Cumhurbaşkanı'nın 2012 maaşı belli oldu

Cumhurbaşkanlığı'nın 2012 yılı bütçesi TBMM'ye sunuldu. Bütçeye göre Cumhurbaşkanı'nın 2012'deki maaşının 33 bin 500 TL olacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanı'nın 2012 maaşı belli oldu

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Cumhurbaşkanlığı 2012 yılı mali bütçesinin 138 milyon 700 bin lira olduğunu belirterek, bütçenin 'azami tasarruf ilkelerine' titizlikle uyularak hazırlandığını söyledi.

İsen, Cumhurbaşkanlığının 2012 yılı bütçesini TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na sundu. İsen, 2012 yılı mali bütçesi için öngörülen miktarın 138 milyon 700 bin lira olarak belirlendiğini belirterek, bunun 402 bin TL'sinin Cumhurbaşkanlığı ödeneği, 36 milyon 250 bin TL'sinin personel giderleri, 3 milyon 480 bin TL'sinin sosyal güvenlik kuruluşuna ödenecek prim giderleri, 44 milyon 308 bin TL'sinin mal ve hizmet alım giderleri, 1 milyon 900 bin TL'sinin cari giderler ödeneği ve 52 milyon 360 bin TL'sinin ise yatırım ödeneğine ayrıldığını kaydetti. Bu çerçevede Cumhurbaşkanı Gül'ün 2012'teki maaşının 33 bin 500 TL olacağı belirtildi.

İsen, Türkiye'nin devleti ve milletiyle el ele vererek 21. yüzyılın önemli bir bölgesel gücü ve küresel aktörlerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini vurgulayarak, "Ülkemizin bu tarihi yürüyüşünde, Sayın Cumhurbaşkanımız öncü, vizyoner ve yapıcı kişiliğiyle yoğun bir tempo içinde durup dinlenmeden, ulusal ve uluslararası ölçekte çalışmalarını sürdürmektedir" dedi.

"AZAMİ TASARRUF İLKELERİ..."
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri İsen, Gül'ün, görev süresince yaptığı ziyaretler hakkında da bilgi verdi. İsen, Gül'ün 4 yıllık zaman diliminde 89 yurtdışı ziyaretinde bulunduğunu ve resmi erkan dışında 700 basın mensubu, 3 bin 611 iş adamı, 183 akademisyen ve diğer kurumlardan çok sayıda temsilcinin yurtdışı gezilere katıldığını kaydetti. İsen, Cumhurbaşkanı Gül'ün bugüne kadar İstanbul gidiş-gelişleri hariç toplam 128 ayrı yurtiçi ziyaret gerçekleştirdiğini de bildirdi.

Genel Sekreter İsen, Çankaya yerleşkesi içindeki fiziki, teknik ve teknolojik altyapının modernize edilmesi, kurum içi iletişim, yazışmalar ve güvenlik hizmetlerinde dijital ağırlıklı teknolojilere geçilmesi gibi konulara öncelik verildiğini anlatarak, bu yaklaşım doğrultusunda Çankaya Köşkü yerleşkesindeki fiziki mekan iyileştirme ve teknolojik altyapı yenileme çalışmalarının sürdürülmesinin öngörüldüğünü söyledi. İsen, Cumhurbaşkanlığı 2012 yılı bütçesinin 'azami tasarruf ilkelerine' titizlikle uyularak hazırlandığını sözlerine ekledi.

SAYIŞTAY BÜTÇESİ
Sayıştay Başkanı Recai Akyel de, İsen'in ardından Sayıştay'ın 2012 yılı bütçesini TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sundu. Akyel, Sayıştay'ın 2012 yılı bütçe teklifinin 142 milyon 162 bin 130 TL olarak belirlendiğini, bunun 91 milyon 261 bin 710 TL'sinin personel giderlerine, 11 milyon 595 bin 500 TL'sinin sosyal güvenlik kurumlarına devlet primi giderlerine, 29 milyon 649 bin 500 TL'sinin mal ve hizmet alım giderlerine, 600 bin 420 TL'sinin cari transferlere, 9 milyon 55 bin lirasının ise sermaye giderlerine ayrıldığını söyledi. Akyel, "Görüldüğü üzere 2012 yılı bütçe teklifimizin yüzde 72'si personel giderleri ile sosyal güvenlik kurumlarına devlet primi giderlerine, yüzde 17'si mal ve hizmet alımı giderlerine, yüzde 6'sı ise sermaye giderlerine ayrılmıştır" ifadesini kullandı.

"İSTİSNASIZ TÜM BELEDİYELER DENETLENİYOR"
Akyel, gelecek yıl göreve başlamak üzere 45 denetçi yardımcısı ve 'yeteri kadar' yönetim personeli alınmasını planlandığını ifade ederek, "Büyükşehir belediyeleri ile il belediyelerimizin tüm istisnasız olarak denetlenmektedir. Büyükşehir ve il belediyelerinin kısmen denetlenmesi veya bir kısmına fazla denetçi gönderilmesi mümkün değildir" dedi.
Bazı belediyelere fazla denetçi gönderildiği iddialarının asılsız olduğunu vurgulayan Akyel, şunları kaydetti:

"Diğer bakanlıklara mensup kontrolör, müfettiş veya bir yetkiliyi dahi 'Sayıştay denetçisi' diye ifade edebilecek bilgisizlik bulunmaktadır. Genel idareye ait tüm kurumların Sayıştayca denetim usul ve esasları aynıdır ve Sayıştay'a bırakılmıştır. Hiçbir kurumun denetiminde özel usul ve yöntem veya istisna getirilmemiştir. Bakanlıklar, üniversiteler, belediyeler, özel idareler, güvenlik ve istihbarat birimleri, sosyal güvenlik kurumu ve benzeri kurumlar aynı usul ve esaslar dahilinde denetlenmektedir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 228 yorum
arkadaşlar lütfen saçmalamayın o adam ülkemizin en büyüğü 33 bin nedir 500 bin alsa yine değer nice ceolae var özel sektörde bankalarda triyonlar kazanıyor .hiç bilinçli değilsiniz
Herkesin fikri kendini ilgilendirir o adam bi defa ülkemizin büyügü deyil ben ce sen bilincli deyil yandan yagcisin yap yap bravvooooooo
Ülkenin en büyüğü olması böyle bir maaş almasını mı gerektirir... öbürleri ticaret yapıyor kazanıyor alıyor maaşını... Devlet işinde olanlar tüyü bitmemişin hakkından alıyor o maaşları...Cumbaba olmanın onuru maaş almanın önünden olmalı !
Hı hı oyledır ama bıde su var Mustafa Kemal ATATÜRK bu ülkeyi kurdugunda Cumhurbaşkanının maaşını öğretmen maaşlarıyla aynı seviyede ayarlamıştı ee bu kadar senede fena çalışmış olsa gerekki cumhurbaşkanımız şu anda 15katından fazla maaş alıyor ne yazık..
arkadaş beyninin nerede taşıyorsun sen!ceo lar bilinçli alışveriş yaptığımız şirketlerden para kazanıyorlar, bize hizmet edilsin diye verdiğimiz vergilerden değil!ha elbet maaş alacak ama asgari ücret 700 tl olmadı bilinçli efendi haberin var mı!emekli kaç para ile geçinmeye çalışıyor biliyor musun!siz yalamaya devam edin, Allah sizi bildiği gibi yapsın!!!
Sabah çocuk okula giderken para istedi yok,daha maaş almadım dedim,bir bana bakın bende babayım,birde cum babanın aldığı maaşa bakın,adaletin bumu dünya,böyle adaletin böyle yaşamın ta içine edeyim.
yüce rabbim seni korusun amin cumhurbaşkanım.
başbakan sana maaş mı bağladıda sabahtan beri övüp övüp duruyorsun..
bu kadar saf nasıl oluyorsun varmı formulü??? adam snin paranla sefa sürüyor sende burda şakşakçılık ediyorsun, aslında en iyisini yapıyo hakediyosunuz...
yalakalara gidecek bütçenin bir kısmı galiba!!Rabbiniz sizi bir gün öyle bir çarpacak ki, yaladıklarınız da kurtarmayacak!!!
sana helal hoş olsun her aldıgın para büyük cumhurbaşbakanım kayserinin gülüsün sen.
bir tek kayseriye çalışıyor yalamaya doyamazsınız tabi:))sizlere de ihaleden, belediyeden bir şeyler ayarladı cebinizi doldurdunuz belli ki her şey iyi geliyor!!!
bunlarda bırak vcdanı utanma bile yok yahu memura emekliye işçiye zam yaparken nasıl daha az verilebilir diye bin dalavere cevıryorlar kendilere bol kepçe.emeklinin işçinin memurun kirası yol parası faturaları karnını doyurup okutacak çocukları var bunlara her şey bedava evleri devletten araçları devletten cocuklarına burslar zengin iş adamından bi de utanmadan bu maaşı alıyorlar milletini seviyor şimdi bunlar diil mi bazı ahmaklar da hala hakediyorlar diyor ya yuh diyorum sadece
HALK ÇOCUĞU DİYE YERE GÖĞE KOYAMAMIŞLARDI AMA CUMHURUN DERTLERİ PEK TE UMURUNDA DEĞİL ÖNÜNE GELENE RASTGELE İMZA ATARAK HÜKÜMET NOTERLİĞİ YAPMAKTA, SİYASİ ,TARAFLI DAVRANIŞLARI KAMYONLA ,VERGLERİMİ HELAL ETMİYORUM
Asgari ücretin nerdeyse 50 katı insanımız bu kadar mı değersiz..
bi iş yaptigi yok. devletin başinda sağa sola gülerek, selam vererek. şehit düşünce de iki üzüntü mesaji yayinlayarak 33.500 lira maaş alacak. şahsen benim gözümde bir ögretmen ondan daha değerli gel gelelim ögretmen 1200 küsür maaş aliyor.
helal olsunlar benim bu yaşıma kadar btiremediğim borcum böyle giderse ömür boyu bitiremem saolsunlar cumhur başkanımız bir ayda alıyor yaşasın kredi kartları madurları bakın görün esnafda debelensin dursun kredi ödüyecem diye
SENİN GİBİ CAHİLLER OLDUKÇA İŞİMİZ ZOR BİR ÜLKENİN CUMHURBAŞKANI VEYA DEVLET BAŞKANI ALDIĞI MAAŞLA DEĞERLENDİRİLMEZ AYDA NE ALIRSA ALSIN ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKEDE YAPTIKLARI HİZMETLER YANİ KIYMETLİ GÖRDÜĞÜN ÖĞRETMENE EĞİTİM ALANLARI AÇABİLMESİDİR VE ÜLKE İNSANLARININ EĞİTİM VR HİZMETLERİNİN EN İYİ ŞEKİLDE YAPILMASININ BAŞ MİMARLARIDIR BAŞSIZ GÖVDE OLURSA BAŞSIZ ÜLKEDE OLUR SANA GÖRE
Necdet sezer ve demirel ne yaptı bu memleket için. Asıl onların aldığı para haram olsun. Ayrıca bugün en az alan öğretmen 1900 civarında alıyor
Daha çok al ki CUMHURİYET törenlerini iptal edip gittiğin düğünlerde burma burdurasın
bu millette memlekette adam olmaz millet yiyecek kuru ekmeğe muhtac ey millet duyurulur.
helall olsunn sonuna kada hak ediyorr kolay mı cumhurbaşkanı olmakk..
:)))evet ya zor, belli ki siz de kolay yoldan haksız emeksiz kazanç içinde yüzüyorsunuz ki normal geliyor, yalama!!!
politikacı olmak için yalaka olmak dışında bi kabiliyet aranmaz. bu özellik için maaş verilmesi saçma.
sana herşey helal hoş olsun cumhurbaşbakanım yüzündeki nur herkese aksın kayseri bu vatan için ölür ne pkk kalır ne düşüncesi
görüyoruz bunlar değilmi dağdaki teröristi davulla zurnayla getirten bunlar değilmi bdp yi meclise sokan pkk la masaya oturan..yazıklar olsun bunlara
yalayın yalayın:)))33500 kere allah belanızı versin inş!!!
Türkiye'deki büyük şirket CEO'larının maaşları ortalama 200.000tl. Fatih TERİM 2008'de milli takıma bakarken aldığı maaş 220.000 tl. başka bişey yazmaya gerek yok.cahillere duyurulur.
sayın akıllı!özel bütçeli kurumlarla, insanların bilerek isteyerek alışveriş yaptıkları şirketlerin yöneticileriyle karıştırdığın cumhurbaşkanlığı makamı, halkın haklarını korumak amacıyla varolmaktadır!Halkın vergilerinden maaş alan kişilerin, 650 tl asgari ücretin olduğu ülkede bu kadar yüksek kazanç sağlaması sizin gibi akıllara normal geliyorsa, biz hem sizlerden hem de seçtiğiniz bu yiyicilerden,haramzadelerden nefret etmeye devam edeceğiz!cahiliz, senin kadar düşünemiyoruz ama bizde birşeyler yazıyoruz, tabii anlayabildiyseniz sayın akıllı!!!
Asgari ücretle geçinmeye çalışan ve gırtlağa kadar borca batan milyonlarca aile varken bu tutarlarda maaş almaya çalışanlar utansın...
süleyman demirel ve diğer eski cuhurbaşkanlarnn maaşları daha önce hiç konuşulmadı. Bazı kendi maaşları ile kıyaslayan kişilere soruyorum . Adam cumhurbaşkanı sen kimsn ?
sorun aradaki uçurum asgari ücretlisi, emeklisi, memuru alacak 600 - 1200 tl sen alacan 33 bin 500 tl birileri aç yatarken sen tok uyuyabiliyormusun, dogalgaza elektiriğe % 10 - 15 zam asgari ücrete % 3 zam. Bir insan olarak bu kadar da olmaz diyebiliyorum peki sen kimsin_?
ben halkım anladın mı %50 sayesinde başa gelip bu maaşa ya da sıfata sahip oluyorlar...halk sayesinde...ben o %50siçinde değilim ama bu ülke insanı sayesinde alıyorlar o maaşı, senin benim vergilerim ödüyor maaşlarını..cumhurbaşkanı daha az maaş alsın demiyor kimse..adaletsiz gelir dağılımını düzeltsinler diyorlar..hani başkanının gücü yetiyor ya her yere kabadayı gibi dolanıyor ya hadi en büyük sorunu çözsün bakalım..daha da anlatayım mı biz kimiz???
peki sen kimsin ki bir asgari ücretliye kendi maaşınla kıyaslama diyorsun asgari ücretlinin istediği tek şey açlık sınırında yaşamak açlık sınırı 900TL nin üzerinde ama asgari ücret 599TL ve %3 zam verilmek isteniyor yani 18 TL zam veririm diyor bunu diyen kim devletin olanaklarını hoyratça kullanan insanlar.Soruyorum sana asgari ücretli onurluca yaşam savaşı veriyorken sen kimsin ki bu kişileri hakir görürcesine yorum yapabiliyorsun
Savunduğun kişilerde senin gibi kene vatandaşın kanını emiyor beyinsiz!!!
Kene efendi sen kimsin ki asgari ücretliye laf söylüyorsun dengesiz!!! Asgari ücretli onurlu ve evine emeğinin ekmeğini götürüyor yolsuzluk hırsızlık yapmıyor anladın mı!!!
bence hiç maaş almamalı.bu parayı zaten formaliteden alıyorlar.ama o para 40 aile doyurur.bu ülkede 40 tan az aç aile kalıncaya kadar o maaşı hiç almamalı.
gül acaba ben bu parayı hakediyommu diye kendi vicdanına soruyomuki tabiki vicdan var ise bu kadar maaaş çok fazla cumhur başkanı olmzsa kim olursa olsun çok fazla hakkım haram zıkkım olsun insanda bir allah korkusu olur ama ne yazıkki oda yokkkkkk
Deprem vergilerinin nereye gittiği belli. cumhurbaşkanı ile vekillerin cebini dolduruyor. Halksa üç beş kuruşla idare etmeye çalışıyor yazıklar olsun bu devlete
Memura 3+3 bende helal etmiyorum hakkım varsa haram olsun
Altına arabası yanına bi dünya koruma ev köşk saray V.s. V.s... cebinede ayda 33.500 TL .. Asgeri Ücretle çalışan bi insan ayda 630 TL Maaş Alıyor evde var çoluk çocuk kirası 400 kaldı 230 90 TL Ekmek parası kaldı 140 Hadi 100 Tl market masrafları kaldı 40 hee bide çocuk okuyorsa ona haşlık... Ya sağol Türkiyem saol Başbakanım Saol Cumhurbaşkanım Aldığınız o 33.500 TL size helal olssn sizin temsil ettiğiniz millet açken , üşüyorken siz karnınız tok sırtınız pekk bankada yüklü miktarda paranız sıcacık yatağınızda gönül rahatlığıyla uyuyunn.
Bu Ülkenin % 50 sinin şikayet etme hakkı yok. Referandumda, seçimde 1 kg bulgura, makarnaya oyunu satanlar, kör gözlüler, sağır kulaklılar, düşünmeyi, yorumlamayı, eleştirmeyi bilmeden körü körüne, bu ülkenin gerçeklerini görmezden gelen, gazete okumayan, haber dinlemeyen, dizilerle kendi dünyasında yaşayan, sokağın sesinden bihaber olan insanların şikayet etme hakkı yok.Alın size TÜRKİYE GERÇEĞİ. Deprem vergilerini duble yol yapımında kullandık diyen zihniyetin savunucuları, şikayet etme hakkınız yok. Emekliler, memurlar,işçiler şikayet etme hakkınız yok.
sen kayserinin medari iftarısın büyük cumhur başbakanım kayseri halkı yeter bu vatana asildir dokunaklıdır aldıgın tüm paralar sana helal olsun cumhurbaşkanım...
ödenekten ne harcamış onu söyleyin. örtülü veya örtüsüz ödeneklerin miktarları ne olmuş onu da söyleyin. ondan sonra çaresizlik içinde bulunan her ülke insanından tek tek helallik alın bakalım. onlardan almış olsanız bile Allah affedecek mi bir de onu düşünün.
vatandaşını savunmayan, emekliye 8 lira zam yaptıran, kendilerine gelince 33milyar almasından ben bu adamı cumhurbaşkanım olarak kabul etmiyorum...Milletini düşünmeyen cumhurbaşkanı vatan sevgisinden deil, cüzdan sevgisinden oradadır...
bu ülkenin insanları bu kadar kötü durumdayken,önemli bir vasıf olsa da haketmiyor.fabrika kursun istihdam yaratsın işsizlere iş yaratsın ekmeksiz kimse kalmasın ugraşları olsun ancak o zaman helal yer o parayı!!
inanın şurada yazılanların hepsini okusa yine adam olmazlar..bunların merhametide dinide imanıda para olmuş..
CUMHUR MAAŞI AZ HEMDE ÇOK AZ TÜRKİYE MİLLİ TAKIMIN BAŞINDAKİ HİDDİNK AYLIK 110 MİLYAR MAAŞ ALIYOR SA VE SENEDE 10 MAÇA ÇIKIYOR VE BAŞARIDA YOK CUMHURBAŞKANININ MAAŞINI SİZ ÇOKMU BULUYORSUNUZ
sen önce kendi derdine yan bırak onu bunuda sanane hiddinkten sen türkiyede yaşıyorsun
millet askeri ücretle sürünürken, ben helal etmiyorum....
canımın,ciğerimin,kanımın son damlası bile önce bu ülkeye sonra sana helal olsun sayın cumhurbaşkanım.babamsın.
evet baban olduğu belli!ama annenin bu yaptığından gerçek babanın haberi var mı:))gerçek babanı da bu kadar yalıyor musun:))!!
ZATEN ÖRTÜLÜ ÖDENEĞİ VAR.NEYE PARA HARCIYORKİ,BİRDE MAAŞINI YAZMIŞLAR.
Milli takim antrenoru ayda 110 bin tl aliyor ABD baskani Obama ayda 200 bin dolar aliyor ya arkadaslar biraz hosgorulu olun koskoca T.C. Cumhurbaskani 33 bin tl maas aliyor diye ortaligi ayaga kaldiriyorsunuz. Bu maas Cumhurbaskanina az bile, diger ulkelerin baskan ve cumhurbaskanlarinin maaslarina bir bakin farki anlarsiniz.
diğer ülkelerin asgari ücretlerine de bak emekli maaşlarında bak benzin fiyatına doğalgaz fiyatına elektrik fiyatına da bak.
helal hoş olsun sana büyük cumhurbaşkanım her para
Bunlar müslüman olduğunu iddia ederek milletten oy istediler vede böyle köşeyi dönüyorlar,memleket kan gölü olmuş sayelerinde,umurlarında bile değil,gülücüklerine aldanan bu millet bunlara hala prim veriyor,Riyakarlarher yeri işgal etti,Tahttan inmemek için ellerinden ne gelirse yapar bu riyakarlar
bu para çok gelebilir ama bir futbolcu bir sanatçı bu parayı kimi zaman 1 günde alıyor.bnim içinde çok büyük para öğrenciyim ama devlet başkanı için normal bir ücret
onların parasını kulüpler ya da ilgili şirketler veriyor. bu adamın parası senin benim cebimden çıkıyor ve helal etmiyorum
nasıl geçinecek o maaşla bilmiyorum.Yazık ya.Acaba açlık sınırını geçebilmişmi?
SANA HER ALDIGIN HER PARA KURUŞUNA KADAR HELAL HOŞ OLSUN BÜYÜK CUMHURBAŞKANIM.
he ya büyük yerlerini yalıyorsun demek:)) büyük mü o kadar lenn:)))
haram olsun bana%2 zam veripte kepceyle kendilerine verenlere.....
PADISAHIM COK YASA !!! COK YAKINDA !!! EVLERDE... (Mynet 1 kere de yayinla)
memura emekliye 5 tl yok yok 2,5 tl zam yapalım, sankı bu memleketın doktoru askeri muhendisi öğretmeni yuksek maaşı haketmıyormus gıbı yorum yazan salaklar bu adamlar zaten devletın olanaklarıyla herseyı yapıyorlar adamın canı sıkılıyor bır almanya turu yapayım dıyor, isin adı almanyaya dıplomatık ılışkıler için gıdıldı oluyor, oglu para vermez eşi para vermez kızı para vermez akrabaları en ıyı mevkılere gelır daha ne anlatayım, MUSTAFA KEMAL PAŞA MIZIN hayatını bır okuyun da bu devlet ıcın neler yaptıgına bakın, müslümanım demekle musluman olunmuyor
Diğer Haberler