Son dakika! Karakoldan Suriye tarafına roket atıldı

Son dakika gelişmesine göre, Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Astana Süreci kapsamında, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde görev yapacak Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının, dünden itibaren gözlem noktalarını teşkil faaliyetlerine başladığı belirtildi. Öte yandan Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’ndeki Oğulpınar Hudut Karakolu’ndan da Suriye tarafına doğru bir dakika süreyle ateş açıldı. Ateşin ardından bölgede bir hareketlilik gözlenmedi.

13 Ekim 2017 12:28
PAYLAŞ
TWITTER
Son dakika! Karakoldan Suriye tarafına roket atıldı

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Astana Süreci kapsamında, ateşkesin tesis, gözetim ve devamını sağlamak, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması ve yerlerinden edilenlerin evlerine dönmesi için uygun şartları temin etmek maksadıyla İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde görev yapacak Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları, 8 Ekim 2017 tarihinde icrasına başlanan keşif faaliyetleri ile koordineli olarak, 12 Ekim 2017 tarihinden itibaren gözlem noktalarını teşkil faaliyetlerine başlamıştır."

TSK unsurlarının bölgedeki görevlerini, Astana Süreci'nde garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürdüğü ifade edildi.

TSK açıklamasıyla birlikte bölgedeki birliklerden fotoğraf ve görüntü de paylaşıldı.

İDLİB'DEN DOÇKA SESLERİ GELİYOR

Suriye'nin İdlib kentinde yapılan doçka atışlarının sesleri sınıra sıfır noktadaki Hatay'ın Reyhanlı ilçesinden duyuldu. Reyhanlı ilçesindeki Oğulpınar Sınır Karakolu yakınlarında bulunan İdlib kırsalında çatışma çıktı. Sınırının diğer tarafından gelen doçka sesleri, Türkiye tarafındaki Reyhanlı ilçesi mahallelerinden de duyuldu. Çatışmanın kimlerin arasında olduğu ise henüz bilinmiyor.SINIR KARAKOLUNDAN ROKET ATIŞI

Öte yandan Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’ndeki Oğulpınar Hudut Karakolu’ndan Suriye tarafına doğru bir dakika süreyle ateş açıldı. Batı illerinden sevk edilen Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının konuşlandığı Oğulpınar Karakolu’ndan çoklu roketatarla yapılan ateş, bölgede kısa süreli heyecan yarattı. Ardından bölgede yeni herhangi bir hareket gözlenmedi.

NELER YAŞANIYOR?

Astana'da üç garantör ülkenin çatışmasızlık bölgesi kurulmasında uzlaşıya vardığı Suriye’nin İdlib bölgesinde gece saatlerinde sıcak gelişmeler yaşandı. Türk Özel Kuvvetleri beş günlük keşif çalışmasının ardından saat 22.15 itibariyla İdlib’e girdi. Bölgedeki kaynaklardan edinilen bilgiye göre; operasyonda 30 zırhlı araçla 100’den fazla Türk askeri yer aldı.

Askerlerin Kayseri Komando 1. Tugay Komutanlığı ile Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan olduğu öğrenildi. Bordo Bereliler (Özel Kuvvetler) ile Mavi Berelilerin (Kayseri Komando), yapılan müzakereler sonucu Heyet Tahrir el Şam’ın (HTŞ) boşalttığı yerlerden Suriye’ye girdiği öğrenildi.

ÖSO kaynakları, Türk askerinin Cilvegözü’nün doğusundaki At Dana civarında Keperlusin bölgesinden İdlib’e geçtiğini ve yerel halkın Mehmetçiği sevinç gösterisiyle karşıladığını söylediler.

Türk gözlemci kuvvetinin ilk konvoyu, 8 Ekim’den bu yana keşif yapan Özel Kuvvetler timlerinin bu görevlerini tamamlaması ve olumlu rapor vermesinden sonra İdlib bölgesine girdi. Gözlemci kuvvetin görev yapacağı noktalar arasında İdlib-Afrin sınır hattındaki Bereket Dağı mevkiinin de olduğu belirtiliyor. Astana’da varılan uzlaşıya göre; İdlib bölgesinin batısında toplam 14 ayrı gözlem noktasında Türk askeri görev yapacak.

DAHA FAZLA ASKER GİDECEK

Astana’da varılan uzlaşıda garantör ülkelerden 500’er askerin İdlib’deki çatışmasızlık bölgelerinde görev yapması planlanmıştı. Hürriyet'in haberine göre, uzmanlar, gözlemci kuvvet olarak görev alacak asker sayısının daha fazla olabileceğini, bu nedenle İdlib’e intikalin önümüzdeki günlerde de devam etmesinin beklendiğini söylediler.

İHA'LAR İSTİHBARAT TOPLUYOR

Türk Özel Kuvvetleri ile Kayseri 1. Komando Tugayı’nın İdlib bölgesine girişi öncesi dün sabahtan itibaren insansız hava araçları da (İHA) havadan gözlem yaptı. Keşif çalışmaları başladığında havada gözlemi bir İHA yaparken, dün iki İHA havalandı. İHA’lardan biri Afrin bölgesinin Türkiye sınır hattını gözlerken, diğeri Reyhanlı ve İdlib bölgesi üzerinde uçtu. İHA’lar bölgedeki hareketlilikle de ilgili sürekli istihbarat topladı.

Anahtar Kelimeler:

Okuyucu Yorumları17 yorum
 • 139 Oy
  rabbim yar ve yardımcınız gazanız mübarek olsun.
 • 116 Oy
  ALLAH KAHRAMAN MEHMETÇİĞİMİZİN YARDIMCISI OLSUN
 • 91 Oy
  Allah askerimizin yardımcısı olsun içimizdeki hainleride dışarıdakiler ile beraber helak eylesin
 • 2 Oy
  https://mideast.liveuamap.com attığım linkten anlık günlük aylık ortadoğudaki hareketleri takip edebilirsiniz
 • 14 Oy
  ilginçtir. Her suriye ve benzer komşular sınır ihlali yapılacagında taciz yaşanıyor. Meşrulaştırma. Hem suriyede ne işmiz var. zam zam demek
 • 6 Oy
  @turgayburgu sen oraya girmez güvenliğini oradan sağlanmazsan orada cirit atan taşeronlar ve onların ağa babaları sana girer dostum.. taşeron: IŞİD PKK pyd fetö Nusra vs. ağa babaları: İngiliz aklı ABD İsrail Rusya Fransa vs
 • 41 Oy
  yanlış politikalar yüzünden şehid olacak her bir askerimizden kim sorumlu olacak
 • 8 Oy
  @azizsekman LAF DEDİ BALKABAĞI.TAMAM SEN BÖYLE DEDİN DİYE TSK ELİ KLU BAĞLI BEKLER ŞİMDİ.SORUMLULUĞU KİM ALACAKMIŞ?ÇOK MERAKLIYSAN SANA VEREŞLİM SORUMLULUĞU BAŞKOMUTANIM
 • 28 Oy
  Oso ile süryeyi bül parçala
 • 8 Oy
  @orhin27 anaokulu kaçtasın abim ..
 • 217 Oy
  hangi akla hizmet edipte Suriye de ki savaşa giriyoruz zaten 4 milyon suryeli başa bela olmuş bide yenileride gelecek
 • 125 Oy
  @dost.21 senin aklın ermez. abd okyanus ötesinden geliyor, avrupa, rusya geliyor. ee bizim ne işimiz var. galiba uykunu alamamışsın. sen yat uyu. sonra kalkarsın.
 • 119 Oy
  @dost.21 kilis e bomba duserkende böyle demiyordun.
 • 71 Oy
  İdlibde iran suriye rusya var oradan bize tehdit nasıl gelecek saçma.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir