Şivan Perver'in bu sözleri tartışma çıkarır

Son günlerde PKK’yı eleştiren ve hükümet tarafından Türkiye’ye davet edilen ünlü sanatçı Şivan Perver’in internete düşen sözleri tartışma çıkaracak.

21 Şubat 2011 11:24
PAYLAŞ
TWITTER
Şivan Perver'in bu sözleri tartışma çıkarır

Terör örgütü ’ya yönelik sert eleştirileri nedeniyle tehdit edildiği gerekçesiyle Avrupa’da polis tarafından korumaya alınan ve hükümetin Türkiye’ye davet etmesiyle gündeme gelen sanatçı ’in Kürtlerin yoğun kullandığı sitelerinde yayınlanan sözleri, tartışma çıkaracak.

Şivan Perver, geçen yıl Komkar grubu tarafından düzenlenen Nevruz konserinde Kürtçe ve bir konuşma yapmış. Konuşmasında, “Kürtlerin dillerini yasakladığı” gerekçesiyle  Türklerden “Nazi ruhlu ve faşist” diye söz etmiş. Perver, “Allah kahretsin Türk dilini, başımızdan defedelim” diyor.

Ak Parti’nin yanı sıra CHP’ye “Faşist ruhlu partiler” diyen Perver, milletvekili olan Kürt ağalarından “Şerefsizler” diye söz ediyor. Perver’in konuşmasındaki satır başları şöyle:

“İngilizce öğreniyoruz, Almanca öğreniyoruz, Türkçe’yi bülbül gibi konuşuyorlar. Türkler bizim ruhumuzu alıyor. Türkler bizimle kardeş olamıyor, olmak istemiyorlar. Ölmemizi istiyorlar. Türklerin ruhu 1930-1945’lerdeki Almanların ruhu gibi olmuş. Türklerin ruhu da faşistleşmiş. Bunu iyi bilin.

Türk hayranlığı. Türkler onları basıyor basıyor, onlar da hadi bas diyor. Ayıp ya, çok ayıp yeter artık. ... Yeter be, Allah kahretsin bu Türk dilini ya, başımızdan defedelim. ... Allah kahretsin o kardeşliği... Türklerin ne saygısı var bize be.”

Anahtar Kelimeler:

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir