23 Haziran seçmen sorgulama nasıl yapılır? Seçmen kaydım silindi mi?

Yenilenecek İstanbul seçimleri için seçmen sorgulama nasıl yapılır? Kaydım silindi mi endişesi yaşayanlara cevaben YSk başkanı açıklamalarda bulundu ve bugün öğleden sonra güncel seçmen listelerinin kontrole açılacağını duryurdu. İşte 23 Haziran İstanbul seçimi için seçmen sorgulama ile ilgili detaylar...

23 Haziran seçmen sorgulama nasıl yapılır? Seçmen kaydım silindi mi?

Tüm Türkiye’nin dikkat kesildiği YSK toplantısından İstanbul yerel seçiminin tekrar edilmesi kararı çıkması sonrası seçmen kayıtları ile ilgili çeşitli iddialar ortaya atıldı. Kimi vatandaşlar TSK ya da E-devlet platformunda seçmen sorgulama yaptıklarında kayıtlarını bulamadılar. Seçmen kayıtları ile ilgili bugün YSK Başkanı Sadi Güven açıklama yaptı. Güven, 31 Mart seçimin deki şartlarla seçime gidileceğini açıkladı. Vatandaşların bugün öğleden sonra YSK'nın resmi sitesinde seçmen sorgulama yaparak seçmen kayıtlarının olup olmadığını, nerede hangi sandıkta oy kullanacaklarını görebileceklerini belirtti.

Kayıtlarını bulamayan vatandaşlarla ilgili olarak da seçmen sorgulama kaydının anlık çalıştığını ve bu kişilerin ikamet değiştirmiş olabileceğini bu kişilerin bugün öğleden sonra kayıtlarını bulabileceklerini ifade etti.

SEÇMEN SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Seçim tekrarının esaslarına göre seçmenler 31 Mart seçimlerinde nerede oy kullandılarsa 23 Haziran İstanbul seçiminde de aynı sandıkta oy kullanacaklar. Sandığınızı kontrol etmek isterseniz, aşağıdaki bağlantıdan erişebileceğiniz YSK seçmen sorgulama aracından faydalanabilirsiniz.

YSK seçmen sorgulama aracı için tıklayınız

Yukarıdaki bağlantı ile açılan sayfada Kimlik tipinizi seçin ve nüfusa kayıtlı olduğunu ili, T.C. kimlik numaranızı, kimliğinize göre sıra no veya seri no alanını doldurduktan sonra gri alandaki kodu altındaki alana girip sorgulama yapabilirsiniz.

NASIL OY KULLANILACAK?

31 Mart yerel seçimlerinin aksine bu sefer sadece Büyükşehir Belediye Başkanlığı için seçim yapılacak. Vatandaşlar muhtarlık ve belediye meclisi için oy kullanmayacaklar yani zarfa sadece tek bir oy pusulası atılacak.

İSTANBUL SEÇİM SONUÇLARI NE OLMUŞTU?

31 Mart seçimlerine dair YSK’nın onayladığı ve Ekram İmamoğlu’nun mazbata aldığı son sonuçlara göre CHP adayı Ekrem İmamoğlu 4 milyon 169 bin 765, AK Parti adayı Binali Yıldırım 4 milyon 156 bin 36 oy almıştı. Diğer adayların aldıkları oy sayıları ise şunlardı:

Saadet Partisi Adayı Necdet Gökçınar 103 bin 364, Bağımsız Türkiye Partisi Adayı Selim Kotil 27 bin 87, Türkiye Komünist Partisi Adayı Zehra Güner Karaoğlu 10 bin 349, Vatan Partisi Adayı Mustafa İlker Yücel 15 bin 428, Demokrat Parti Adayı Ersan Gökgöz 22 bin 268, Demokratik Sol Parti Adayı Muammer Aydın da 30 bin 884 oy aldı.

Şimdi 23 Haziran’da oy dağılımının bu sefer nasıl olacağı merak ediliyor. 31 Mart’ta seçime giren bazı adayların bu seçimde adaylıktan çekildiği açıklanıyor.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler