HABER

2 Milyon TL’ye malolan ‘çömelme’!

İşte bu fotoğrafın Anadolu Ajansı’na maliyeti tam 2 milyon TL oldu.

2 Milyon TL’ye malolan ‘çömelme’!

1 şubat 2011 günü Anadolu Ajansı tarafından servise verilen ve TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’i İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in koltuklarının önünde çömelmiş gösteren bu fotoğraf tartışma yaratmaya devam ediyor.

Dipnot.tv'de yer alan habere göre, TRT, fotoğrafın servise verildiği 1 Şubat gününden bir gün sonra, 2 Şubat’ta TRT Haber Dairesi Başkanı Ahmet Çavuşoğlu’nun imzasıyla Anadolu Ajansı’na tek cümlelik bir yazı gönderdi ve abonelik sözleşmesini sona erdirdiğini bildirdi.

Oysa, TRT ile Anadolu Ajansı fiyat pazarlığına 2010 sonunda başlamıştı ve geçen Ocak ayı boyunca da sürdürmüştü. TRT fiyatı yüksek bulmuş, Anadolu Ajansı TRT’nin yaygınlığını dikkate alarak 2 milyon TL’lik fiyat üzerinde ısrar etmişti. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın kontrolünde olan TRT ile Anadolu Ajansı’nın yönetimleri bu süreçte defalarca karşı karşıya gelmişti.

Tam ‘hükümet devreye girecek, sorun çözülecek’ derken Anadolu Ajansı’nın abonelerine geçtiği o ‘çömelme’ fotoğrafı, TRT yönetiminin büyük tepkisini çekti. TRT’nin 81 ilde, birçok ülkede çok sayıda noktada kadrolu, sözleşmeli muhabirleriyle Anadolu Ajansı’nın haber ağına ihtiyacı olmadığı, Anadolu Ajansı’nın görüntü kalitesinin yetersizliği gibi gerekçeler sıralandı ve 2 milyon TL vermektense aboneliğin iptal edilmesi kararı alındı.

Bugün itibariyle TRT Haber dairesi, Anadolu Ajansı’nın haberlerinden yararlanamıyor. TRT ile anlaşması iptal olan Anadolu Ajansı çok büyük bir gelirden yoksun kaldı. Ama olan TRT ve Anadolu Ajansı çalışanlarına oldu. Anadolu Ajansı yönetiminin bütçedeki 2 milyon TL’lik bu deliği kapatmak için tasarruf tedbirlerine başvurması kaçınılmaz. TRT haber dairesi çalışanları ise Anadolu Ajansı’nın haberlerini göremedikleri için haber metinlerini yazmakta zorlanmaya, hatta meslektaşlardan ‘gayri resmi yollarla’ Anadolu Ajansı’nın haber metinlerini istemeye başladılar bile.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön