkça ifade edildi. Tarafıma ifade edilen ‘beklenti’ böceğin kullanıma girdiği tarihin gerçek tarihten başka bir tarih olarak değiştirilmesiydi. Yani bilimsel ve objektif kriterlerle hazırlanan raporda masa başı tahrifat yapmam istendi. Aksi halde ‘birilerinin adamı’ olarak fişlenip görevden alınacağım belirtildi. Konunun hassas olduğu ifade edildikten sonra “kendini yakma, kim yanarsa yansın” şeklinde yoğun tehdit ve baskı altına alındım. Bilimsel bir kuruluşta uzun yıllar görev yapan birisi olarak; somut, net, bilimsel veri ve deliller içeren bir raporun aradan iki yıl geçtikten sonra tekrar istenen şekilde masa başı tahrifatla düzenlenmesi talebi karşısında durumun, bilimsel kriterlere uymayacağı, etik ve yasal olmayacağını ifade ederek bu talebi yerine getirmedim.

Tarafıma iletilen mesaj ve baskıların sonucunu, Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün Bey’in değişmesiyle hemen görevden alınarak görmüş oldum. Yeni Bakan göreve başlar başlamaz beni hedef tahtasına koydu ve ilk icraatları kapsamında benim görevden alınmamı sağladı. Ne yazık ki Bilimden sorumlu Bakan hiç bir bilimsel veriye bakmadan ‘BİLGEM Başkanı başarılı mı değil mi’ sorgulamadan direkt olarak bahsettiğim tehditleri hayata geçirme yönünde hareket etti. Ismarlama rapor hazırlama, çeşitli kurum ve siyasilerin istekleri doğrultusunda bilimsel sonuç siparişi bilim dünyası için intihardır. TÜBİTAK’ta ki tüm yöneticilik görevlerinden alınmama rağmen, düz bir araştırmacı olarak bile bulunmama tahammül edilemeyip, ciddi anlamda istifa baskısı görmekteyim. Bu yüzden; 24 yıllık TÜBİTAK geçmişim, bilim insanı evrensel kriterlerine bağlılığım, ahlak ve etik anlayışım doğrultusunda, “istenilen raporu hazırlayan ve biat eden bilim adamı” olamayacağımı kamuoyuna saygılarımla arz ederim.”

Dr. Hasan Palaz

TÜBİTAK / BİLGEM

Anahtar Kelimeler:

Okuyucu Yorumları188 yorum
 • 181 Oy
  Onurlu İnsan................................
 • 15 Oy
  Tebrik ederim. Satın alınamayan, Korkutulamayan, AKP ye Göt kılı olmayan, Onurlu İnsanlara SELAM OLSUN...
 • 9 Oy
  siz biraz düşünürseniz bu adamın aslında sizler için kendini tehlikeye attığını görürsünüz...
 • 143 Oy
  Hasan hocam bu davranış şeklinle onurlu ve Allahın istediği özelliklere sahip bir insan olduğunu gösterdin. Dik dur. Her gecenin ardından güneş doğar. Allah yardımcın olsun. Saygılar.
 • 3 Oy
  hocan da sen de yanlışsınız.bu hocan bu kadar şerefli bi şerefsiz olsaydı neden o zaman değilde şimdi açıklama yapıyor diye sormazlar mı adama?sende yalamalık yalakalık için yaz bakalım..
 • 156 Oy
  insanları korkularla baskılarla sindirerek nereye kadar devam edeceksiniz
 • 4 Oy
  bir zamanlar siz nereyekadar devam ettiyseniz
 • 6 Oy
  sonuna kadar... birazda siz korkun bakalım... asalaklar...
 • 142 Oy
  helal olsun, böyleleri de var... bu insanlar konuştukça, bu gerçekleri söyleyenler çoğaldıkça bu adamlara tapanlar da herhalde tapınmayı bırakırlar bu vatandaşlara.
 • 164 Oy
  Hala körü körüne Tayyip yalakalığı yapanların olması ne acı.Bunlarda hiç mi mide yok nasıl kaldırıyorlar bu kadar aşağılanmayı salak yerine konulmayı..
 • 109 Oy
  Bilimsel verilerde keyfi değişiklikler yapılamaz! Rapor istedikleri gibi çıkmadıysa kendileri yazsın, niye Tübitak'a gönderiyorlar? Bilimsel araştırmaya ne gerek var o zaman ? Tübitak'ta 24 yıl çalışmış birinin emeği ve ekmeğiyle oynamak ne kadar kolay! Bu açıklamasıyla bizleri aydınlattığı için Hasan Bey' e teşekkür ederiz, cesaretinden ve bilim adamına yakışır onurlu duruşundan dolayı kutlarız.
 • 121 Oy
  24 yıldır görevdeymiş bu adam. şimdi malum partinin malum başbakanı bu adama iftiralar atmaya başlayacak dış mihraklar diyecek paralel devlet diyecek.
 • 101 Oy
  BÜYÜK ADAMMIŞSIN SEN.
 • 89 Oy
  Adamlar bilimden ne anlar örümcek kafalı bunlar ilimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır
 • 2 Oy
  100 yıl önce karsı cıktıkları ampulu bugun kendılerıne logo yaptılar
 • 145 Oy
  Padisah ın hükmü bilimden de üstündür.Padisahınız ne derse o..
 • 77 Oy
  GÜÇLÜ DEVLET, SOSYAL, DEMOKRAT, LAİK BİR HUKUK DEVLETİDİR. Saygılar.
 • 93 Oy
  O işin hikayesidir.. güçlü devlet teknolji ve sanayide ilerlemiş enerji kaynaklarına konmuş ülkeledir..
 • 93 Oy
  şimdi tubitak çıkıp kasetler düzmece dese kim inanır.gerçeklerle yüzleşmek istemeyen akp seçmeni ,bide KADİR İNANIR.
 • 8 Oy
  şimdi akp seçmeninden bu olaylara inanmasını bekleyen yok ki inanmıyorlarda zaten. en azından öyle söylüyorlar. başka bir hesap var bu seçmende. çalınan götürülen bu paralarda kendine düşen bir pay olduğu için oy vermektedir. her evde ya bir kişiye iş verilmiş yada yardım almışlardır. Yoksa Müslüman olduğunu iddia eden bir halk nasıl olurda hırsıza destek verebilir. ancak bir şartla 3 dönem destek verdi bizede pay verirseniz.
 • 74 Oy
  Özerk olması ve bilime hizmet etmesi gereken bu kıymetli beyinlerle biat uğruna oynamak millete ihanettir. Vatan hainliğidir. Hitler de bilim adamlarını amaçlarına alet etmiştir.
 • 4 Oy
  2 sene önce bu böcekler bulunuyor ve bu adama istedikleri raporu yazdırmak istiyor bu hükümet. bu adam da yazmayınca görevden almak için neden bu gün bekleniyor?? baskı gördüğü gün neden istifa etmiyor neden bu açıklamaları yapmıyor da paralelciler darbeye kalkıştığı zamanda hakan şükür gibi idris bal gibi vs karaktersiz hain gibi açıklama yapıyor da zamanında yapmıyor...acaba bu adam namus fukarası haysiyet fakiri olabilir mi???
 • 81 Oy
  adam tübitak a 24 yıl önce girmiş dikkat ..
 • 73 Oy
  Diktatörün emrine uymuyanın kellesi gider Allah diktatörün yakınındaki onurlu insanlara sabır versin malum yakınında fazla duramıyacaklar hep ahlaken uygun olmuyan şeyler isteyecek
 • 68 Oy
  iyi öldürmemişler...teyyo adamı suya götürür susuz getirir valla.
 • 44 Oy
  helal olsun... zaten açıklamaya çıkar çıkmaz tubidak a saldırdı adamlar kriptolu telefonları bile dinlemişler derken olayın kriptolu telefondan olduğunu belli etti bu hırs bu yüzden ya yazık oluyo millete.
 • 49 Oy
  İşte bu. Bravo sayın Dr.Hasan Palaz'a. Bilim insanı böyle olur. Çünkü bilimsel gerçekler değiştirilemez. Bilim adamı,bilim ve teknolojiyii bilmeyen ve ona karşı olan bir zihniyetin kuklası olmaz.Bilim ve teknoloji Bakanı haysiyeti varsa derhal istifa etmesi gerekir.
 • 0 Oy
  kaseti çıkanların açıklamalarına ne dersin çok bilen...
 • 14 Oy
  görevden alınan insanların açıklamasını kaale almaya değmez.acısı olduğundan desteksiz atar
 • 52 Oy
  bir bilim adamı kolay yetişmiyor kendi çıkarlarınız için bir bilim adamını bir çırpıda görevden alamazsınız, bu da sizin suçlu olduğunuzun kanıtıdır, sn başbakan tünelin ucu göründü harç bitti yapı paydos, çünkü her çırpınışın her konuşman sana zarar veriyor yani battıkça batıyorsun, biraz onurun biraz gururun varsa istifa eder aklanmak için yüce adalete tabi adalet kaldıysa yada bıraktıysan aklanır suçsuz olduğunu İSPATLARSIN.
 • 47 Oy
  Güçlü olduğunu sandığın zamanda sana biat edecekler birgün gelir vicdan azabından bütün foyalarını ortaya döker bugün olanlarda yarının olacaklarının habercisidir,ey Tayyib sana karşı her şeye koplo,montaj kılıfı bulma çabaların boşuna bunu bilesin gün gelecek hepsinin hesabını bir gün vereceksin,yalancının mumu ebedi hiç yanmadı....
 • 43 Oy
  BUNLARIN ZİHNİYETİ BU İŞTE SEN BİLİM ADAMINI ORADAN AL SANA İTAAT EDECEK BİR İMAM ARTIK ORAYA ATARSIN VATANA MİLLETE HAYIRLI OLSUN TÜRKİYEM....
 • 71 Oy
  Hiç mi kafan çalışmıyor, salla başını al maaşını. Ne demek iktidar isteyecek bürokrat yapmayacak. Yakında isviçreli bilim adamlarından akp yolsuzluk ses kayıtları montajdır açıklaması gelir, baksanıza yerli bilim adamları montajdır diyemiyor. Verirler isviçredeki gizli hesaplardan birkaç milyon dolar, alırlar isviçreli bilim adamlarından montajdır raporunu. Pis tuu kaka akp.
 • 25 Oy
  Mantık şu an" ya bizdensin yada bize düşmanımızsın" ortası yok. Megalomanlık almış başını gidiyor. Allah ihlas etsin sizi.
 • 31 Oy
  üzülme hocam. bu hırsızların sonu geldi. şimdi onlar düşünsün. şerefsşzle namertle hele hele vatan hainiyle başetmek çok zor.
 • 30 Oy
  Sn.HASAN PALAZ sizi kutlarım.Galip gelen insanlık onurudur,galip gelen sizsiniz.Sizinle gurur duydum.Sizi istifaya zorlayanlar utansın demek isterdim ama onlarda utanacak yüz yok ki !
 • 17 Oy
  Adam istofa etmemis kooovulmuuuuş
 • 25 Oy
  yüce divanlık bu işler
 • 35 Oy
  ŞUNU İSPATLADA DEF OLUP GİTSİN ŞU AKP
 • 24 Oy
  Ülkemizde hala yaltak olmayan bilim adamları olması gurur verici. Helal olsun kendisine, biat edenlerden değil onuruyla yaşayanlardan olduğu için.
 • 27 Oy
  Adammışşın be Hasan bey,doğru sarsılır ama hiçbir zaman yıkılmaz
 • 24 Oy
  bunca ses kaydına rağmen,onca ses mühendisinin açıklamalarına rağmen hala bu rüşvetçlleri savunan masum halka sesleniyorum.uyanın artık ne olur.bunların dışında olayların farkında olup kendi şahsi menfaatleri doğrultusunda montaj diyen ve savunan şerefsizlere sesleniyorum.sizi allaha havale ediyorum.yetimin hakkı boğzınızdan nasıl geçiyor merak ediyorum.hırsızlığa göz yumanın da allah katında yeri yok bunu da böyle bilesiniz..Haa sizde hırsızsanız sorun yok .
