Savcılıktan Cübbeli Ahmet Hoca'nın satranç sözleri için karar

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen, Ahmet Mahmut Ünlü'nün sosyal medyada yer alan bir videosunda, “Satranç tavladan da kumardan da beter, satranç oynamaktansa ateşi tutmak daha hayırlı… Oynayana bakan da domuz eti yiyen gibidir" sözlerine takipsizlik kararı verildi. Takipsizlik kararında Ünlü'nün sözlerinin ifade ve düşünce özgürlüğü kapsamında olduğu belirtildi.

Savcılıktan Cübbeli Ahmet Hoca'nın satranç sözleri için karar

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca verilen takipsizlik kararında, Mücahit Bayraktar'ın suç duyurusunda bulunduğu belirtildi. Söz konusu suç duyurusunda Ahmet Mahmut Ünlü'nün halkın dini inançlarını kullanarak sömürmek suretiyle halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği belirtilerek, “Şüpheli Ünlü'nün 1 Ocak 2017'de sosyal medyada yer alan bir videosunda yaptığı açıklamada, ' Satranç tavladan da kumardan da beter. Satranç oynamaktansa ateşi tutmak daha hayırlı. Satranç oynayan kişi insanların en yalancısı, oynayanlarda ölürken kelime-i şahadet nasip olmayabilir. Satranç oynayan lanetlenmiştir. Oynayana bakan da domuz eti yiyen gibidir" şeklinde söylemde bulunduğu belirtildi.

ÜNLÜ: İFADE ÖZGÜRLÜĞÜMÜ KULLANDIM

Suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma kapsamında ifadesi alınan Ahmet Mahmut Ünlü, “Tavla ve satrancın caiz olmadığını söylerken Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından İslam ve Toplum isimli ilmihalini dikkate aldım. 119-120-121 sayfalarında satrancın haram olduğuna dair görüşlere yer verilmiştir. Ben bu konuda düşünce ve ifade özgürlüğümü kullandım. Suç olduğunu düşünmüyorum" dedi.

SUÇ İŞLENMEDİĞİ BELİRTİLDİ

Takipsizlik kararında şikayete konu paylaşımda “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçunun işlenmediği, şüphelinin sosyal medyada yapmış olduğu paylaşımın ifade ve düşünce özgürlüğü kapsamında olduğu ifade edildi. Atılı suçtan Ahmet Mahmut Ünlü hakkında kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği belirtildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 115 yorum
CAHİL HALKIN ŞEYTAN HOCASI
bİT bİTİ ISIRMAZ ISIRTMAZZZZ AZİZ NESİNİN ÜLKESİNDE
@benav_2016 aziz nesinin ülkesiymiş hadi ordan...
@borazan99 NE OLDİ BOORAZZAN 99 ACITTIMI
Cübbeli efendiyi daha önce izliyordum, ancak son çıkışlarından sonra tiksiniyorum. Herhalde tiyo geldi. yakında Diyanet işleri Başkanlığına getirirler.
işinize gelince düşünce özgürlüğü işinize gelmeyince terörist,bölücü yaftası.
cehannemde yanar insallah pis yobaz
@kisnis12 cehennem mi hahahaha mal ya lan kendine bak sen sanane Yüce Allah kimi yakacağını gayet iyide bilir ...
@kisnis12 itin duası kabul olsaydı gökten kemik yağardı. önce kendine bak ne kadar müslümanım diye . Allah için ne yaptım diye kendini bir değerlendir sonra konuş. pis yobaz..
@utgm_plt Eleştirirken eleştirdiğinizi kendiniz yapmışsınız, kisnis12 hiç değilse temmenisini bildirmiş siz düpedüz hakaret ediyorsunuz nerde hoşgörü nerede anlayış.
Bu ülkede​ düşünce ve ifade özgürlüğü sadece bu ve bunun gibilere geçerli.
senden daha DOMUZ görmedim h sen bide geçenlerde beyaz kadın ticaretinden yargılandın dimi
Ne bekliyodunuz ki iceri mi atılmasını?
BENCE DE BURDA SUÇ YOK. NE GUZEL IFADE OZGURLUĞU DİYE BİR KAVRAMIN OLDUĞUNU BİLİYORLARMIŞ BUNU ÖĞRENDİK
Cübbeliyi daha önceleri izliyordum. Şimdi tiksindiğim için izlemiyorum. Şımardı. Biryerlerden tiyo aldı galiba. Diyanet İşleri Başkanılığına getirilir yakında.
Sebep satranç kafa çalıştırır beyni geliştirir .Ama onlara kafası çalışmayan koyunlar lağzım ki gütmesi kolay olsun güderken sorun çıkarmasın. istediği gibi kullansın. Allah bildiği gibi yapsın Domuzdan korktukları kadar yalandan korkmuyorlar.
sakalı cübbeli kimseleri içeri atabilecek savcı hakim kalmadı suç işlemek serbest
İNSANLARIN İYİLİĞİ İÇİN KONUŞUYOR VE ANLAMAK İSTEMİYORLAR YAZIK...ALLAH UZUN ÖMÜRLER VERSİN
Cübbeli ahmed hoca efendinin askerleriyiz iysallah kandirilmayiz
@yardimederiz SEN ÖNCE İNŞALLAH DEMEYİ ÖĞREN
yandaş olunca ifade özgürlüğü karşıt olunca yasak ceza evine gönderirler
BEYİNSİZ SEN ANLAMAZSIN SATRANÇIN NASIL BİR OYUN OLDUĞUNU ZEKA GEREKİYOR OYNAMAK İÇİN SİZDE OLMADIĞI İÇİN SEN ANCA KOYUNLARI KANDIRABİLRİSİN DEFOL GİT PİS İNSAN SENİİ....
BU ÜLKEDE FİKİR SUÇU VARDİYE YIRTINANLAR ADAM Bİ FİKRİNİ SÖYLEDİ DİYE MAHKEMELERE SAVCILIKLARA KOŞUYOR İKİ YÜZLÜ ZİHNİYET CHP ZİHNİYETİ
@albayrakmurat ulan buyazdıklarınız hesabını nerde kıme verıcen burda yalakalık yapmaya benxemez cehennem atesi almurat ....
TURK DUNYASININ LIDERI AKSENER GELECEK KUTUPLASMA KAOS IFTIRA HIRSIZLIK DINSIZLERIN DINI KULLANMASI CD SIYASETI IHANET YALAN DOLAN BITECEK MILLET HUZUR BULACAK
devir sizin oynayın ..nasılsa millet cukka-torpil derdinde
Sevseniz ne olur sevmeseniz ne olur , takip etseniz ne olur etmeseniz ne olur. Rabbim Allah şahidimdir ki ben onu çok seviyorum. İşinize gelsede gelmesede milyonlarca sevenide var. Varın yok olun sevmeyin çokta umurumuzdaydı , ne kadar üzüldük ne kadar kahrettik bi bilseniz.
bende düşünce özgürlüğümü kullanayım bu adam sapık yobazdır atatürk düşmanıdır
böyle topluma böyle hoca normal aziz nesin %60 unutmayın.
@komandodeniz aziz nesin adammıydiki sen adam olasın.
@alikaya197267 hemde sapına kadar adamdı..dürüsttü hırsız arsız değildi ama size dürüstler yaramaz değilmi haklıısınız sizin için adam değil çalıp çıprmayınca adaletin yasanın olmadığı yerde sizde haklısınız kime göre adam olduğu ama beyni olmayanlar anlamazlar...yorma kafanı sizler anlayanazsınız zaten....
Vatandaşa niye işlemiyor o ifade özgürlüğü ???
Sen milyonlarla oyna Porsche'larla gez sonra satranç oynamak günah de, yok öyle iş genco, domuz seni görse kaçar
hoca hoca dünyanın nimetlerinden jetsky e binerken domuza eti yiyen kadar olmuyor mu ?
Efendiler, biz tekke ve zaviyeleri din düşmanı olduğumuz için değil, bilakis bu gibi yapılar din ve devlet düşmanı oldukları , Selçuklu ve Osmanlı'yı bu yüzden batırdığı için yasakladık. Çok değil yüzyıla kalmadan eğer bu sözlerime dikkat etmezseniz göreceksiniz ki, bazı kişiler bazı cemaatlerle bir araya gelerek bizlerin din düşmanı olduğunu öne sürecek, sizlerin oyunu alarak başa geçecek, ama sıra devleti bölüşmeye geldiğinde birbirlerine düşeceklerdir. Ayrıca unutmayın ki, o gün geldiğinde , her bir taraf diğerini dinsizlikle ve vatan hainliği ile suçlamaktan geri kalmayacaktır...
@merkebus. Kurban olayimmm ATATURK'ume
Kör cahil...
Valla sen yalancinin tekisin cubbeli.Senin pesinden gidenleri cehennem azabi bekliyor.
Bu ülkede çocuklara tecavüze bile ceza yok hatta sende destekledin. korkma yeni Türkiye de size ceza yok.
İfade özgürlüğü öyle mi?ne zamandan beri ifade özgürlüğü diye takipsizlik verir oldunuz,hayır demek neden teröristlikti o halde?ifade özgürlüğü değil miydi?
Adam santraçla ilgili hadis okuyor. Neden kendisinin görüşü diye aktarılıyor anlamıyorum.
ULAN İŞİNİZE GELİNCE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ DEMESİNİ BİLİYORSUNUZ. ŞUAN CEZAEVLERİNDE DÜŞÜNCESİNİ DİLE GETİRDİĞİ İÇİN SUÇSUZ YERE YATAN 10'LARCA İNSAN VAR. BUNLAR DA SERBEST KALSIN O ZAMAN. ANCA KENDİ ADAMINIZI KAYIRIP HAK HUKUK ÇİĞNEYİN. BAŞKA BİR HALT BİLMEZSİNİZ.
Satranç oynayanlara karşı kin ve düşmanlığı teşvik ediyor, kışkırtıyor. Böyle mahkeme kararı mı olur. Resmen Cübbeci olmuşlar.
Satranç oynamasını bilmez.Onun hakkında kötü laf eder..Cahilizm..Birde fetva verir..Hoca geçinir..Düşünen değil sataşan çamur atan kişidir bu..
klavuzu karga olanın burnu boka batmaktan kurtulmazmış. ders almıyorsunuz almayacaksınızda. topluma hakaret eden dini yozlaştıran böyle sakallı cübbeli gibi hokkabazlarada fırsat veren hakimler demokrasi ve düşünce özgürlüğünü işinize geldiği gibi kullanıyorsunuz ya hepimiz kaybediyoruz.
@ahmeddid ne yapsınlar müebbetmi versinler sen olsan ne ceza verirdin
böyle soytarılardan hoca olurmu yanmayan kefen terlik satan din taciri öbür dünyada ahmet hocanın tarikatındayım diyin hemen cennete götürürler diyen birinde her türlü pislik beklenir heleki bu zamanda pirim yapan bu tipler ortalığı boy buldu bol keseden atıyorlar Allahın cezaları
HOCAM, DÖRT EVİM VAR. EKONOMİK DURUMUM, YÜZ İNEK BAKACAK KADAR İYİ...KUMAR OYNAMIYORUM... KAÇ KADINLA EVLENEBİLİRİM...???:(
siyasi destekli bir şarlatan olduğu için bir ceza verilmesi mümkün değil. bunlar paralı askerler, özel görevleri var, toplumun bilinçaltına bazı konuları enjekte etmekle görevliler ve bunu yerine getiriyorlar, özel yöntemleri var, güzel laflar kullanıp sempati topluyor sonra arada tık diye geçiriveriyolar, bu yüzden hissetmiyorsunuz. yakın bir gelecekte bakın sizi ne süprizler bekliyor.
DİN TÜCARLIĞI YAPANLAR DA DOMUZ ETİ YEMİŞLER GİBİ DURUYOR BUDA İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ,DİNİMİ YAŞAMAYI BUNUN GİBİ SAHTEKARLARDAN ÖĞRENECEK DEĞİLİM
BENDE İFADE VE ÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜMÜ KULLANIYORUM. BU MAHLUKAT YÜCE DİNİMİZİ AYAKLAR ALTINA ALAN AGZI MAKAT KOKUSU DOLU İBLİS HIRSIZ VE BAĞISAK PARAZİTİNE BENZİYOR. DİN TÜCCARI MERCİMEK BEYİNLİ BASUR İRİNİ GİBİ BİŞEY.
@malcolm_x06 malcom senin bence derdin bu ve bunun gibilerle degil islamla imanla allaha karşı sorunun var
Diğer Haberler