2 Türk pilot Beyrut'ta kaçırıldı

Türk Hava Yolları'nda çalışan iki pilotun Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta kaçırıldığı bildirildi.

2 Türk pilot Beyrut'ta kaçırıldı

Doğan Haber Ajansı'nın aktardığına göre, Türk Hava Yolları Basın Müşavirliği pilotların kaçırıldığını doğruladı ve isimlerinin Murat Ağca ile Murat Akpınar olduğunu bildirdi.

Lübnan Al-Jadeed televizyonu kendilerini "Zuwar al-Imam Rida" olarak adlandıran ve daha önce adı duyulmamış olan bir grubun Türk pilotların kaçırılma olayını üstlendiğini duyurdu.

Lübnan basınında yer alan haberlerde de Ağca ile Akpınar'ın havalimanından otobüsle sahil kıyısında bulunan Ayn Mreisseh'deki otellerine gittikleri sırada Cocodi Köprüsü'nde önünü kesen iki otomobilin içinden inen kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırıldığı ifade edildi.

THY Basın Müşavirliği'nden alınan bilgiye göre, Murat Ağca ve Murat Yıldırım isimli iki pilot THY'nin dün geceki TK 828 sefer sayılı İstanbul - Beyrut seferini gerçekleştirdi. Uçak gece 01.30'da Atatürk Havalimanı'ndan kalkarak 03.00'da Beyrut'a indi. Sefer sonrası otellerine gitmek için yola çıkan Murat Ağaca ve Murat Yıldırım'ı taşıyan otomobilin önü silahlı kişilerce kesildi. Arabadan indirilerek kaçırılan Ağaca ve Yıldırım'dan henüz haber alınamadı. Türkiye Beyrut Büyükelçiliği ve THY yetkilileri kaçırılan pilotların serbest bırakılması için girişimlere başladı.

Kaynaklar saldırganların toplamda dört kişi olduğunu ancak otobüsteki diğer yedi kişiye dokunulmadığını söyledi.

BBC, saldırganların gümüş rengi BMWX 3 ve siyah KIA Picanto model araçlar kullandığını bildirdi. Radisson Oteli'ne ait olduğu belirtilen otobüsün 72 yaşındaki şoförü Mahir Muhammed Zuayter, polise verdiği ifadede, silahlı kişilere engel olamadığını pilotlar kaçırıldığında araçta 12 yaşında bir çocuğun da bulunduğunu söyledi. Lübnan basını, şoförün Zuayter aşiretinden olduğunu bildirdi.

İÇİŞLERİ BAKANI DOĞRULADI

Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Çarbel de AFP'ye yaptığı açıklamada, "Kaçırma operasyonu sabaha karşı 03.00'te yaşandı. Havaalanından otellerine gitmek isteyen Türk Hava Yolları personelini taşıyan bir otobüs hedef alındı" dedi. Çarbel Cumhurbaşkanı Mişel Suleyman'ı da olayla ilgili bilgilendirdi.

Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız LBCI TV'ye yaptığı açıklamada olayı takip ettiğini ve Lübnanlı yetkililerin iki pilotun serbest kalması için çalıştığını ümit ettiğini ifade etti.

Olayla ilgili soruşturma başlatan Beyrut emniyet güçleri, otobüs şoförünün ifadesini aldı. Otobüsün de Türk Hava Yolları'na ait olduğu, şoförün ise Zuayter aşiretinden olduğu bildirildi.

AKILLARA SURİYE'DE KAÇIRILAN LÜBNANLILAR GELDİ

Yüksek Şii İslam Konseyi tarafından Suriye'de kaçırılan Lübnanlı hacıların durumunu takip etmekle görevlendirilen Şeyh Avvas Zgeyb, pilotların kaçırılmasında rolleri olduğunu reddetti ancak, "Bilseydik desteklerdik. Lübnanlılar kaçırılalı bir yıldan fazla zaman oldu ve Türkler Lübnanlıların duygularıyla oynuyor" dedi.

Kaçırılan hacıların ailelerinin sözcüsü Hayat Avali de olayla bir ilgileri olmadığını söyledi.

TÜRKİYE'YE "OYALAMA" SUÇLAMASI

Aileler geçtiğimiz aylarda Beyrut'taki Türkiye Büyükelçiliği ile Türk Hava Yolları binası önünde protestolar düzenlemişlerdi. Aileler Türkiye'yi hacıları kaçıran Suriyeli isyancılarla müzakerelerde oyalanmakla suçluyor.

Mayıs 2012'de 11 Lübnanlı İran'da Şiiler için kutsal bir bölgede hac ibadetlerini yerine getirdikten sonra ülkelerine dönerken Halep'te kaçırılmıştı. Hacılardan iki tanesi serbest bırakıldı ancak diğerleri halen Halep'in Azaz kasabasında tutuluyor.

İşte Türk pilotlarını kaçıran grup!
Lübnan Al-Jadeed televizyonu kendilerini "Zuwar al-Imam Rida" olarak adlandıran ve daha önce adı duyulmamış olan bir grubun Türk pilotların kaçırılma olayını üstlendiğini duyurdu.

haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
Kürtleri katletsinler diye Desteklediğiniz çetelerin size bayram hediyesidir.işin sonunda akp hükümeti bu güzelim ülkeyi kan gölüne dönüştürecek.
bide hukumet uylerını kaçırsalar.çok hayır duası alırlar
amin alyını
Koruma ordusuyla geziyorlar yani paralI askerleriyle onlara bir seyolaz
OTOBÜSTEN SADECE BUNLAR KAÇIRILDIĞINA GÖRE PLANLI BİR EYLEM YAPILMIŞ. İŞİN İÇERİSİNDE SİYASİ BİR ÇIKAR SÖZ KONUSU SANIRIM. İNŞALLAH PİLOTLARIMIZA BİR ZARAR GELMEDEN BU İŞ KAPANIR. ALLAH YARDIMCILARI OLSUN.
pilotlardan eğitim almak için kaçırmışlar kesin.
Diğer Haberler