HABER

10 Saniyede Kansız Ağrısız Kalp Anjiyosu

2X64 Kesitli bilgisayarlı tomografi cihazı olan "Çift Kaynaklı BT", görüntüleme teknolojilerinde yaşanan baş döndürücü gelişmenin son ürünü. Bu yeni teknoloji sayesinde kalp ve damar hastalıklarının tanısında daha kesin, daha kısa, daha pratik, daha güvenli sonuçlar elde ediliyor.

Türkiye'de her yıl 300 bine yakın kişi kalp damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor ve her üç kişiden biri kalp damar hastalıklarına yakalanma riski taşıyor. Bu noktada hızlı ve doğru tanı, hastalıkların tedavisinde büyük önem taşıyor. Son yıllarda görüntüleme tekniklerinde gerçekleştirilen yenilikler, kalbe dayalı ölümleri engellemede büyük yol kat edilmesini sağlıyor.

Yıllardan beri kullanılan eforlu EKG, talyum testi, stres ekokardiyografi gibi testlere, son yıllarda "Bilgisayarlı - Tomografik - Anjiyografi" yöntemi de katıldı. Tomografik anjiyografi teknikleri, çok kesitli görüntüleme yeteneği sayesinde yeni bir boyut kazandı. Bu teknik gittikçe geliştirildi ve 8 kesitliyle başlayarak, son iki yıl içerisinde 64 kesitli görüntüleme olanağına ulaştı.

Nihayet durmak bilmeyen teknolojik gelişmeler sayesinde bilgisayarlı tomografik cihazları, içerisinde bulunduğumuz 2006 yılında, 2x64 kesitli olmak üzere "Çift Kaynaklı BT" cihazıyla doruk noktaya ulaştı.

2X64 KESİT BT NEDİR? -"Kalp görüntüleme" yöntemlerini geliştiren, günümüzün en gelişmiş bilgisayarlı tomografi cihazıdır.
-2x64 Kesit görüntüleme üstünlüğüyle saniyeler içinde tanı olanağı sağlar.
-Anjiyografide, kansız ve ağrısız gerçekleştirilebildiğinden, devrim niteliğinde bir yöntemdir.
-Yüksek hasta konforuyla kalp için en kolay tarama yöntemidir.
-Yalnızca koldan yapılan bir iğne ile 10 saniyede kalp anjiyosu gerçekleştirilebilir.
-Her türlü kalp ritminde net görüntüleme olanağı sağlar.
-Ayrıca, onkolojik hastalıkların tedavi sürecinde ve acil servislerde en önemli gereksinim olan hızlı tanı koyma işlemlerinde de etkili bir cihazdır.

Sistemin diğer çok kesitli tomografi cihazlarından farkı, iki ayrı çok kesitli tomografi sisteminin aynı cihaz içerisinde birleştirilmesidir. Konuyla ilgili bilgi veren Acıbadem Sağlık Grubu Radyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Olcay Çizmeli, bu sayede diğer sistemlere göre çok daha hızlı görüntüleme yapılabildiğini söyleyerek şu bilgileri veriyor: "Görüntüleme aralığını her kalp atım süresi içerisinde standart olarak tutabilmek için diğer sistemlerde kalp atımını yani nabzı yavaşlatmak (atım aralığını

uzatmak) gerekliydi. Bu nedenle hastalara ağızdan ya da damar yoluyla ilaç verilerek kalp atımı sıklığı belirli aralıklar içerisine düşürülüyordu. Hastaların çoğunluğunun ilaç almasını gerekli kılan bu sistemde ayrıca ilaç dozunun tekrarı da çoğu kez gerekmekte ve bekleme sürelerinin de katılmasıyla bu işlem inceleme süresini de (hastanın cihaz içerisinde geçireceği süre) uzatmaktaydı. Bir üst teknoloji ürünü olan bu cihazda, kalp atım süresinden daha da kısa olan görüntüleme süresi sayesinde

hastanın kalp hızının azaltılmasına gerek olmadan kalbi hızlı atan hastalarda bile güvenli görüntüleme yapılabiliyor."

Yeni teknolojiyle yüksek hızda çekim yapılabiliyor. Bu sayede hareketli bir organ olan kalbin görüntülenmesinde oluşabilecek harekete bağlı görüntü bozuklukları da azalıyor. Doç. Dr. Olcay Çizmeli "Bu durum, çapı milimetreler ile ölçülebilecek kadar ince olan koroner besleyici damarların (koroner arterlerin) görüntülenmesinde önemli diğer bir problemi de azaltmaktadır. Şöyle ki; özellikle sağ koroner arter, diğer damarlara göre daha hareketli olduğu için bazı durumlarda görüntüleme yetersiz kalıyor ya da dar olmayan bir bölüm dar gibi görülebiliyor. Bu durum, hastaya belki de hiç gerekli olmayan anjiyografi tetkiki yapılmasıyla sonuçlanabiliyor" diye belirtti. 2X64 BT bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Sinan Dağdelen; "Dual-Source CT" anjiyografi tekniğinin, kalp damarlarının görüntülenmesi konusunda önemli katkılar sağlamaktadır. Bu sayede hastaların risk analizini daha üst bir noktaya taşımak, tanı ve tedaviyi yönlendirmek mümkün olabilecektir. Özellikle düşük ve orta riskli olgularda girişimsel klasik anjiografiye gereksinim konusunda daha kesin bilgi verecektir. Orta ve yüksek riskli olgularda, üst düzey bir koroner damar tarama cihazı olarak nitelendirmek daha doğru olacaktır. Erken tanı ve tedavi olanağını artıracaktır. Klasik Eforlu EKG ve diğer stres testlerinin sahip olduğu yetersizlikler, 2x64 BT anjiografi cihazının koroner görüntülemesi sayesinde ortadan kalkmaktadır. Kalp damar hastalığı riski olanlarda 2x64 BT anjiografi cihazının kullanımı, klasik anjiografiye olan gereksinimi azaltmıştır" diyor.

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Nuri Çağlar ise yeni sistemle ritim bozukluğu (aritmi) olan hastalarda da tatmin edici sonuçlar alınabildiğini söyleyerek şu bilgileri veriyor: "Kalbin kasılması ve gevşemesi sırasında eşdeğer kalitede görüntü oluşturulabiliyor. Çok kesitli BT sistemleri karşılaştırıldığında bu çok önemli bir avantajdır. Bu sayede her koroner anjiyografi hastasına kardiyak değerlendirme yapılabiliyor. Ayrıca üst düzey donanım ve yazılım desteğine sahip olan bu ihaz sayesinde tetkik sonuçları daha kısa sürede, daha doğru ve güvenli bir şekilde sunulabiliyor. "

Nasıl uygulanıyor?
İşlem sırasında kol toplardamarına opak bir madde veriliyor ve bu ilaç kalbe ulaştığında birkaç saniyelik görüntü alınıyor. Birkaç saniye içerisinde, koroner damarların detaylı görüntülenmesi, damar tıkanıklığı veya aterosklerotik plakların ve derecelerinin belirlenmesi, koroner fonksiyonel anatominin belirlenmesi, hastada şikayet oluşturmayan koroner damar patolojilerinin belirlenmesi, koroner kalsiyum skorlanması, by-pass damarlarının görüntülenmesi, doğumsal kalp damar anormalliklerinin

belirlenmesi, kalp kasının fonksiyonları ve kalp kapak fonksiyonlarının incelenmesi gerçekleşiyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön