PKK'yı bitirmek için PKK'ya af geliyor

Taraf gazetesi yazarı Emre Uslu, devletin PKK'ya yönelik uygulamaya koyduğu üç aşamalı planı anlattı. Planın son aşamasında gerekirse PKK'ya yönelik genel af da var.

PKK'yı bitirmek için PKK'ya af geliyor
Yeni stratejide PKK'nın tamamen bitirilmesinin hedeflenmediğini ileri süren Uslu, "Amaç PKK’nın yenilip silinmesi değil. 'PKK yenilmez', 'Ordu Kuzey Irak’a giremez', 'PKK’ya bir şey yapamaz' anlayışını önce PKK liderlerinin, özellikle şahin kanadın, kafasına sokmak. Kürtlere de istersem ben bu örgütü bir paçavra gibi sallarım mesajı verilmek isteniyor." diyerek, devletin yeni stratejisini açıkladı.
**İşte Emre Uslu'nun o yazısı...**
**Barış için savaş**
PKK’nın Silopi saldırısıyla barış masasını devirmesinden itibaren girilen yeni süreçte çatışmalar şiddetlenerek devam ediyor. Operasyonları Kuzey Irak’ın içlerine doğru yayan devlet son operasyonlarla ne yapmaya çalışıyor?
Anlaşılan o ki, devlet son operasyonlarla birkaç aşamalı bir strateji izliyor. Belki de geçen on yıllar boyunca –alan hâkimiyeti stratejisini bir kenara bırakırsak– devlet ilk defa kendi stratejisini uygulamaya koymuş durumda. **Bu stratejinin ilk ayağında** PKK’nın üstünlük kurduğu alanı yok etmeye çalışıyor. Bu alan PKK’nın psikolojik üstünlük alanı. PKK özellikle Hakkâri ve Şırnak civarında ”girilmez kamplar” metaforu yaratarak adeta devlet gibi hareket edip Kürtler üzerinde müthiş bir otorite olmaya girmişti. Buna bir de PKK militanlarının Kürtler için ne kadar fedakârca savaştığı miti eklenince PKK adeta yarı kutsal ama korkulacak da bir örgüte dönüşmüştü. İşte son yapılan operasyonların ilk ayağında PKK’nın efsane kamplarına girilerek kurduğu psikolojik üstünlük kırılmaya çalışılıyor. Bunda önemli bir başarının elde edildiğini de ifade etmek gerekiyor.
**Stratejinin ikinci aşaması** Kuzey Irak’a yönelik kısmı. Burada da yine PKK kendisinin mutlak hâkim olduğunu, devletin buraya girerse çıkamayacağı mitini oluşturmuş durumda. Hatta bu konuda birçok liberali de ikna etmiş durumda. Adeta PKK yenilmez bir örgüte dönüşmüş durumda. Oysa PKK’nın yenilmemesi PKK’nın gücünden ya da halkın sonsuz desteğinden değil, ordunun Ankara’da siyaset yapmasından kaynaklanıyordu. Çok açık bir örnek vereyim. PKK’nın en zayıfladığı 1997 yılında dönemin ektili bir paşası Öcalan’a haber gönderip ”Şu anda birinci önceliğimiz Kürt sorunu değil irtica. (MGK’da irtica birinci öncelikli tehlike olarak kabul ettirilmişti.) Darbe yapacağız, Öcalan PKK’lıları geri çeksin darbeden sonra oturur konuşuruz. Federasyon istiyorsa federasyon neyse konuşuruz” dediğini bunun da telefon kayıtlarına girdiğini herkes biliyor. Yani ordu PKK’yı yenmeyi hiçbir zaman tam olarak istemedi. Bundan sonra ister mi emin değilim. Bu nedenle bazıları PKK’nın gerçekten yenilemez olduğuna kanaat getirmiş durumda.
Bence bu doğru değil. Teknik olarak bakıldığında mevcut teknoloji ve bilgi birikimiyle ve iyi bir planlamayla PKK hem de çok kayıp vermeden yenilebilir. Bu Kürt sorunu çözülür, Kürtler bir daha dağa çıkmaz demek değildir. Ama PKK’yı yenmek stratejik olarak iyi bir şey midir diye sorarsanız cevabım, hayır. PKK’yı yenerseniz çok daha büyük bir travmayı tarihin sayfalarına dondurursunuz ve bunu tamir etmek çok zordur.
Sanırım son dönemki savaş stratejisini geliştirenler de bunun farkında. Bu nedenle amaç PKK’nın yenilip silinmesi değil; “PKK yenilmez”, “Ordu Kuzey Irak’a giremez”, ”PKK’ya bir şey yapamaz” anlayışını önce PKK liderlerinin, özellikle şahin kanadın, kafasına sokmak. Kürtlere de istersem ben bu örgütü bir paçavra gibi sallarım mesajı verilmek isteniyor. Son günlerde yayılan “Ordu Kuzey Irak’a girdi”, “Ordu Kuzey Irak’tan çıktı” haberleri bununla ilgilidir. Burada verilmeye çalışılan mesaj, istediğim zaman girer operasyon yapar çıkarım, PKK’yı evinde vurabilirim mesajıdır. Rustem Cudi ve diğer PKK üst düzeyine yönelik nokta operasyonu da mesajın pratikteki önemli uygulamalarından biridir.
**Üçüncü aşama,** verilmek istenen mesaj netleştirdikten sonra, yani PKK yenilmez, Kuzey Irak girilmez değildir mesajını anlaşıldıktan sonra, PKK’nın ateşkes ilan edip sınır dışına çekilmesi çağırısını bekleyecek devlet. Zira PKK’nın, özellikle şahin kanadın, buna ikna olması için önemli kayıplar vermesi ve bu kayıpların önemli bir kısmını Kuzey Irak’ta vermesi gerekiyor. Gidişat da bu yönde. Şimdiye kadar gelen 300 kayıp –ki ilk defa Genelkurmay kaynakları rakamları abartmadan veriyor– gidişatın bu yönde olduğunu gösteriyor. Bu durumda önümüzdeki süreçte PKK’nın ateşkes ilan etmesi beklenebilir.
Eğer PKK süreci doğru okuyup, sosyolojik zeminin kendi aleyhine kaydığını, teknolojik üstünlüğün her geçen gün PKK aleyhine geliştiğini görürse devlet oturup barış yapacak. Devletin bu sefer umduğu, istediğinde masayı devirip barışı tehdit eden şımarık bir örgütle değil, yapılan operasyonlarla kolu bükülmüş bir örgüt ile Kürtlerin gururunu incitmeden adam gibi bir barış yapmak. Ama bu barışın içinde PKK’nın istediği gibi, militanların dağdan indirilip şehirde silahlı güç olarak konumlandırılması yok. Belki genel af var, belki Öcalan’ın çıkarılması düşünülebilir ama asla PKK’nın o bölgede devlet içinde devlet kuracak KCK gibi yapılara izin de verilmeyecek.
Son savaşı ben adam gibi bir barış için şımarık bir çocuğu ikna etme savaşı olarak görüyorum. Eğer PKK bu süreci doğru okumazsa, devletin tutumunu “Osmanlıda oyun bitmez”, “Yalan ve hilelerinizle baş edemedik, bu bize ders olsun. Ama biz de sizin önünüzde diz çökmedik, bu da size ders olsun” mantığıyla yaklaşılırsa; bu tutumu Saddam ve Kaddafi gibi okuyup, bunlar beni aldatmaya çalışıyor, barış bile yapsam, ülkeyi terk etsem bunlar beni gittiğim ülkede bulup öldürür diye hesap yaparsa o zaman sonu da Kaddafi ve Saddam gibi olacak. Bunu da çok yakında göreceğiz...
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 68 yorum
Haa birde siz değilmiydiniz ''49 PKKLI ÖLDÜRÜLDÜ;ANALAR AĞLIYOR'' diye manşet atan. Böyle manşet atan bir gazetenin yazarını da Hain sayarım...
Taraf ve emre uslu siz ne ayaksınız.Her konuda hükmü veren ve ölen teröristin arkasından yas tutan gazetesin sen.Gönlünden geçen genel afdır onu belirtmişsin ki zaten pişmanlık yasası var ve isteyen yararlanıyo.Sen ve gazeten neyin peşindesiniz?????
yaparlar onuda yaparlar, bu hükümetten herşeyi bekleriz artık. olmadı böler verirler ülkeyi. plan çokkkkkk
şerefsize bak orda bizim hoşumuza giden şeyler söylüyo arada yok dabre yapcak etkin paşa federasyon verecekmiş apoya haber vermiş herkes biliyomuş uyduruyoo lan ne kadar şerefsiz insanlar var yaa. şu taraf gazetesini devlet acilen kapatmalı teröristten beter bi gazete
çok haklısın kardeş o gazeteyi kapatmak devletin değil hükümetin görevi oda zaten kapatmaz çünkü danışıklı döğüşüyor halkı kandırdıklarını zannediyorlar.
Bu yazıyı kım yazmıssa halt etmiş. Ne demek barış kim kiminle barış yapacak. Bebek katilleri ile masaya oturulurmu. Ki bu bir savaş deildir. Bu bir terör örgütünün imha edilmesi kararlılığıdır.!!!
ben bu taraf gazetesinin pkk ya destek verdiğinden emin olmaya başladım.Bakınız Taraf gazetesinde şuraya saldırı olacak diye bir köşe yazarı yazı yazıyor o zaman zarfında oraya saldırı yapılıyor.Acaba roj tv'de hala daha devam eden gizli msjlar şimdi de taraf gazetesi yoluyla mı yapılıyor?Habire PKK yandaşlığı yapıyor.Geçenler de de 24 şehidimizden sonra ölen 40 it içinde 40 evladımız öldü analar ağlıyor diye manşet atmıştı.Fettoş ABD'den talimat verip bu da talimatları bu şekilde üstü kapalı iletiyorsa şaşırmam.Apo salınabilir(Apoyu salın),şuraya saldırılabilir(saldırın) gibi ;)
taraf gazetesinin akla mantığa sığmayan haberlerine inanıpda bunu sizin gibi ciddi bir sitenin haber yapması hangi mantıkla izah edilir bilemedim doğrusu
Ben ortada savaş göremiyorum. Türk askeri kovalıyor, vatan hainleri kaçıyor kahpece pusu kuruyor kadına,çocuga sivile sıkıyor. Hangi savaştan bahsediyorsun sen ??
taraf'ın hiç bir haberine inanmıyorum...
bu emre uslu isimli adam diyorsa mutlaka doğruluk payı vardır...zira kendisi amerikan kuklasıdır, ajanı da diyebiliriz...amerikanın hükümete dikte ettiği emirleri ilk o getirir amerikadan.....ilk o duyar yani.....çünkü sürekli amerikadadır..inanmayan araştırsın...
Bu PKK bitsin ne yapılıyorsa, Kim yapıyorsa kabulümdür. Benim İçin onu yapan büyük insandır
pkk lılara af çıkarılırsa şehitlerimizin kemikleri sızlar.
EME USLU AMMA SAÇMALAMIŞSIN SADECE LAF KALABALIĞI VE YAZI OLSUNDA NE OLURSA OLSUN DEMİŞSİN
En kötüsü de paşaların PKK ile anlaşıp savaşmamasıdır.Nice şehitlerin günahı vebali onların üzerine kaldı.Altından kalkabilirlerse...
Koymuşum stratejisine, hangi stratejiymiş o ? Gireceksin, bitireceksin, döneceksin. Yok kafalara kazıyacakmış, yok istersem paçavra gibi sallarım imajı verecekmiş. Oyun mu oynuyorsunuz, Türk milletinin oyuna ayırdığı vakit 10 gün önce doldu. Bu saatten sonra kuralları bu halk çizecek parlementoda seyredecek gördüğüm kadarı ile. İş yine biz Türk halkına düşüyor, her zaman ki gibi. Bu Türk gençliği bunun da altından kalkar evelallah. Her gün evlatlar ve anneler öleceğine, bir defa bir kaç yüz kişi bu ülkeye kendini feda eder ve bu iş o gün biter. Ağlama sırası başkalarına geçti artık...
Eğer bu hükümet en sonunda teröristleri affederse Allah onların da onlara oy verenlerin de belasını versin !
zaten nihai amaç PKK ya af bunu planladılar bunlar askerleri polisleri bilerek öldürttüler bu nurcuların planı artık yeni milli hocada Amerika'dan demeçler vermeye başladı sadece bunu bir türlü aklım almıyor bu öyle denilen dinciler neden Atatürk düşmanı bunların neden işgal altındaki ülkeyi kurtaran bir Liderimiz bunların düşmanı, yoksa bunlar o işgalci kuvvetleri uşakları mıydı da bu kadar zorlarına gidiyor Atatürk deyince kuyruklarına basılmış gibiler çünkü din olsa olamaz Atatürk bu yobazlardan İslama çok daha büyük katkı yapmış biri, Kuranın tercümesine bile kendi cebinden para ödemiş
CIA ajanından bir yazı okudunuz. gerçek adı Emrullah Usludur.....
şimdi bu yazı, pkk'nın devletin yapmaya çalıştıklarını öğrenip, ona göre dikkatli olmayı veya tavır almayı sağlamayacak mı? yani adamlar açıkça ey pkk dikkat et, bak türkiye sizle şu şekilde savaşacak dikkat et diyor. bu yazı pkk'yı mı destekliyor yoksa türkiye'nin bütünlüğünü mü?tc düşmanlığı değil mi bu? ben mi yanılıyorum?
Eğer gerçekten plan bu ise, çözüm yolu olarak bu düşünüldü ise ben tamamen milliyetçi bir kimliğe bürünüp kürt düşmanı olmamak için, ayrım yapmamak için hiç bir sebep bulamam.
Hani ne oldu 22 seçkin tümenli operasyon.Doğru ama operasyon var, Milletin gazını alma operasyonu. Terör nerden geliyor kuzey ıraktan orada kim yaşıyor barzani ve talabani aşiretleri çözüm belli en ucuzu bombala yanlışlıkla erbili bak bakalım ne oluyor."Ben derim ben bombaladım"diye yeterki 1 şehit az verelim.Yada işgal et kuzey ırakı bu kadar şehit vermeyiz de versek bile hiç olmazsa terörden kurtuluruz. Bir de şehirde yaşıyan polisin memurun aldığı terör tazminatlarını kaldırın da görelim kim vatansever kim milliyetçi kim değil.O kaldırdığınız tazminatları da dağ tepe dinlemeyenlere verin.
ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN BU GIDISAT PEK IYI DEGIL.SU KÜRT DEVLETI KURULMAYA KURULACAK BIR AN EVVEL KURSALARDA KAFAMIZ BI RAHAT ETSE VALLAHI ISTIORUM BEN, DOGUNUN VE BU MILLETIN BIZE HIC BIR KURUS KARI OLMAMISTIR OLMIYCAKTA,KURSUNLAR DEVLET LERINI SINIRADA ALMANYADAKI GIBI DUVAR CEKIN LANET OLSUN,NEYDI O GENCCECIK INSANLARIN SUCU BEEEE,NE YAPTILAR SIZE SIZMI VERDINIZ ONLARIN CANINI ALLAHIN VERDIGI CANI ALMAK KENDISINE DÜSER SIZE DEGIL,ALMA MAZLUMUN AHINI CIKAR AHESTE AHESTE
TERÖRE DUR DEMEZ İSE AKP BİTER ZATEN.
yeterki bir barış olsunda nasıl osursa olsun.insan özgürce kendi doğduğu köyde şehirde korkmadan gezemez duruma düşülmüş.malum askeri jitemi iti miti pkksı kcksı ergenekonu hangisinden ne geleceğini kimse kestiremez olmuş.
pkk ile devlet bir anlaşmaya vardılar.fakat devlet erki sözünde durmadı.Yoksa pkk silahı bile bırakırdı.devlet dediğinsözünde durur.Bir gün öyle bir gün böyle olmaz.ispanya irlanda nasıl hal ettiyse Türkiyede onu yapmalı.bir çözüm mutabakarı ve genel af şart.yoksa adam aptalmı ki gelip yıllarca hapis yatsın.hiç olmazsa dağda özgür yaşar ve ölürüm der.
Bu Emre Uslu'da maşallah herşeyi biliyormuş. Ama bilmediği birşey yapılan birşey net olmalı yok devlet dağa çıktı ama pkkyı bitirmeyecekte şöyle yapmaya çalışıyor böyle yapmaya çalışıyor bunlar devletin stratejisi mi yoksa senin temennin mi? kardeşim o dağdakiler temizlenmeli şehirdekilerinde bir daha tapası yememeli böyle birşeye kalkmaya... neden tranvaya girecekmiş toplum birde onu anlayamadım bu ülke 30-40 bin şehidinden dolayı girdiği tranvadan bu şekilde çıkacak belki... kimin tarafındansın kimden yana konuşuyorsun anlayamadım?
Orgutun ele baslari, Cemil Bayik, Fehman Huseyin, Murat Karayilan oldurulmedikce TC ordusunun psikolojik ustunluk sagladigini dusunemeyiz. Bunlar zaten olmeyi coktan haketmistir. Eger dagda birilerinin zoruyla veya kandirilarak cikarilan teroristler varsa bunlara da ancak PKK`nin beyin takimi gebertildikten sonra af verilmeli. Ocalan`a kesinlikle af verilmemeli. Bence uzun vadede zehirlenerek oldurulebilir. Birac ilac verip kanser yapin gitsin. Ocalan`in cikmasi sonmus bir yanginin kullerinin savrularak tekrar alevlendirilmesiyle esdegerdir!
Salakça bir yorum. Salakça bir haber. Ve eğer gerçekten masaya oturulması, aponun serbest kalması strateji dahilinde ise binlerce kaybımıza ne olacak? Bedelini kim ödeyecek? traf gazetesinin şark çığırtkanlığından ibaret bir haber.
silvan olayları oldu kuzey ırak hava harekatı yaptık 24 şehit verdik girilmez denen kamplar girdik kardeşim illa şehitmi vermemiz gerek yazık günah ya vallahi ben askere gitmem oglum olsa onuda göndermem niçin şehit oluyorlar belli degil pisi pisi şehit oluyor evlatlarımı
inan bu adam uçmuşşş..yaw bu kadar kolay olsaydı,bu sorunu bitirmek için neden bu kadar bekelenilir di ki ?? yoksa bugüne kadar emre uslu kadar akılı biri çıkmadı mı :)))
Şu soruya halk nazarında cevap vermesini öğrenince sorunu çözmüş olucaz. Parçalanınca mı güçlü olunur birleştikçe mi ? Zamanında ermenileri kışkrttılar büyüj ermenintan diye arkamızdan vurdurdular 1000 yıllık yurttaşlarımızı. Sonra aynı coğrafyada yaşayan kürt kardeşlerimizi. İşin hep özünde kan kan kan...Bir devlet kurulsa diyorum. Batıda deniz gören şeehirlere yerleşen oralarda para kazanan doğulu arkdaşlar bu yeni devletçiğe gidermi. bence gitmez. Sonra dış mihraklar ve bu yeni devletçik azınlıklara iyi davranmıyorsunuz diye başımızı ağrıtır. vs vs.....
emre uslu doğu perinçek gibi bi yerlerden istihbarat alıyo onlarıda burdan paylaşıyo aklı kıtlarda bu ne zeki adam bak olacaklarıda biliyo diyorlar,yazdığına bir daha bakın akla ve mantığa uyacak bi tek cümle varmı
Bir an evvel bitsinde nasıl biterse bitsin.
