2 kızı katledilen Dilek Çakır: Bağıra bağıra gelen cinayete kulaklarını tıkadılar

Elif ve Hira’nın, anneleri Dilek Çakır’dan boşanma aşamasındaki babaları tarafından öldürülmeleri ve Çakır’ın “Kimse bizi korumadı” feryadı, Türkiye’yi sarsmıştı. Çakır, “Yaşananları duyuyorlardı, görüyorlardı. Eğer sahip çıksalardı belki de böyle olmazdı. Saklandığım yeri de Ali’ye mahalleli söyledi. Artık her şey bitti. Korkuyorlardı Ali’den. Şimdi rahat etsinler.” dedi.

2 kızı katledilen Dilek Çakır: Bağıra bağıra gelen cinayete kulaklarını tıkadılar

İhmaller zinciri sonucu 2 çocuğunu kaybeden Dilek Çakır, 2010 yılında bir arkadaş ortamında Ali Yardım ile tanıştı. İstanbul Hadımköy’de askerlik yapan Ali Yardım, yaşadığı psikolojik sorunlar nedeniyle “kafa izni” aldığı için serbestçe gezebiliyordu. Dilek bunu sonradan öğrendi. Yaklaşık 5-6 ay süren flört döneminden sonra kaçarak evlendiler.

Ali benzincide çalışıyor, Dilek de evlere temizliğe gidiyordu. Kısa süre sonra Dilek ile Ali arasında şiddetli geçimsizlik başladı. Çiftin 4 yıl önce ilk çocukları Elif Mina dünyaya geldi. Eşinden şiddet gören Dilek, “Belki düzelir” diye evliliğini sürdürdü ve 2 yıl sonra da Miray Hira gözlerini dünyaya açtı. Birkaç kez ev değiştirdikten sonra Dilek’in ailesinin de yaşadığı İstanbul Maltepe’deki apartmanın çatı katına taşındılar. O gün itibarıyla anne, baba, ağabeyler, kız kardeş, komşular, mahalleli, yakın arkadaşlar, herkes evin içinde yaşanan, sonra sokağa taşan şiddetin tanığı ve en önde izleyicisi oldu.

‘SONRA HEPSİ SUSTU’

Gazete Habertürk’ten İrem Koca'ya konuşan Dilek Çakır, “Annem ve kardeşim dışında bana hiç kimse sahip çıkmadı” diye anlattı o günlerini... “Beni bıçakla kovaladığı zaman yardım ettiler ama devamı gelmedi. Sonra hepsi sustu.”

Dilek’in kardeşi dahil kimsenin detayını bilmediği, komşuların genç kadının kaçarken çıkardığı ayak seslerini duyup müdahale ettiği bu bıçak çekme olayı, çiftin arasındaki ilişkide bardağı taşıran son damla oldu.

'AYLARCA KAÇIP SAKLANDI’

Dilek, çocuklarını da yanına alıp 15 gün teyzesinde, 2 ay sığınma evlerinde, sonrasında da bir arkadaşının yanında saklandı. Boşanmak üzere olduğu Ali Yardım’dan kurtulabilmek için tüm mercilere başvurdu. Gönüllü avukatı aracılığıyla kocası hakkında uzaklaştırma kararı çıkarmasına, şiddete, kapıya dayanmaya, silahla ve bıçakla yaralamaya rağmen hiçbir yaptırım uygulanmadı. Aksine, şiddet eğilimi olduğu bilinen Ali Yardım’a çocuklarını 15 günde bir görme hakkı tanındı. Kendisinin ve çocuklarının canını korumaya çalışan Dilek, bu karara uymayarak bir arkadaşının yanında saklandı.

‘ŞİMDİ RAHAT ETSİNLER’

Yaşanan vahşet nedeniyle komşularına sitem eden acılı anne Dilek Çakır, “Yaşananları duyuyorlardı, görüyorlardı. Eğer sahip çıksalardı belki de böyle olmazdı. Saklandığım yeri de Ali’ye mahalleli söyledi. Artık her şey bitti. Korkuyorlardı Ali’den. Şimdi rahat etsinler. Güzel güzel uyusunlar. Başlarını yastığa koyunca hemen uykuya dalsınlar. Bir sıkıntıları kalmadı. Bağıra bağıra gelen cinayete kulaklarını tıkadılar” dedi.

KOMŞULAR: ENGEL OLMAYA ÇALIŞTIK AMA...

Dilek Çakır’ın sitem ettiği komşuları ise “Bize de saldırabilirdi̇, müdahale edemedik” diye kendilerini savundu. Çiftin evliyken beraber yaşadığı apartmandaki alt komşusu Hacıhanım Şahin, “Kavga ettiklerini biliyorduk, bir gece elinde bıçakla saldırmış. Eşi koşarak aşağıya inmiş. Ayak seslerini duyduk. Ben bir gün eşime söyledim. ‘Git bir bak, belki engel olursun’ dedim ama biz de korktuk. Elinde bıçak olan adam... Bize de saldırabilir diye müdahale edemedik. Üstteki komşular birkaç kez engel olmaya çalışmış ama ne yapacaksın ki aile içinde yaşanan bir olay” diye konuştu.

‘KİMİN GİRİP ÇIKTIĞI BELLİ DEĞİL, BİLMİYORUZ’

Ali Yardım’ın Dilek Çakır’dan ayrıldıktan sonra yerleştiği binanın karşı apartmanında oturan Reyhan Şanlı da olay gününü anlattı: “Ne adamı ne de çocuklarını gördük. Annenin ‘Aç kapıyı kızım Elif... Hayır ölemez’ diye çığlıklarını duyduğumuzda ne olduğunu anladık. Öncesinde hiçbir ses duymadık. Yemek hazırlıyordum, ambulansları falan duyunca çıktık. Ara sıra mahallede park kavgaları da oluyor, o yüzden tahmin etmedik. Adam buraya geleli 2-3 ay oldu. Önceden kiracı vardı, sonra bunlar tutmuş. Kim giriyor, kim çıkıyor bilmiyoruz. Eskisi gibi değil, yabancı bir adam hangi daireden çıkıyor, kim bilemiyorsun ki... Dün adamın ağabeyi gelip annelerinin eşyalarını aldı. Köye göndereceklermiş.”

‘ABLANA ÇOK BENZİYORSUN SENİ DE ÖLDÜRECEĞİM’

Mahkeme tarafından hakkında uzaklaştırma kararı verilen Ali Yardım, çocuklarını göremediği gerekçesiyle eşinin yanısıra kayınvalidesi Nevriye ve kız kardeşi Sena Çakır’ı da tehdit etmeye başladı. “Üst katta ablamın yaşadıklarından haberimiz bile olmadı” diyen Sena Çakır, yaşadıkları olayı şöyle anlattı: “Geçen ay, cam filmi olan bir araba kiralamış, annemle beni durağa kadar takip etmişti. ‘Ben çocukları göremiyorum, siz görüyorsunuz’ diye olay çıkardı. Bana silah doğrulttu. ‘Sen Dilek’e çok benziyorsun, onun gibi konuşuyorsun, tavırların çok benziyor, o yüzden seni öldüreceğim’ dedi. Parkta bağırdık çağırdık, telefonla yardım isteyemedik. Komşularsa sadece cama çıkıp izledi.”

İHMALLER ZİNCİRİ

Mahkeme, 2 kez koruma kararını ihlal eden Ali Yardım’ı 22 günlük zorlama hapse çarptırdı. Karar tebliğ edilmediği için dışarıda elini kolunu sallayarak gezen Ali Yardım, iddiaya göre bir süre sonra bir mahalle sakininden Dilek Çakır’ın kaldığı adresi öğrendi. Görüş gününde yanına aldığı çocukları, eşiyle telefonda yaşadığı tartışma üzerine kendi evinde öldürdü ve intihar etti.

ANNEANNE ÇAKIR: HİÇ GÖZÜM TUTMAMIŞTI

Torunlarının arkasından gözyaşı döken anneanne Nevriye Çakır ise şunları söyledi: “O adamı hiç gözüm tutmamıştı. Görüştüklerini öğrendiğimde kızıma ‘Beraber olma’ dedim ama dinlemedi. Kaçarak evlendiler. Sonunda bizim oturduğumuz apartmanın çatı katına taşındılar. Orada sürekli kavga ediyorlarmış, Ali kızıma şiddet gösteriyormuş. Biz bilmiyorduk ama bazı olaylar kız kardeşinin gözü önünde yaşanmış. Bir insana annesinin yanında ‘Geri zekâlı’ denir mi? Hep aşağılıyordu, hakaret ediyordu. Dilek yanımıza kaçtı. Biz ona ‘Geri dönme, yanımızda kal’ dedik. Ama Ali abilerine gitmiş, konuşmuş. Çok yalvarmış, ‘Seviyorum, pişmanım’ demiş. Kızımı çok geri döndürdü. Bazen zorla yaptı, bazen konuşarak ikna etti. Olan çocuklara oldu.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 25 yorum
Ne olduğu belirsiz kişilerle kara kaşı güzel diye dibiniz düşüp evleniyosunuz üstelik şiddet görmene rağmen 2de çocuk yapmışın ,adamın piskopat olduğunu bilmene rağmen çocukları sürekli kaçırıp eşinden intikam alma hırsı yapim derken dahada cinnet geçirmesinemi yol açtın?, ayrıca her kavgada piskopata kışkırtıcı cvplarmı verdin yoksa susmana rağmen seni niye bıçakla kovalıyo, yoksa avukatın mı seni dolduruşa getirdi.. konu nedir bilmiyoruz.. !!!
Psikopat seversen sonun bu olur bukadar.Al sana maço erkek.
k i c i ndan uydurma ne intikam almasi
Siz siz olun ! Ailenizin istemediği biriyle izdivaç yapmayın
yada anlaşamadığınız biriyle düzelir diye çocuk yapmayın.
devlet sadece vergi almak devletin memuruda tamam tamam bir şey olmaz hadi abla meşgul etme bizi demek için
bu devlete bu düzüne bu adalete baş kaldırıyorum
komsular ne yapabilir buarsi Istanbul kimse limseye laf soyleyemiyor
DÜZGÜN İNSAN HATALI SEÇİM YAPMAZ. BAŞKALARINI SUÇLAMA HATA SENDE.
çocukları korumak için elinden geleni yaptıysan üzülme onlar melek cennete gittiler, inşallah sana da şefaat ederler. rabbim isteseydi tabi ki o çok yücedir çocukları size bağışlardı, o kullarına karşı şüphesiz çok merhametlidir. Allah sana sabır versin
kafana göre hoşuna gitti diye arkadaş ortamında tanıdığın birine kaçarsan sonuclarinada katlanacaksın azıcık.
komşular tamam kavga duydunuz.korktunuz..Bir polisi aramak çok mu zor..155 i ara polis gelsin olayı görsün..siz karışmayın..Bu kadar duyarsızlık olmaz..Yazık günahtır..
Devlete vergi ver. Seni Allah korusun. Bu cinayetin birinci aktörü kanunları kanun olmayan devlettir. İşine gelince 1 dakikada kanun yapanlar bu konuda suspus. Adam ev uzaklaştırma cezasını bozunca en az 5 yıl, şiddet uygularsa 7.10 yıl arası yatır bakalım. Bu çocuklar ölürmü, kadınlar ölür mü?
aileni dinleme kiminle birliktesin hiç tanımaya çalışma kaç evlen, 2de masum çocuk dünyaya getir. şimdi aileyi suçla komşuları suçla devleti suçla....
Eğer bi devlet insaninı korumuyorsa çöküşlerdedir Sistemin değişmesi lazım
cani baba kadar bu annede suçlu cenazede suçluluk pisokolojisyle ortalı yakıp yıkıyor dedeye cenaze namazı kılınırken yapmadıgı bırakmıyordu bence asıl suçlu anne hiç bir baba çoçuklarını öldürmez bilakis onları yaşatmak için çalışır babayı bu cinnet durumuna düşüren kim önce onu araştırmak sorgulamak gerekir
kadina Allah sabirlar versin insanligin bittigi nokta kadin hakkini aramis fakat sesini feryadi duymazliktan gelen tum kurumlar suçlu kimse helal kazaniyorum demesin bu ölen çocuklarin nabalina sizde girdiniz
kaçarak evlenipte mutlu olan var mı? çocuk yapmayın aga allah rızası için yapmayın
Size ne oldu da Allah yolunda ve 'Rabbimiz, bizi halkı zalim olan bu şehirden çıkar, bize tarafından bir sahip gönder, bize katından bir yardımcı yolla!' diyen ÇARESİZ erkekler, KADINLAR ve ÇOCUKLAR uğrunda savaşmıyorsunuz? (nisa suresi 75.ayet)
Ben anneninde hatası olduğunu düşünüyorum.Hadi bu adamla bir şekilde tanıştın diyelim.Adamın psikopat olduğunu iyi kötü,en kısa zamanda hal ve hareketlerinden çözebilirdin.Bu adamdan çocuk yapman ve daha sonra belki düzelir diye evliliğini sürdürmen en büyük hata.Çocuklarınıda alıp seni asla bulamayacak şekilde izini kaybettirebilirdin.Çocuklar işin içine girince bir anne imkansızı bile başarabilir.
ADALETİN BUMU DÜNYA.NEMAL VERDİN NE HUZUR DÜNYA.Elbette korunmanın koruya bilmenin çareleri bulunmalı.herbirimin sorumlusuda çalışanıda önce şunu bilmeli.!HÜKMETMEYE GELMEDİN.hizmet etmeye hürmet etmeye geldin...YA İNSANINA DEĞER VERİRSİN YADA Uğurlar ola sözünü birileri birgün fısıldar..
Bile bile ve ailenin uyarısına rağmen bir insan nasıl psikopat biri ile evlenir. Bu ilişki hakkındaki fikrim. Ama diğer yandan suç oranlarının aşırı artmasından mıdır yoksa yasaların yetersizliğinden midir bilmiyorum ama bu işin sonu pek iyi değil. Bugün şöyle bir fikir oluştur insanlarda, cinayet yoksa suçta yok. Hırsızlık, şiddet, dolandırıcılık, yaralama, tecavüz... bunların hepsi serbest kalıyor. Sadece cinayetin cezası var. O da şimdilik. Zaten iyi hal v.s. ile düşüyor birçok olayda. O zaman halkın silahlanması nırmal hale geliyor doğal olarak.
DEVLET GÜVENLİK ACİZ KEN KOMŞULAR NE YAPSIN TECAVÜZ CİNAYET DİZ BOYU AFGANİSTAN DA PAKİSTANDA OLANLARDAN BİR FARKI VARMI MUZ CUMHURİYETİMİZİN
Kardeşim iyi de sende de varmış ihmal,belki o ihmalleri yapmadan bu durumda olmayacaktı! 1)Adamın psikolojik sorunu varmış,askerden kafa isimleriyle gelip dolaşıyormuş,öyle tanışmışsın...Keşke iyi bir tanısaydın,ailen araştırsaydı. 2)Evlenmişsin,sorunlar devam ediyor,ilk çocuğun olmuş,sorunlar halâ devam ediyor,1 çocuk daha yapıyorsun... E ne denir daha.Neyse,yaşadığına şükret bari en azından...
Ne hayırlı komşuların varmış
Diğer Haberler