Kılıçdaroğlu: Hükümet sadece sözde demokratik

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi için bir makale kaleme aldı.

Kılıçdaroğlu: Hükümet sadece sözde demokratik

Kılıçdaroğlu, WSJ’de bugün yayınlanan yazısında hükümeti sert bir dille eleştirdi. 1946’dan bu yana Türkiye’deki demokrasinin tüm engellere rağmen ayakta kalmayı başardığını kaydeden CHP lideri, “Müslüman bir topluma özgü Türk demokrasisi, bu uzun serüvenini din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasına borçlu ancak günümüzde bugüne kadarki en zor sınavıyla karşı karşıya: AKP ve lideri. Ülkemiz işlevsel bir demokrasiden hızla uzaklaşıyor ve tek kişinin sözüne bağlı otoriter bir rejime doğru ilerliyor” ifadelerini kullandı.

“DEMOKRASİNİN ALTI OYULUYOR”

Kılıçdaroğlu, 2002 yılından bu yana iktidarda olan AK Parti’nin, Sünni İslam’ı istismar ederek sistematik bir şekilde demokrasinin altını oyduğunu iddia ederek şu ifadelere yer verdi: “Anayasamızın güçler ayrılığı ilkesi tek kalemde bir kenara atıldı. Yasama ve yargı artık bağımsız değil ve rutin olarak Başbakan’ın sözlerine göre hareket ediyor. Türkiye’de artık ifade, toplanma ve basın özgürlüğü bulunmamaktadır. Ülkem tutuklu gazeteciler bakımından dünyada ilk sıralardadır. Sınır tanımayan gazeteciler örgütünün verilerine göre basın özgürlüğünde Türkiye 179 ülke arasında 154.’cü sıradadır. Geniş kapsamlı telefon dinleme hayatın bir parçası haline geldi.”

“HÜKÜMET KAÇ ÇOCUK DOĞURULACAĞINA VE NASIL DOĞURULACAĞINA BİLE KARIŞIYOR”

Barışçıl protestoların polis şiddetiyle son bulduğunu öne süren CHP lideri, “Bu arada ülke etnik köken, cinsiyet ve mezhep alanlarında git gide farklı kutuplara kaymaktadır. Bu kayma, ülkedeki farklı ve çok geniş sosyo-ekonomik sınıflar ile coğrafi bölgeler arasında da görülmektedir. Hükümet, kadınların kaç çocuk sahibi olacağına, bu çocukları nasıl doğuracağına, eğitileceğine, toplum içinde nasıl davranacağına, ne giyeceğine ve ne yiyip içeceğine bile karışmaktadır” sözlerini sarf etti.

“DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK İÇİN EYLEMLER YAPILDI”

Hükümetin baskıcı tutumuna karşı protestoların baş gösterdiğini belirten Kılıçdaroğlu, yazısında şunları belirtti: “Hükümetin demokrasi ihlallerine karşı bu yaz Türkiye genelinde protestolar patladı. Olayları, İstanbul’daki Gezi Parkı’nın AVM’ye çevrilme planlarına karşı başlayan barışçıl protesto tetikledi. Eylemlere katılanların talepleri açık ve netti: Demokrasi, özgürlük ve yaşam tarzına müdahalelerin son bulması. Hükümetin bu taleplere karşılığı orantısız polis şiddeti, biber gazı ve başka kimyasallarla göstericilerin dağıtılması oldu ve geride ölüler ile binlerce yaralı bıraktı. Şimdi de binlercesi hapis cezalarıyla yüz yüze.”

“BÖYLE BİR LİDERİN DEMOKRASİDE YERİ YOK”

Tüm bunların basit bir gerçeği gösterdiğini anlatan Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin şimdiki hükümeti sadece sözde demokrattır. Demokrasi görüntüsü vardır ama aslında sistem diktatörce yürütülmektedir. Erdoğan, güçler ayrılığını bir “sistem hatası” olarak görmektedir. Seçimleri de kendisine her şeyi yapması için verilen bir lisans olarak kabul etmektedir. Böyle bir liderin bir demokraside yeri yoktur. Hükümetin halka hesap verebilirliği seçimlerden çok daha öte olmalıdır. Protesto hakkını kullanan vatandaşlarına ‘çapulcu’ tanımlaması yapan bir liderin insanların özgürlüğüne saygısı yoktur. Yargıyı kontrol eden bir liderin insanları mahkumiyet kararı olmadan yıllarca parmaklıkların ardında tutması ve bu kişilerin sahte delillerle mahkum edilmesi için emir veren bir liderin adalet anlayışı da yoktur” ifadelerini kullandı.

“MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİĞİ YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ”

Demokrasinin güçler ayrılığı gibi araçları ortadan kaldırıldığında demokratik bir şekilde seçilen liderlerin diktatöre dönüşebildiğini gördüklerini aktaran Kılıçdaroğlu, şunları yazdı:

“Benim partim, gerçek demokrasi ve temel hak ve özgürlüklerin Türkiye’de yeniden sağlanması için yola çıkmıştır. Bunu başarmak için temsili demokrasinin yenilenmesi, bunun için de siyasi sistemin baştan aşağı yenilenmesi ve kadınlar ile gençlerin yönetimdeki gücünün artırılması gerekmektedir.”

“Amacımız, katılımcı demokrasi ve fırsat eşitliği sağlayarak sürdürülebilir gelişme ve herkes için en yüksek hayat şartlarını ve fırsatlarını sağlamaktır. Bu evrensel değerler çerçevesinde yeni anayasa yapılması için liderlik etmek istiyoruz. ABD’li dostlarımızla ziyaretim sırasında detaylı olarak da bunu konuşacağız: CHP’nin istikameti, milli birliği ve beraberliği yeniden inşa etmektir. Bizler güçler ayrılığını yeniden sağlayıp halkın yargıya olan güvenini yeniden yükselteceğiz.”

haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 78 yorum
senden parti başkanı oluyorda sayın erdoğandan niden başbakan olmasın.senin gibi 1000 tane kılıçdar oğlu olsa yinede erdoğanın yaptıklarının binde birini yapamaz.sen kendine bak sen bir kurumu yakınlarına peşkeş çektin hala konuşuyorsun.
yapamaz tabi, erdoğanın yaptıklarını hazmedip yapabilmek için onun kadar hain olmak gerekir. kılıçtaroğlu o kadar hain olamaz
sadece gülüyorum sana .sayın başbakanın seçimden önce mal varlığına bak.şimdi birdaha bak.yazılan ları anlasan anlamassın başına gelir inşallah ozaman adaleti istersin şimdikiler gibi.ozamanda bizler sizlerin arkanızda duracağız bunuda unutmayasın.
senin iddianın bir yalan olduğunu defalarca ispatladırlar. neden hala bunda ısrar ediyorsun? mal mısın art niyetli misin metin ? kişileri nasıl değerlendirmek doğrudur bilmiyorum ama ben genelde akademik geçmişlerine bakarım. bu anlamda milyon tane tayyip bir araya gelse bir kılıçdaroğlu etmiyor. hadi diyelim ki senin dediğin gibi kılıçdaroğlu bir kurumu peşkeş çekmiş, savunduğun adamın peşkeş çekmediği kurum kaldı mı be angut kardeşim bırak kurumları ülkeyi yahudilere peşkeş çekmekle mesai doldurmuyor mu ? yalan mı bu? peşkeş konusundan eleştirirsen kaybedersin ...
eceviti beğenmediniz dediniz baykalı beğenmezdiniz kılıçdaroğlunu beğenmiyorsunuz allah aşkına bi söyler misiniz kimi beğenirsiniz ??
ke-mal efendi demokrasi cumhuriyet in tanımını oku sonra eleştiri yap,halk seçmiş, seçilmişe saygı göstereceksin,bükemediğin bileği öpeceksin kimi kime şikayet ediyon ABD uşağı mı oldun,bi medet umacağın onlar mı kaldı...
bizi kullanın diyen hangi danışmandı?
hayırdır,RTE demeç verdiğinde büyük lider,başkası yaparsa tu kaka,aynen idris bal a yapılan gibi.seçilmişe saygı öylemi,seçene saygı aklınıza gelmiyor değilmi.
SEN KENDİ ÜLKENİN BAŞBAKANI NI AMERİKAYA ŞİKAYET ET( GERÇİ İSRAİL EDE ŞİKAYET ETMİŞTİN) SANA OY VERMEYENE KOYUN DE (ONLARDA SEÇİMLERDE KOYUYORLAR) SONRADA ÜLKEDE BİRLİK VE BERABERLİĞİ YENİDEN İNŞA EDİCEZ DEYİN .. AKP DİNİ SUİSTİMAL EDER SİZ ATATÜRKÜ MHP MİLLİYETÇİLİĞİ YANİ HEPİNİZ ASLINDA AYNISINIZ AKP %50 YE CHP ATATÜRKÇÜLERE VE GENEL OLARAK SOLCULARA MHP YILLARDIR KENDİNİ MİLLİYETÇİ GÖRENLERE HİTAP ETMİYORMU? HANGİSİ GELİRSE GELSİN ÜLKENİN TAMAMI MEMNUN OLMAYACAĞI KESİN İŞTE BU YÜZDEN VE HATTA KILIÇTAROĞLU VE BAHÇELİNİN BAŞARISIZLIKLARINDAN ÖTÜRÜ AKP 10 YILDAN FAZLADIR İKTİDARDA ..
niye sayın başbakan mavi marmara için amerikaya gitmemişmiydi şikayete.sadece gülüyorum yağ gibi nasılda çıkmasını biliyorsunuz.ayıp ayıp adalet istemek suçmu türkiyede .pkk istediği protestoyu yapıyor kimsenin gıkı çıkmıyor.sen yiyorsa eline sopa alda gitsene pkk gösterisine.
Erdoğan'ın yeri yok ama çakma gandinin yeri var. bu da stand up çı gandinin yeni espirisi.
demokrasi de diktatörün nasıl bi yeri olabilir m.polat sen söyle o zaman ??
yaw he he
Üç defa seçilerek gelmiş birisi için bir muhalefet liderinin dış basına verdiği demeç acizliktir. Bu halk Erdoğan'dan daha iyi bir lider gördüğü vakit merak etmeyin oyunu ona verir. Suçu muhalefet olarak kendilerinde aramalılar. Ama kolayını bulmuşlar suçu gene halka atıyorlar. Bu halk'ta size her sandıkta atıyor.
Sen ağzınla kuş tutsan kendini bu millete yutturamazsın
kılıçdaroğlu, seninde bu dünyada yerin yok ama, ne yazıkki varsın işte..
buna sen mi karar veriyosun nasıl yaşayacağımıza müdahale ediyordunuz zaten artık yaşayıp yaşamayacağımızda mı sizden soruluyor
Muhsin Yazıcıoğlu Lordlar Meclisinde konuşma yapmaya gittiğinde konuşması bitince kendisine sorular yöneltirler : - Ülkenizin durumundan memnun musunuz? Hükümetiniz nasıl ? - Kendi ülkemin hükümetini kendi meclisimde konuşurum bu sizi ilgilendirmez !
Sen iktidara geleceksin ve bu söyledikleririni yapacaksın hemi. Buna artık kargalar bile gülmüyor.şöyle kanadını sallayıp geçiyor.
kemal işde...içip içip makale yazıyor
bu söylediklerini amerikalılara değil halka anlatacaksın.eğer bizim değerlendirmemize göre doğruysa zaten gereğini yaparız.ülkeni amerikaya şikayet etmekten utanmıyormusun aciz siyesetçi
ahh be KK..yahu insan kendi ülkesini gidip ukala amerikalılara şikayet edermi..bigün cıkta onu bunu eleştireceğine bizimde şöyle bir projemiz var de.anca eleştir..millet size neden oy versin bunu bilmiyoki..cıkında bizim farkımız su olacak deyin
makale yazdığın gazete sana sorsa deseki sen bugüne kadar ülken için ne yaptın ne dersin acaba????????????????
saçmalamış gene saçma kemal
Allaha şükür sandık yakın bakalım demokrasi var mı yok mu? kim demokrat. Hizmet konusunda da yaşı yetenlerin hepsi vicdanlarına sorsunlar.
GERİ ZEKALI, NORMAL DOĞUM ÇOCUK SAĞLIĞI VE KADIN SAĞLIĞI AÇISINDAN ÇOK İYİ BİR ŞEY, TABİKİ ZORUNLU OLANLAR HARİÇ. KADINLAR ARTIK ESTETİK, ACI ÇEKMEMEK İÇİN SEZERYAN TERCİH EDİYOR. YARARINI BİLMEDEN. HÜKÜMET NUFUSUN GENÇLEŞMESİ İÇİN DOĞUM ORANINI ARTIRMAK İÇİN ÇOCUK YAPIN DİYORSA BUNUN NE SAKINCASI VAR.
Yav sende Amerikaya kendi ülkeni şikayet eder olmuşsun demokratik kılıç. Barışçıl protestolar diyorsunuz bizim gözümüz kör herhalde. Bu kadar pişkinlik bu kadar yalan olmaz ayıptır. Bide bu ülkeyi yönetmeye adaysınız yazık....
KE MAL YİNE MALLIĞINI YAPARAK DEMOKRASİYİ AMERİKALARDA ARAMAYA KALKMIŞ. BU ADAM MEMLEKETİN BAŞINA SADECE BELADIR BELA. TEZ VAKİTTE DEFOL GİT İNŞANLAH.
adamın her yaptığına katılmak mümkün değil ama ülkesinin neslini düşünen bürokratlar çocuk olayına önemvermeli avrupada bir çok ülke bunun hatasını istatislik olarak geridönülemez doğurganlığa yani yaşlanmış bir toplum aktif olamaz genç nesil ve devlet politikası senin kıt kafan gibi 2 3 senelik yönetilemeyeceği için sus artık
Seninse tarihte yerin yok....Ama eş durumundan oradasın... Baykal sagolsun....
ülkenin gelecegini düşünmek senın capını sıgmaz sen nereden bıleceksın 25 yıl sonra ulke nufusunun azalması yada yaslanması ıle ulkemızın ne hale gelecegını. sen nereden bıleceksın gereksız cerrahı operasyonların halkın saglıgını ve gelecegını ve ekonomısını nasıl etkıleyecegını. sen ancak sacma sapan karalamaya dayalı muhalefet yapmayı bılırsın onuda pek beceremıyorsun da laf olsun ıste
sıkıldık artık kemal aynı rhyme sallamandan. battleni geliştir.
abilerinin önünde ağlamış yine alıştık artık.. yakında eline bir şeker verip sustururlar merak etmeyin.. Ayrıca Sn. Kılıçdaroğlu seçimlerde görürsün demokrasi var mı yok mu bu ülkede.. sandıkta en güzel cevabı alacaksınız yine.
Durmak yok ağlamaya şikayete devam. Belki bir duyan olur da iktidarın kıyısından köşesinden tutunursun.
bu kemall elinden şekeri alınmış çocuk gibi kimi görse türkiyeyi şikayet ediyor ya bu adam başka ülkede yaşıyorda benimmi haberim yok
SEN KİMSİN KILIÇDAROĞLU SEN KENDİ ÜLKESİNİ BAŞKA BİR YABANCI ÜLKEDE ELEŞTİREN ADAMSIN ACABA ZORUNA NE GİTMİŞ BU YIL İÇERESİNDE İNGİLTERE DE DÜZENLENE BİR KONFERANS DA SENİ KOVMAKTAN BETER ETTİLER ONA SANA YETER BİRAZ DÜŞÜN BAK ONDAN SONRA BAŞBAKANI ELEŞTİR BU HÜKÜMET 11 YILDIR BU ÜLKEDE ÇOK GÜZEL HİZMETLERİ OLDU AMA SEN NE YAPTIN KILIÇDAROĞLU BU HÜKÜMET ELEŞTİRMEYE DEVAM EDİYORSUNUZ YAPIN AZ KALDI SEÇİM BU MİLLET SENİ YİNE SANDIĞA GÖMECEK UNUTMA VE ÖYLEDE OLACAK ALLAH'IN İZNİYLE BU HÜKÜMET SİZİN GEÇMİŞ BORÇLARINI SİLDİ AMA GENEDE SİZ ADAM OLAMADINIZ GİTTİ HER ŞEY TÜRKİYE İÇİN .....!
bu adamcağızın kafası başından gitmiş.
KILÇDAROGLU SİZİN DEMOKRASİNİZİ İYİ BİLİRİZ OTOBÜSTEN KADIN ATARSINIZ HAMİLE KADIN DÖVERSİNİZ YANDAŞLARINIZ ÖTOBÜS YAKAR BANKA CAMI KIRAR PİS ZİHNİYETİNİZ ASKER POLİS ŞEHİT OLDUGU ZAMAN BU DEVLET İÇİN ÖLMEYE DEGMEZ DER PİSİ PİSİNE ÖLDÜ DER DİN VE DEVLET İŞLERİ TUTTURDUNUZ GİDİYOSUNUZ TC İSLAM ÜLKESİDİR KABUL ETMESENİZDE
SAYIN KILIÇDAROĞLU! ABD BUNU BİLİYOR. ABD YÖNETİME GETİRDİ. KÖRFES SAVAŞINDA ABD TÜRKİYE'DEN ÇIKARTMA YAPACAĞIZ DAYATMASINDAN ECEVİT KOALİSYON HÜKÜMETİ BUNU GÖZE ALAMADI VE DAĞILDI.1 MART TESKERESİ GEÇMEYİNCE ERDOĞANIN PAÇASI TUTUŞTU. BOP DİYE BİR PLAN İŞLİYOR, BU PLANDA SINIRLAR DEĞİŞECEK TÜRKİYE DAHİL. ALIŞTIRA ALIŞTIRA KENDİ KADERİMİZİ TAYİN EDECEĞİZ. BU KADER TAYİNİNDE TOPLUM OLARAK BUDURUMA GELMELİ Kİ BOP GERÇEKLEŞSİN.
git Fettullahın yanına, o da güzel ağlıyor
Ne tayyipmiş be fetullah ağlıyor kemall ağlıyor helal olsun ağlatana
amerikan uşağı ortaya çıktı. kendi ülkesini dışarıya şikayet eden başka bir parti varmıdır dünyada acaba???
sizin partinizinde yeri yok
Allah seni cehape nin başından eksik etmesin, sen varken devlet size haram. Rüşvet dosyası rafında bulunan birine kurtarıcı diye sarılmanı izah etsene bize. Zavallı müdür..
bay dandi kendi tarifini yapmış demokrasilerde liderler halkın oyuyla belirlenir kasetle manşetle belirlenmez
pırrrttttttttttttttttttt..........oh...!
Bu adam zavallı yahu??? Kendi kendine konuşuyor...CHP buna kalmış...Yazık.........
bay dandi işini noksan yapıyon abd gazetesi tek başına yeterli olmaz bir şikayet yazısıda İsrail gazetesine yaz
Asıl sen öyle bir partide yada bu devlette yere sahip değilsin sen anca devleti milleti git dışarda kötüle şikayyet et gel sizn sayenizde neredeyse Atatürkçülüğümden soğucam adam olsaydınız 30 yıldır bi cacık yapamaıdınız bu millette enayiydi zaten....
Diğer Haberler