Antalya'da kuru yük gemisi battı

Antalya’nın Kumluca ilçesi 25 mil açıklarında 11 mürettebatın bulunduğu Tayyar Şenkaya adlı kuru yük gemisi ambar kısmından su alarak battı.

Antalya'da kuru yük gemisi battı

Edinilen bilgiye göre, İstanbul'dan Mersin'e gitmek üzere hareket eden rulo saç yüklü 'Tayyar Şenkaya 1' adlı kargo gemisi, sabaha karşı saat 04.30'te gemi kaptanı 2 nolu ambardan su almaya başladıklarını ve acil yardım beklediklerini anons etti. Kumluca’nın Mavikent Beldesi Bozburun Mevkii 25 mil açıkta olan gemi ambar bölümünden su alarak batmaya başladı. Bu sırada gemi kaptanı telsiz anonsu ile 11 mürettebatın kendilerini kurtarmak için suya atladığını duyurdu.

Anonsun ardından, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bağlı Türk Radyo'ya bildirilen bu anonsun ardından açıktaki tüm gemilere kurtarma çağrısı yapılarak batmaya başlayan geminin koordinatları bildirildi. Türk Radyo'nun bu anonsunun ardından verilen koordinatlarla Sahil Güvenlik botları, Antalya'dan harekete geçti.

Bu sırada Kumluca açıklarında bulunan Malta bayraklı 'Gabustan' isimli akaryakıt gemisi, Finike açıklarında bulunan 'Akar' isimli bir başka gemi ile Antalya açıklarında bulunan 'Cumhuriyet' isimli savaş gemisi de su alan 'Tayyar Şenkaya 1'e doğru hareket etti.

Acil yardım anonsunun üzerinden 1 saat geçtikten sonra 'Gabustan' isimli akaryakıt gemisi, su alarak batmaya başlayan gemiye yaklaştı ve can yelekleriyle suda kurtarılmayı bekleyen 11 mürettebatı saat 05.30 sıralarında aldı.

Bölgeye hareket eden diğer iki gemi ise Gabustan'ın mürettebatı kurtarmasının ardından kendi rotalarına devam etti. Saat 06.00 sıralarında ise 'Tayyar Şenkaya 1' adlı kargo gemisi, tamamen sulara gömüldü.

Sahil Güvenlik botuna alınan mürettebat Finike limanına çıkartıldı. Limanda sağlık kontrolünden geçirilen mürettebatın ifadesinin alınması için Adliye ye götürüldüğü belirtildi.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
Kara ve hava yollarımız gibi, devletimiz deniz yollarımıza da önen verilmesi lazım.Cennet türkiyemizin üç tarafı çevrili kara sularımızında ücü bucağı görünmez yüzen bir kayık bile yok. Tayyar Şenkaya gemisi murettebatina geçmiş olsun diyorum.
çok geçmiş olsun allah denizde olan tüm gemicilere selamet versin. puruvanın neta olsun
hep senkaya gemileri ne iş :)
gemi ve demiryolumuz daha çok guçlenmeli yeterince yatırım yapıldığını göremiyorum ihmal çok var
cok cok gecmis olsun ALLAH tan okyanusta degillerdi... :(
TÜM YOLSUZLUKLKARI BİZMİ HABER VERECEĞİZ....GEMİDE BULUNACAK MURETTEBAT 5-6 EKSİK NEDENMİ? LİMAN BAŞKANLARI MALESEF KONTROLÜ ELİNE ALAMIYORLAR GEMİ GİDİŞ GELİŞİNDE,,,,ÇARK GÖRÜNMEDEN AÇLIŞIYOR HER ZAMAN SİYONİZM BİLİYOR NASIL ÇALIŞTIĞINI....İHRACAT İTHALAT KİMİN ELİNDE ÜLKEMİZDE,,,,73.5 MİLYON MÜSLÜMANIN ELİNDE DEĞİL, ''' YORGUNUM DOSTLARI YORGUNUM YORGUN''' DİYOR İBRAHİM TATLISES,,,
Diğer Haberler