HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

400 yıldır haftada bir kez yapılıyor! Kavurma ve güveç yemek için akın ediyorlar

Bursa'nın Büyükorhan ilçesinde 400 yıldır haftada bir kez pişen kavurma ve güveci yemek için ziyaretçiler ilçeye akın ediyor. Cuma günlerinde taze olarak kesilen kuzu ve keçi etinden yapılan tonlarca kavurma ve güveç, ilçeyi ziyaret eden lezzet tutkunları tarafından kısa sürede tüketiliyor. İlçe, bu günlerde nüfusunun 7 katı ziyaretçiyi ağırlıyor.

400 yıldır haftada bir kez yapılıyor! Kavurma ve güveç yemek için akın ediyorlar

Bursa'nın Büyükorhan ilçesinde yüzyıllardır pişirilen kavurmayı daha önce bölgede bulunan vatandaşlar yemek için sıraya giriyordu. İlçenin gönüllü turizm elçisi Ali Erdem'in yaptığı tanıtım atakları sonucu damaklarda ayrı bir lezzet bırakan meşhur kavurma ve güvecin ünü tüm Türkiye'ye yayıldı.

AW930696_02

Artık Türkiye'nin her yerinden kavurmayı yemek için lezzet tutkunları cuma günleri ilçeye akın ediyor. Her cuma günü taze olarak kesilen kuzu ve keçi etinden yapılan tonlarca kavurma ilçeyi ziyaret eden lezzet tutkunları tarafından kısa sürede bitiriliyor.

AW930696_05

Büyükorhan ilçesinde kekikle yetişen kuzu ve keçilerin kesilmesiyle taze taze pişirilen kavurma ve güveçler misafirlere ikram ediliyor. Büyükorhan ilçesinde asırlardır canlı hayvan ticaretinin gerçekleştiği ve yeni kesilen hayvanların etlerinin kavurma ve güveç yapılıp satıldığı Cuma Pazarı'na Türkiye'nin her yerinden insan geliyor. 8 bin nüfusluk ilçe, 1 yılda yaklaşık 57 bin misafir ağırlayarak ilçe nüfusunun 7 katı misafir ağırlamış oldu.

AW930696_03

Cuma Pazarı'nda işletmesi olan Mesut İlhan, "Son 1 yılda Türkiye’nin her yerinden misafirler geliyor. İlçe nüfusumuzun yaklaşık 7 katı misafir ağırladık. Bu çok ciddi bir rakam. Biz hizmetlerimizi aksatmadan misafirlerimizi memnun etmek için en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz'' dedi.

AW930696_04

İHA

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler