Cumhurbaşkanı'nın 2012 maaşı belli oldu

Cumhurbaşkanlığı'nın 2012 yılı bütçesi TBMM'ye sunuldu. Bütçeye göre Cumhurbaşkanı'nın 2012'deki maaşının 33 bin 500 TL olacağı belirtildi.

1 Kasım 2011 20:20
PAYLAŞ
TWITTER
Cumhurbaşkanı'nın 2012 maaşı belli oldu

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Cumhurbaşkanlığı 2012 yılı mali bütçesinin 138 milyon 700 bin lira olduğunu belirterek, bütçenin 'azami tasarruf ilkelerine' titizlikle uyularak hazırlandığını söyledi.

İsen, Cumhurbaşkanlığının 2012 yılı bütçesini TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na sundu. İsen, 2012 yılı mali bütçesi için öngörülen miktarın 138 milyon 700 bin lira olarak belirlendiğini belirterek, bunun 402 bin TL'sinin Cumhurbaşkanlığı ödeneği, 36 milyon 250 bin TL'sinin personel giderleri, 3 milyon 480 bin TL'sinin sosyal güvenlik kuruluşuna ödenecek prim giderleri, 44 milyon 308 bin TL'sinin mal ve hizmet alım giderleri, 1 milyon 900 bin TL'sinin cari giderler ödeneği ve 52 milyon 360 bin TL'sinin ise yatırım ödeneğine ayrıldığını kaydetti. Bu çerçevede Cumhurbaşkanı Gül'ün 2012'teki maaşının 33 bin 500 TL olacağı belirtildi.

İsen, Türkiye'nin devleti ve milletiyle el ele vererek 21. yüzyılın önemli bir bölgesel gücü ve küresel aktörlerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini vurgulayarak, "Ülkemizin bu tarihi yürüyüşünde, Sayın Cumhurbaşkanımız öncü, vizyoner ve yapıcı kişiliğiyle yoğun bir tempo içinde durup dinlenmeden, ulusal ve uluslararası ölçekte çalışmalarını sürdürmektedir" dedi.

"AZAMİ TASARRUF İLKELERİ..."
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri İsen, Gül'ün, görev süresince yaptığı ziyaretler hakkında da bilgi verdi. İsen, Gül'ün 4 yıllık zaman diliminde 89 yurtdışı ziyaretinde bulunduğunu ve resmi erkan dışında 700 basın mensubu, 3 bin 611 iş adamı, 183 akademisyen ve diğer kurumlardan çok sayıda temsilcinin yurtdışı gezilere katıldığını kaydetti. İsen, Cumhurbaşkanı Gül'ün bugüne kadar İstanbul gidiş-gelişleri hariç toplam 128 ayrı yurtiçi ziyaret gerçekleştirdiğini de bildirdi.

Genel Sekreter İsen, Çankaya yerleşkesi içindeki fiziki, teknik ve teknolojik altyapının modernize edilmesi, kurum içi iletişim, yazışmalar ve güvenlik hizmetlerinde dijital ağırlıklı teknolojilere geçilmesi gibi konulara öncelik verildiğini anlatarak, bu yaklaşım doğrultusunda Çankaya Köşkü yerleşkesindeki fiziki mekan iyileştirme ve teknolojik altyapı yenileme çalışmalarının sürdürülmesinin öngörüldüğünü söyledi. İsen, Cumhurbaşkanlığı 2012 yılı bütçesinin 'azami tasarruf ilkelerine' titizlikle uyularak hazırlandığını sözlerine ekledi.

SAYIŞTAY BÜTÇESİ
Sayıştay Başkanı Recai Akyel de, İsen'in ardından Sayıştay'ın 2012 yılı bütçesini TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sundu. Akyel, Sayıştay'ın 2012 yılı bütçe teklifinin 142 milyon 162 bin 130 TL olarak belirlendiğini, bunun 91 milyon 261 bin 710 TL'sinin personel giderlerine, 11 milyon 595 bin 500 TL'sinin sosyal güvenlik kurumlarına devlet primi giderlerine, 29 milyon 649 bin 500 TL'sinin mal ve hizmet alım giderlerine, 600 bin 420 TL'sinin cari transferlere, 9 milyon 55 bin lirasının ise sermaye giderlerine ayrıldığını söyledi. Akyel, "Görüldüğü üzere 2012 yılı bütçe teklifimizin yüzde 72'si personel giderleri ile sosyal güvenlik kurumlarına devlet primi giderlerine, yüzde 17'si mal ve hizmet alımı giderlerine, yüzde 6'sı ise sermaye giderlerine ayrılmıştır" ifadesini kullandı.

"İSTİSNASIZ TÜM BELEDİYELER DENETLENİYOR"
Akyel, gelecek yıl göreve başlamak üzere 45 denetçi yardımcısı ve 'yeteri kadar' yönetim personeli alınmasını planlandığını ifade ederek, "Büyükşehir belediyeleri ile il belediyelerimizin tüm istisnasız olarak denetlenmektedir. Büyükşehir ve il belediyelerinin kısmen denetlenmesi veya bir kısmına fazla denetçi gönderilmesi mümkün değildir" dedi.
Bazı belediyelere fazla denetçi gönderildiği iddialarının asılsız olduğunu vurgulayan Akyel, şunları kaydetti:

"Diğer bakanlıklara mensup kontrolör, müfettiş veya bir yetkiliyi dahi 'Sayıştay denetçisi' diye ifade edebilecek bilgisizlik bulunmaktadır. Genel idareye ait tüm kurumların Sayıştayca denetim usul ve esasları aynıdır ve Sayıştay'a bırakılmıştır. Hiçbir kurumun denetiminde özel usul ve yöntem veya istisna getirilmemiştir. Bakanlıklar, üniversiteler, belediyeler, özel idareler, güvenlik ve istihbarat birimleri, sosyal güvenlik kurumu ve benzeri kurumlar aynı usul ve esaslar dahilinde denetlenmektedir."
 

Okuyucu Yorumları228 yorum
 • 73 Oy
  Sabah çocuk okula giderken para istedi yok,daha maaş almadım dedim,bir bana bakın bende babayım,birde cum babanın aldığı maaşa bakın,adaletin bumu dünya,böyle adaletin böyle yaşamın ta içine edeyim.
 • 69 Oy
  bunlarda bırak vcdanı utanma bile yok yahu memura emekliye işçiye zam yaparken nasıl daha az verilebilir diye bin dalavere cevıryorlar kendilere bol kepçe.emeklinin işçinin memurun kirası yol parası faturaları karnını doyurup okutacak çocukları var bunlara her şey bedava evleri devletten araçları devletten cocuklarına burslar zengin iş adamından bi de utanmadan bu maaşı alıyorlar milletini seviyor şimdi bunlar diil mi bazı ahmaklar da hala hakediyorlar diyor ya yuh diyorum sadece
 • 66 Oy
  Asgari ücretin nerdeyse 50 katı insanımız bu kadar mı değersiz..
 • 68 Oy
  HALK ÇOCUĞU DİYE YERE GÖĞE KOYAMAMIŞLARDI AMA CUMHURUN DERTLERİ PEK TE UMURUNDA DEĞİL ÖNÜNE GELENE RASTGELE İMZA ATARAK HÜKÜMET NOTERLİĞİ YAPMAKTA, SİYASİ ,TARAFLI DAVRANIŞLARI KAMYONLA ,VERGLERİMİ HELAL ETMİYORUM
 • 66 Oy
  bi iş yaptigi yok. devletin başinda sağa sola gülerek, selam vererek. şehit düşünce de iki üzüntü mesaji yayinlayarak 33.500 lira maaş alacak. şahsen benim gözümde bir ögretmen ondan daha değerli gel gelelim ögretmen 1200 küsür maaş aliyor.
 • 16 Oy
  helal olsunlar benim bu yaşıma kadar btiremediğim borcum böyle giderse ömür boyu bitiremem saolsunlar cumhur başkanımız bir ayda alıyor yaşasın kredi kartları madurları bakın görün esnafda debelensin dursun kredi ödüyecem diye
 • 8 Oy
  Necdet sezer ve demirel ne yaptı bu memleket için. Asıl onların aldığı para haram olsun. Ayrıca bugün en az alan öğretmen 1900 civarında alıyor
 • 59 Oy
  bu millette memlekette adam olmaz millet yiyecek kuru ekmeğe muhtac ey millet duyurulur.
 • 56 Oy
  politikacı olmak için yalaka olmak dışında bi kabiliyet aranmaz. bu özellik için maaş verilmesi saçma.
 • 62 Oy
  Daha çok al ki CUMHURİYET törenlerini iptal edip gittiğin düğünlerde burma burdurasın
 • 36 Oy
  Altına arabası yanına bi dünya koruma ev köşk saray V.s. V.s... cebinede ayda 33.500 TL .. Asgeri Ücretle çalışan bi insan ayda 630 TL Maaş Alıyor evde var çoluk çocuk kirası 400 kaldı 230 90 TL Ekmek parası kaldı 140 Hadi 100 Tl market masrafları kaldı 40 hee bide çocuk okuyorsa ona haşlık... Ya sağol Türkiyem saol Başbakanım Saol Cumhurbaşkanım Aldığınız o 33.500 TL size helal olssn sizin temsil ettiğiniz millet açken , üşüyorken siz karnınız tok sırtınız pekk bankada yüklü miktarda paranız sıcacık yatağınızda gönül rahatlığıyla uyuyunn.
 • 52 Oy
  Asgari ücretle geçinmeye çalışan ve gırtlağa kadar borca batan milyonlarca aile varken bu tutarlarda maaş almaya çalışanlar utansın...
 • 38 Oy
  Memura 3+3 bende helal etmiyorum hakkım varsa haram olsun
 • 40 Oy
  bence hiç maaş almamalı.bu parayı zaten formaliteden alıyorlar.ama o para 40 aile doyurur.bu ülkede 40 tan az aç aile kalıncaya kadar o maaşı hiç almamalı.
 • 27 Oy
  millet askeri ücretle sürünürken, ben helal etmiyorum....
 • 29 Oy
  inanın şurada yazılanların hepsini okusa yine adam olmazlar..bunların merhametide dinide imanıda para olmuş..
 • 22 Oy
  o paralaeda hakkım varsa kivar haram olsum kendi maaşlarını yükseltiler bir üzerine emeklilik hakkı zehir ve zıkkım olsun
 • 35 Oy
  Bu Ülkenin % 50 sinin şikayet etme hakkı yok. Referandumda, seçimde 1 kg bulgura, makarnaya oyunu satanlar, kör gözlüler, sağır kulaklılar, düşünmeyi, yorumlamayı, eleştirmeyi bilmeden körü körüne, bu ülkenin gerçeklerini görmezden gelen, gazete okumayan, haber dinlemeyen, dizilerle kendi dünyasında yaşayan, sokağın sesinden bihaber olan insanların şikayet etme hakkı yok.Alın size TÜRKİYE GERÇEĞİ. Deprem vergilerini duble yol yapımında kullandık diyen zihniyetin savunucuları, şikayet etme hakkınız yok. Emekliler, memurlar,işçiler şikayet etme hakkınız yok.
 • 24 Oy
  nasıl geçinecek o maaşla bilmiyorum.Yazık ya.Acaba açlık sınırını geçebilmişmi?
 • 38 Oy
  Deprem vergilerinin nereye gittiği belli. cumhurbaşkanı ile vekillerin cebini dolduruyor. Halksa üç beş kuruşla idare etmeye çalışıyor yazıklar olsun bu devlete
 • 24 Oy
  haram olsun bana%2 zam veripte kepceyle kendilerine verenlere.....
 • 34 Oy
  ödenekten ne harcamış onu söyleyin. örtülü veya örtüsüz ödeneklerin miktarları ne olmuş onu da söyleyin. ondan sonra çaresizlik içinde bulunan her ülke insanından tek tek helallik alın bakalım. onlardan almış olsanız bile Allah affedecek mi bir de onu düşünün.
 • 21 Oy
  memurun 150 tl lik zammı ise hala düşünme aşamasında!
 • 39 Oy
  gül acaba ben bu parayı hakediyommu diye kendi vicdanına soruyomuki tabiki vicdan var ise bu kadar maaaş çok fazla cumhur başkanı olmzsa kim olursa olsun çok fazla hakkım haram zıkkım olsun insanda bir allah korkusu olur ama ne yazıkki oda yokkkkkk
 • 29 Oy
  vatandaşını savunmayan, emekliye 8 lira zam yaptıran, kendilerine gelince 33milyar almasından ben bu adamı cumhurbaşkanım olarak kabul etmiyorum...Milletini düşünmeyen cumhurbaşkanı vatan sevgisinden deil, cüzdan sevgisinden oradadır...
 • 26 Oy
  ZATEN ÖRTÜLÜ ÖDENEĞİ VAR.NEYE PARA HARCIYORKİ,BİRDE MAAŞINI YAZMIŞLAR.
 • 23 Oy
  memura emekliye 5 tl yok yok 2,5 tl zam yapalım, sankı bu memleketın doktoru askeri muhendisi öğretmeni yuksek maaşı haketmıyormus gıbı yorum yazan salaklar bu adamlar zaten devletın olanaklarıyla herseyı yapıyorlar adamın canı sıkılıyor bır almanya turu yapayım dıyor, isin adı almanyaya dıplomatık ılışkıler için gıdıldı oluyor, oglu para vermez eşi para vermez kızı para vermez akrabaları en ıyı mevkılere gelır daha ne anlatayım, MUSTAFA KEMAL PAŞA MIZIN hayatını bır okuyun da bu devlet ıcın neler yaptıgına bakın, müslümanım demekle musluman olunmuyor
 • 23 Oy
  2002 deki Cumhurbaşkanının maaşına bakın birde yüzde kaç artmış, birde memurun 2002 deki maaşıyla şimdiikine bakın yüzde kaç artmış.... eflasyon saddece memura işiliyorrr
 • 29 Oy
  bu ülkenin insanları bu kadar kötü durumdayken,önemli bir vasıf olsa da haketmiyor.fabrika kursun istihdam yaratsın işsizlere iş yaratsın ekmeksiz kimse kalmasın ugraşları olsun ancak o zaman helal yer o parayı!!
 • 17 Oy
  türkiyede dürüst ce çalışmadan maaş alan kim olursa olsun hak etmeden alanın gözleri ama olsun hakkımızı yiyenin haram zehir olsun
 • 18 Oy
  Milleti sevenlere sesleniyorum ;hadi gösterme zamanı ,nasıl bir ülke ki Avrupayla kıyaslayın sınıflar arası uçurumu .Vatandaşı 750tl maaş alan bir ülkede Cumhurbaşkanı 35 bin lira gibi veya benzer makamlar maaş alıyor kimin parasını kime dağıtıyorsunuz refarandum yapılsın bu makamların en fazla 3-5 bin aralığında yetmiyor safsatası boş söz çok ayıp halkı düşünme hamaseti sadece balon.
 • 18 Oy
  sizde hiç allah korkusu yokmu 33.5 bin tl bizlere reva gördüğünüz 650 tı askari ücreti bile çok görüyorsunuz haram zehir zıkkım olsun allahtan korkmaz kuldan utanmazlar
 • 22 Oy
  Cumhurbaşkanı olunca öbür tarafta senden bir farkı mı var? Bu dünya fani. Bu devlet meslekte 20 senesini doldurmuş bir öğretmene 1.900 tl maaş veriyorsa, evet 33.500 tl maaş cumhurbaşkanına çok.Öğretmen bu parayla evinin kirasını öder, arabasının vergisini, yakıtını öder, ötv li telefon faruralarını öder, öder de öder. Ya cumhurbaşkanı? Ayakkabısından kravatına, lojmanından,zırhlı mercedeslerin yakıtına, her şey her şey beleş.
 • 21 Oy
  Bize çay kaşığıyla verip kepçeyle alıyorlar kendilerine kepçelerle veriyorlar
 • 21 Oy
  Bilinçli olmak gelişmekte olan bir ülkenin cumhurbaşkanına en üst düzeyde maaş ödenmesini sineye çekmekle oluyorsa o halde ben bilinçsizim ben cahilim.Yalakalar başalamışlar helal olsun demeye,eğer bu ülke müslümansa ve bizler de müslümansak Hz.ömer'in adaleti nerde?Gelir dağılımının adaleti nerde?Bu dünyada yalakalar bir şeyler bekleyebilir bu onların işi.Benim hesabım ahirete kaldı ve ben beni yönetenlere hakkımı helal etmiyorum.Ey yalakalar öbür tarafta sizin yalakalığınız bişeye yaramaz ve kimseyi de kurtaramaz.BEN HAKKIMI HELAL ETMİYORUM.ALLAH'ın HUZURUNDA GÖRÜŞMEK ÜZERE.
 • 25 Oy
  Bunlar müslüman olduğunu iddia ederek milletten oy istediler vede böyle köşeyi dönüyorlar,memleket kan gölü olmuş sayelerinde,umurlarında bile değil,gülücüklerine aldanan bu millet bunlara hala prim veriyor,Riyakarlarher yeri işgal etti,Tahttan inmemek için ellerinden ne gelirse yapar bu riyakarlar
 • 18 Oy
  bir polis memuru 20-25 yıl çalışıp emekli olurken emekli ikramiyesi olarak ancak alabiliyo o parayı buyrun buradan yakın
 • 16 Oy
  BENİM İKİ YILLIK KAZANCIM HADİ VEKİLLER VANA YARDIMIDA SİZ YAPIN 1 MAAŞ ALMAYIN VATANDAŞIN CEBİNE DE ARTIK GÖZ ATMAYIN
 • 22 Oy
  müslüman geçinip bu maaşı nasıl kursağından geçiriyorlar çok merak ediyorum
 • 17 Oy
  memura işciye kaşıkla verip kepçeyle alıyorlar cumhurbaşkanın maaşıyla 66 aile geçinir nekadar ironik bir durum
 • 19 Oy
  yazık cumhurbaşkanı bu paranın hepsini vana göndersin nasıl olsa hayatları bedava devletin malı deniz .
 • 0 Oy
  akp oy verdiniz şimdi bizde yanıyoz sayenizde akp liler benzin 5 tl olacak
 • 21 Oy
  vergilerimizle aldığınız maaştan benim payımdakileri helal etmiyorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir