HABER

6 bin nüfuslu ilçede kuduz paniği

Van'ın Çatak İlçe Kaymakamı Cemal Demiryürek, 7 kişiyi ısıran köpeğin kuduz çıkması sonucu 6 bin 200 nüfuslu ilçenin 10 günlük karantinaya alındığını söyledi.

6 bin nüfuslu ilçede kuduz paniği

Edinilen bilgiye göre 15 Eylül 2008 tarihinde başıboş bir köpeğin insanlara ve hayvanlara saldırmasının ardından toplam 7 kişi hastaneye başvurarak tedavi altına alındı. Vatandaşları ısıran köpek itlaf edildikten sonra alınan numune, Elazığ Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'ne gönderildi. İki günlük araştırma sonucunda köpeğin kuduz olduğu tespit edildi. Tespitin ardından ilçe karantinaya alındı. İlçe giriş ve çıkışına belediye ekipleri tarafından 'Burada kuduz hastalığı tespit edilmiştir' tabelası
asıldı.

Çatak Kaymakamı Cemal Demiryürek, ilçede 7 vatandaşı ısıran köpeğin kuduz olduğunu ve ısırılan vatandaşların kontrol altında tutularak tedavilerinin yapıldığını söyledi.

Demiryürek, olayın ardından başlattıkları çalışmalar kapsamında toplam 31 sahipli köpeği aşıladıklarını da belirterek, "15 Eylül 2008 tarihinde 6 vatandaşımız köpek tarafından ısırıldı. Sonra bu sayı 7'ye çıktı. Vatandaşlarımız hastaneye müracaat ederek aşı yaptırdı. Köpeğin kuduz olduğu anlaşılınca dün komisyonumuzu toplayarak gerekli tedbirleri aldık. Toplantıda 10 gün süreyle ilçeye hayvan giriş ve çıkışının yasaklanmasına, kesimlerin kontrol altında yapılmasına, belediyenin konuyu vatandaşa duyurmasına, kaymakamlık olarak bizim öğrenciler için okullara ve idari yetkililere yazı göndermemize, ilçe giriş ve çıkışlarına tabela asılarak halkın bilgilendirilmesine, sahipli hayvanların aşılanmasına, gerekli ilaç ve malzemelerin temin edilmesine karar verildi. 10 günlük sürede başka vaka olması halinde karantina 6 aya uzatılacaktır. Bu arada ısırılan vatandaşların aşıları düzenli olarak yapılmaktadır" dedi.

Belediye Başkanı Münir Bozdemir de ilçede durumun normal olduğunu ve çalışmaların tedbir amaçlı olduğunu ifade etti. Vatandaşlar ve görgü tanıkları ise kuduz köpeğin önüne gelen herkese saldırdığını dile getirdi. Köpek tarafından ısırılan Şabettin Bakla isimli bir çocuk, pansumanlı elini göstererek köpeğin saldırısını anlattı. Bakla, arkadaşlarının taş atması ile köpeğin kaçtığını söyledi. Saldırıya tanık olan Vehbi Koçünat ise derede yürüdükleri sırada arkadan gelip arkadaşını ısıran köpeği taş atarak uzaklaştırdıklarını ifade etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler