S-400 nedir işte özellikleri... Rusya'dan alınan füze sisteminin bilinmeyenleri

'S-400 nedir' sorusu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Kapora verdik" sözünün ardından Türkiye gündeminin en merak edilenlerinden.. Başta ABD ve NATO olmak üzere, Türkiye'nin S400 alımının 'Kaygı verici' olduğu yönünde eleştiriler sıralandı. İşte Türkiye'nin Rusya'dan satın almak için anlaştığı S-400 füze savunma sistemi hakkında bilinmesi gereken her şey ve S-400'ün özellikleri...

Türkiye, S-400 füze savunma sisteminin satın alınması için Rusya ile anlaşma imzaladığını ve kapora yatırdığını açıkladı.

S-400 MALİYETİ NE KADAR?

Çeşitli kaynaklarda, anlaşmanın toplam maliyetinin 2,5 milyar dolar olarak hesaplandığı belirtiliyor.

ABD: ENDİŞELİYİZ

Sistemin teslim edilmesi halinde, Türkiye, S-400 kullanan ilk NATO üyesi olacak. ABD, daha önce bu anlaşmadan endişe duyduğunu açıklamıştı.

S-400 füze savunma sistemi hakkında merak edilenleri derledik:

S-400 SİSTEMİNİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ NELER?

Şu anda dünyada kullanımda olan en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak gösterilen S-400, Rusya'nın Soğuk Savaş döneminde geliştirmeye başladığı füze savunma sisteminin dördüncü neslini temsil ediyor.

S-400'ün geliştirilmesine 1993 yılında başlandı. Ancak, özellikle Soğuk Savaş sonrası savunma sanayine uygulanan bütçe kesintileri nedeniyle tamamlanması oldukça uzun zaman aldı ve ancak yeni bir teknoloji olarak değil, eski sistemin devamı olarak geliştirilebildi.

Bu nedenle mevcut sistemde kullanılan teknolojinin yüzde 70 ile 80'i bir önceki model olan S-300'den alındı. Bunlar arasında füze depolama sandıkları, fırlatma rampaları ve radarlar bulunuyor.

Sistemin testlerine 1999 sonunda başlandı ve 2007 yılında faaliyete alındı.

Bu sistem, insanlı ya da insansız her türlü hava aracının yanı sıra hem seyir (cruise) hem de balistik füzeleri imha etme kapasitesine sahip. Azami menzili 400 kilometre, ulaşabildiği en yüksek irtifa da 30 kilometre.

EŞZAMANLI OLARAK 80 HEDEFİ VURABİLİYOR

Ayrıca, her hedefe iki füze kilitleyerek, eşzamanlı olarak 80 hedefi vurabiliyor.

En fazla 3 bin 500 kilometre uzaklıktan fırlatılan orta menzilli balistik füzeleri imha etme kapasitesine sahip.

Sistemin içinde yer alan bir füzenin ağırlığı 1,8 ton, uzunluğu sekiz metre ve çapı da yaklaşık 50 santimetre. Ayrıca 145 kilograma kadar savaş başlığı taşıyabiliyor.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Uzun menzilli izleme radarı, havadaki nesneleri takip ediyor ve gelen bilgiyi komuta aracına gönderiyor. Potansiyel hedefler, komuta arasında değerlendiriliyor

Hedef tanımlandıktan sonra komuta aracı füzenin fırlatılmasına karar veriyor
Fırlatmayla ilgili veriler, hedefe göre en iyi konumda bulunan fırlatma aracına gönderiliyor ve buradan karadan havaya füzeler gönderiliyor
Angajman radarı, füenin hedefine ulaşmasına yardımcı oluyor

S-400 SİSTEMİ NERELERDE KULLANILIYOR?

S-400 sistemi ilk olarak 2007 yılında başkent Moskova'nın savunulmasında kullanılmak üzere devreye alındı.

Ancak daha sonra, özellikle Rusya'nın uyguladığı dış politikaya paralel olarak, bazı kritik noktalarda da konuşlandırıldı.

Bunların başında Suriye'nin Tartus kentinde bulunan Rus hava üssü geliyor. Rusya, 2015 yılında hem kendi hem de Suriye hükümetine ait donanma ve hava unsurlarını korumak amacıyla S-400 savunma sistemi yerleştirdi.

Moskova yönetimi, Kasım 2016'da Baltık Denizi kıyısında Rusya'ya ait olan ancak anakarayla bağlantısı bulunmayan Kaliningrad'a füze savunma sistemi ve İskender füzeleri konuşlandırdı. O dönem, ABD bu kararı, "Avrupa'yı istikrarsızlaştırmaya dönük bir adım" olarak eleştirdi.

Rusya'nın ayrıca Ukrayna'dan ilhak ettiği Kırım'da da S-400 savunma sistemi bulunuyor.

Son dönemde Rusya, çeşitli ülkelerle bu füze savunma sistemini satmak üzere anlaşmalar da yapmaya başladı. Rusya, 2015 yılında Çin'e altı tabur, 2016'da da Hindistan'a 6 milyar dolar karşılığında beş tabur satılması konusunda anlaşma imzalandı. Bir tabur, sekiz fırlatıcıdan oluşuyor.

S-400 'ZAFER' FÜZE SİSTEMİNİN KÜNYESİ:

Üreticisi: Almaz-Antey silah şirketi
Konuşlandığı Yerler: Moskova, Suriye, Kaliningrad, Kırım
Kullanılmaya BaşlanmaTarihi: 2007
Menzil: 400 kilometre
Hız: Saniyede 4,8 km
Azami Hedef İrtifası: 30 km
Eşzamanlı Takip: 80 hedef
Hedef Türü: Uçak, seyir füzesi, orta menzilli füzeler, İHA ve diğer havadan izleme sistemleri

TÜRKİYE NEDEN S-400 SİSTEMİNİ ALMAK İSTİYOR?

Türkiye, uzun bir zamandır kendisine ait bir hava savunma sistemi kurmak istiyor. Bunun için de daha önce çeşitli girişimlerde bulundu.

İlk olarak, 2015 yılında uzun menzilli füze savunma sistemi satın almak için bir ihale açtı. İhaleyi, 3,4 milyar dolar ile Çinli bir şirket kazandı ve şirket aynı zamanda Türkiye'ye teknoloji transfer etmeyi de kabul etti.

Ancak, o dönemde ABD ve NATO'nun tepki gösterdiği bu ihale daha sonra iptal edildi.

İhalenin iptal edilmesinin ardından Türkiye, farklı ülkelerle füze savunma sistemi için görüşmeler yapmaya başladı.

O dönemde ABD savunma şirketi Lockheed Martin ve Avrupa füze ortak girişim grubu MBDA tarafından geliştirilen Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi (MEADS) satın alması gündeme geldi. Kasım 2016'da Rusya ile S-400 için görüşmeler yapıldığı açıklandı.

Eski Savunma Bakanı Fikri Işık, Nisan 2017'de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin "acilen" hava savunma sistemine ihtiyacı olduğunu ve NATO üyesi olarak öncelikle ittifak içerisinde bu ihtiyacını gidermeye çalıştığını ancak bunun mümkün olmaması üzerine farklı arayışlara gidildiğini söyledi.

Işık, NATO üyesi ülkelerin "mali açıdan etkili bir teklif sunmadıklarını" da ifade etti.

Türkiye'nin ayrıca kendi füze savunma sistemini geliştirme planı da bulunuyor.

TÜRKİYE İLE RUSYA ARASINDAKİ ANLAŞMANIN AYRINTILARI HAKKINDA NE BİLİNİYOR?

Çeşitli kaynaklarda, söz konusu anlaşmanın toplam maliyetinin 2,5 milyar dolar olabileceği belirtiliyor.

Yerli ve yabancı basın organlarında çıkan haberlerde, hava savunma sisteminin balistik ve seyir füzeleri de dahil hem kara hem de havadaki hedefleri yok etme kapasitesine sahip olacağı ifade ediliyor.

Türkiye'nin satın alacağı sistemin 24 batarya ve 96 uzun menzilli füzeden oluşması ve ilk teslimatın da 2019 yılında yapılması bekleniyor.

Türkiye'nin satın almayı planladığı sistem, NATO'nun savunma sistemleriyle uyumlu değil. Ayrıca, NATO, Türkiye'ye uyguladığı savunma alanında bazı kısıtlamalar da uyguluyor.

Bu kısıtlamalar arasında, Türkiye'nin bu tarz füze sistemlerini Ermenistan ve Yunanistan sınırlarına yakın bir noktaya konuşlandırmaması da yer alıyor.

Rusya'nın Türkiye'ye bu tarz bir kısıtlama getirmesi ise beklenmiyor.

NATO VE ABD NEDEN BU ANLAŞMAYA TEPKİ GÖSTERİYOR?

Şu anda elinde S-400 füze sistemi olan bir NATO üyesi bulunmuyor. Türkiye'ye bu sistemin konuşlandırılması halinde, bu açıdan bir ilk olacak.

Bununla birlikte, Yunanistan'ın elinde bir önceki versiyonu olan yine Rus yapımı S-300 füzeleri var. Yunanistan, bu füzeleri NATO üyesi olmayan Güney Kıbrıs'tan satın almıştı.

ABD ve diğer başka NATO üyeleri, bu anlaşmaya iki açıdan karşı çıkıyor. İlk olarak askeri açıdan, bu sistemin NATO sistemleriyle uyumlu olmayacağı ve bunun da pratikte bazı sıkıntıları beraberinde getirebileceği uyarıları yapıyor.

Uzmanlar, NATO'nun birbirine entegre hava savunma sisteminin bulunduğunu ve Türkiye'nin S-400'ü satın almasının maliyet, nitelik ve teknoloji transferi gibi birçok teknik sorunu beraberinde getirebileceğini ifade ediyor.

Ayrıca, NATO sistemleriyle ilgili bazı teknik detayların Rusya'nın; Rusya'nın savunma sistemiyle ilgili bazı bilgilerin de NATO'nun eline geçmesinden endişe ediliyor.

Yapılan itirazın ikinci nedenini ise siyasi gerekçeler oluşturuyor. Bu alımın tamamlanması halinde bunun Türkiye'nin NATO ile ilişkilerini yeniden tanımlamak adına attığı bir adım olarak yorumlanabileceği de belirtiliyor.

ABD Savunma Bakanlığı'ndan Ağustos ayında yapılan açıklamada, bu anlaşmadan "endişe duyulduğu" ve NATO müttefiklerinin ittifakı daha ileriye götürecek şeylere yatırım yapmasının beklendiği ifade edilmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 24 yorum
hadi ordan namussuzlar Nato'nun işi darbe yapmak ve ülkemizde üsler kurarak bizi kontrol altında tutmak olmuş artık. S400 geçici olarak kullanılıp en kısa zamanda kendi sistemlerimizi üretip ona uygun mühimmatı imal etmeliyiz artık.
@mryalcin piknik yapan masum insanları vurursa bu sistemler bunun vebalini kim ödeyecek :)Bence bırakalım bu işleri askerimiz şehit olsun chp zihniyeti bir bildiği var heralde
@mryalcin 2007 Teknolojisi yıl 2017...
Kemalistler vb. konuşur Ak Parti yapar. Öyle her gün kendi saplantılı ideolojilerinizle buralarda saçmalamakla olmaz bu işler. Proje , yatırım, büyüme, kalkınma vb. bizim işimiz. Kaç çeyrektir büyüyen bir ülke, dünya yardım sıralamasında 1. ülke.
tayyibi iktidara fehmi korunun da olduğu istanbulda yapılan bir toplantıda abd iktidara getirdi.şimdi götürüyor.s 400 füzeleride abd ye şantaj olarak gündemde tutuluyor.yok kapora verilmişmiş.yalan.asla bu füzeler alınmaz.göreceksiniz zarraba karşı şantaj.
@siyyaah Moronlar halâ moronlukta ısrar ediyorlar...
bu sistem kesinlikle kullanılamaz.yunanistan aldı kullanamadı..çöpe attı.çünkü bu sistem abd ve batıdan gelen uçaklara alarm verir.rus ve iran uçaklarına vermez.biz nato üyesi olduğumuza göre ne yapacağız.
@siyyaah Zaten düşman abd ve batı değil mi? Türkiye açısından Düşman belli...
@siyyaah abd ve ab ve nato,nun uşaklığını yap sen ulan emanet olarak bile kiralama sistemiyle aldık hemen geri aldılar neyi düşünüyorsunuz ya türkiyemizin ilk hedefi kendi güvenliğini savunmaktır. ikinciside en kısa zamanda kendi güvenliğimiz için en kısa sürede kendi silahlarımızı yapmaktır hava savunmasından tut gereken her türlü milli silahlarımızı kendimiz yapmak olaçaktır vesselam
@siyyaah Sen yorum yapma lütfen..insanların zamanını alma
Yunan gavurunda s300 olması da NATO'ya bu teknolojiyi vermiş olmaz mı NATO'ya girmeden önce almış olması beyi değiştirir
@ozican3454 Adamların füze teknolojisi zaten var. S400 ü öğrenmeye ihtiyaçları yok. O bahane... amaç senin o teknolojiyi öğrenmemen...
Türkiye ve Hükümet veya Cumhurbaşkanı ban göre S400 işi tamamen Blöfe dayalı sistem.Güya ABD yi tehtid ediyor .İş yapacak adam davul zurnayla iş yapmaz.Alır kurar iş yapar hale getirir ondan sonra konuşur ortada fol yok yumurta yok yok aldık,alcağız,anlaşmalar tamam,nakliye konumunda,kaporalar verildi,aradan aylar geçer...............kim demiş s400 aldığımızı biz natı ülkesiyiz patriotlar bizi korur kendi sistemimizi yaparız yakıtı organik hoşaf olur.Bırakın b u ayakları iş yapacak siyasetçi lazım Ülkeye.
Ben anlamiyorum bu avrupa nato sevgisini ya adamlar hem bizi istemiyor,hem bizi geriletmek istiyor, üzerine yasak koyuyorlar hala nato hala nato
Türkiyemizi bu füzelerle donatarak, natodan çıkalım.
ülkemizin üzerinde oynanan oyunlar ap açık ortada s 400 alımı uygundur yanlız kendi savunma sistemimizi acilen geliştirmek zorundayız silahs anayiyisine ağırık vermeliyiz abd kıtanın diğer ucuncda ordan bizi vuma ihtimali karıncanın köpeği geçme ihtimalinden daha düşük yanlız orta doğuda kurudugu üstlerinden vurabilir bizim ilk hedefimizde öncelikle üstleri bulundugu ülkeleri vurmamız gerek şeytanın önce elini ayagını koparacaksınki sonra bogazını sıkasın
s 4oo yetmez s500 alınmalı....
ÇOK İSABETLİ VE YERİNDE BİR KARAR.
17 yılda açılan bir sanayi silah fabrikası yokken kapatılan onlarca yer var ülkr dışa bunkadar gebe kalamazdı rusya ile savasırken bunun mermisini bize mi satacaklar bırakın da gençler ütetsin gidin artık şu ülkeden
BU FÜZELER İLERİDE ÜLKEMİZE MÜDAHALE ETMEK İSTEYECEK OLAN ABD, İSRAİL VE UŞAĞI BATIYA KARŞI KULLANILABİLİR.GÜÇLÜ OLMAMIZ LAZIM.BU SAYDIĞIMIZ ÜLKELERİN NE NİBİLİYORSUNUZ YARİN ÜLKEMİZE SALDIRMAYACAKLARI.
Amaç para dışarı çıkmasın. Benden al ben senin için en iyisini düşünürüm....
arkadaslar cok yerınde bir karar fakat s-400 bizim işimizi görmez abd yerine rusyaya gebe kalırız tamam alalım kenarda bulunsun fakat kendimiz üretmeden olmaz üretim şart ucak gemısı vb uretme ureteceksen öyle bi savunma sistemi yapacaksın ki kuş uçamazsın ulkenın uzerınden kımseyede gostermıceksın saldırınca sana ucakları hava sahana gırdıgı an ındıreceksın fuzelerı menzılıne gırdıgı an ındıreceksın eşekten dusmuse donsunler
@xlxbiricigimxlx işin içinde teknoloji transferide var. bu nedemek oluyor zamanla biz bu teknolojiyi dahada geliştirebiliriz. yani üzerinde oynama hakkımızda olacak.
Biz zaten Orta doğuda ABD güdümündeki bu sözde ittifak NATO birliği tarafından yalnız bırakıldık. Sen git benim düşmanımı besle eğit yetiştir benim karşıma getir, sonra neden S-400 Alıyosun diye trip at. TÜRKİYE NATO İLE OLAN BAĞLANTISINI DERHAL KOPARTMALI S-400 LERİ ALIP İNCELEYEREK KENDİSİNE YENİ BİR HAVA SAVUNMA SİSTEMİ GELİŞTİRMELİDİR. Bu devirde hiç kimseye güven olmaz, hele ABD ye hiç bir şekilde güven olmaz. İttifak mittifak hepsi yalan dolan herkez şapkayı önüne koysun düşünsün ABD hiç bir zaman dostumuz olmadı.
Diğer Haberler