"Son savaşı ben adam gibi bir barış için şımarık bir çocuğu ikna etme savaşı olarak görüyorum.. " bu nasıl bir cümledir ya ne tarafta oldugun belli değil yazın tamamiyle kendi içinde birbiyle çelişiyor Afmış, Barışmış ne bunlar be sıkışınca bi tarafları. af tabiki yalnız bu defa af olmaz ve kimsenin gücü de bu milletin gücünü aşıpta apo yu o delikten cıkaramaz.! ortada ne affedilecek bir durum var nede affetmeye kalkmaya cesaret edecek biri.. başladık madem kökünü kurutana kadar durmak yok!!
bu şekilde devam ederse biteceği yok bence...bu paylaşımlar yapılmamalı herşey gizlilik içinde yürütülmeli..
TARAF HANGİ TARAFTA BELLİ DEĞİL.BİRİLRİNİN DİLİ İLE KONUŞUYOR SANKİ MESAJ VERİYOR HADDİNİ BİL TAŞERONLUK YAPMA.PKKDA TARİHİN KİRLİ SAYFALARINDA YERİNİ ALACAK PKKLILARLA BU YURDU PAYLAŞIRIZ TOPRAĞINALTINDA ONLAR ÜZERİNDE BİZ YAŞAYARAK
yok öyle af falan .. ' askere , polise sık günahsız insanları öldür , beşikteki bebeği öldür sonra.. AF .. kökünü kazıyacaksınız bu işin... tamamen bitecek
Söylediğin tek doğru; ordu isterse pkk Iraktada kalmaz Türkiyede de 12 eylülde bunu gördük ordu durun dedi bir günde ölüm mangaları sustu. İpin bir ucu da ordunun elinde. Diğer leri malum,Amerika. israil. Ermenistan ve avrupa...BDP falan hepsi KUKLA...yukarıda saydığım ülkeler istedikleri zaman kuklaları ile oynuyor ve zevk le öldürmelerini seyrediyorlar. Nede olsa her iki tarafta da ölen müslüman onlar için farketmez kim ölürse ölsün yeterki müslüman olsun.
genel affmı okadar da uzun boylu değil kimse bunu aklının ucundan bile geçirmesin herkes cezasını çekecek çekmeli birtarfı düzeltelim derken diğer tarafın haklarının gasp etmek vicdanlarını yaralamak ne kadar doğru kim çıkıp bir şehit ailesine biz senin oğlunun öldürenleri af ettki sen bunu anlayışla karşıla diyecek hangi soysuz buna cesaret edebilecek yakında bu ülede türk haklarını arar olacağız bu gidişle
Birleşmiş Milletler ve NATO içinde önemli güce, kuvvete ve mekanize birliklere sahip sayılı devletlerden biriyiz. Bir espriye bağlı ifade edersek, o güç, kuvvet ve mekanize birliklerin neler yapabileceğini görmek istiyorsanız, 27 Mayıs ihtilaline bakabilirsiniz. O güç, gelip kendi milletinin başına binmiş ve 25-30 milyon insanı teslim almıştır. Daha sonra da her on senede bir binlerce insanı ezmiş, zindanlara atmış, sürgünlere yollamıştır. Şimdi, sen orada kuvvetini sonuna kadar kullanmışsın, sokağa hükmetmişsin; fakat, ayıptır bu, ârdır, otuz senedir dağdaki bir avuç şakînin hakkından gelemiy
Diğer Haberler