 • 19 Oy
  valla şuanda başbakan ve yandaşları için verilen haberlerde alehte olan haberlerde facede hiç birini paylaşamıyorsun. bu nedir nasıl bir iş. ama başka kimin hakkında olsa paylaşa biliyorsun nasıl eşitlik ve özgürlük bu bunların çıkardığı kanun bu mu kılıfa bak hırsızlıkları ve sahtecilikleri açıklayamıyorsun mesela bu haberi facede paylaşamıyorum bukadar adilik olur mu böyle uygulama olur mu nasıl kanun çıkarıyor bunlar şimdi gel bunlara saygı göster. demek sizh hırsızın ta kendisisiniz. sizler KIRKHARAMİLERİ solladınız. nasıl kanun çıkarılıyor bari bunları görün koyun sürüsü naynı gemideyiz
 • 19 Oy
  Yalan , Dolan , Sahtekarlık , Hırsızlık , İftira , Adaletsizlik, bu hükümetin AKP nin damarlarına işlemiş.Memleketi ne hale getirdiler.Yazıklar olsun.Dürüst adamsan yandın bu ülkede.
 • 16 Oy
  Yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele diye yola çıkan Akp 12 sene sonra bunların tümünde sınıfta kalmış hatta daha da geriletmiştir.Erdem odur ki yalan konuşulmaz. Yalan olan yerde öteki kötülüklerin hepsi gelir yerlerini alır.Onu görevden al bunu al bir gün gelir kendini de alırsın görevden.
 • 10 Oy
  tebrik ederim. her yerde DİREN ŞİARINI YÜKSELTELİM. ENİNDE EVRENSEL BİLGİ VE DEĞERLER KAZANACAKTIR. BİLİM ADAMI OLMAK HER KESİN HARCI DEĞİL. AMA BİLİM VE TEKNOLOİNİN GELİŞMESİNİ SAĞLAMAKLA YÜKÜMLÜ OLANLARIN DÜNKÜ TELEVİZYON BEBEYANATLARINDA DA BİLİMDEN NE KADAR UZAK DURUDUKLARI NETTİR.
 • 11 Oy
  tayyip buna paralel devletin adamı der koyunlarıda meee meee diyerek inanır
 • 9 Oy
  Eğerki müslüman arıyorsanız yaptıgı davnısı ıle demekkı bu adam daha musluman mıs
 • 8 Oy
  ecevit halkçı dedik , tansu kadındır ilişmez dedik inandık, tayyip dindar muhafazakar dedik o asla yemez dedik onada malesef inandık . yapmam diyen en alasını yapıyor ,harama alıştıkça kopamıyor. bizler bu ülkede kime inanıp kime oy vereceğiz . cevabı basit : HİÇBİRİ...
 • 20 Oy
  SAYIN AKP BU İŞİN ÇIKIŞI YOK.İKİ UCU PİSLENMİŞ DEGNEK.EN İYİSİ SİZ GENEL BAŞKANINIZI VE İÇİNİZDEKİ MUHTEMEL DİGER ŞAHISLARI TEMİZLEYİP GENEL SEÇİMLERE HAZIRLANIN ,YOKSA AKP KALMAYACAK BİR CUMHURİYETCİ OLARAK BENDEN ÖGÜT.BU TÜRKİYE İÇİN EN HAYIRLISI VE TEK ÇÖZÜM.
 • 11 Oy
  iktidarın aslında kendisi şantajcı ve montajcı, osesle herkesi kendileri kibi sanıyorkar bakanlar baskıyla yönetiyor kurumları hertürlü tezgahı yapıp tehtit ediyorlar
 • 13 Oy
  Polis yalancı düzenbaz, savcı hakim yalancı düzenbaz, cemaat paralel devlet,tübitakta çalışan bilim adamları cemaatçi paralel devletin hizmetçisi, ses kayıtları montaj,kendi bakanı başbakan ne talimat verdiyse onu yaptım derken yalancı anladık.Biz bunların ne anlama geldiğini anladıkta.PADİŞAHIM ÇOK YAŞA DİYEN DALKAVUKLAR ŞAKŞAKÇILAR BU ÜLKE BÖLÜNÜNCEMİ ANLAYACAKSINIZ GERÇEKLERİ.
 • 0 Oy
  o son yazdığın bölünme olayı kısmi olarak güneydoğuda gerçekleşmiş durumda inşallah daha fazlalaşmadan önlemler alınır.bir sözümde şehit ve gazi ailelerine olıcak lütfen seçimlerde oyunuzu ülkeyi düşünerek ve çocuklarınızın kemiklerini sızlatmayın.
 • 1 Oy
  Senin gibi cahiller sanki bütün polisler bütün yargı mensupları suçlanıyor gibi algı peşinde ....yalanın çarpıtmanın ta kendisi senin gibiler....

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.