98 cami nasıl kayboldu?

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, tarihi yarımadada eserlerin kaybolmasına tepki gösterdi.

98 cami nasıl kayboldu?

Demir, tarihi yarımadada eserlerin kaybolmasına tepki göstererek, Fatih Sultan Mehmed döneminde Seyit Ömer Mahallesi'nde yapılan ve zaman içinde yıkılarak kaybolan Uzun Yusuf Cami, Fatih Belediyesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve hayırseverler tarafından yürütülen titiz çalışmalarla yeniden ihya ediliyor. Çalışmaların nasıl yürütüldüğünü yerinde incelemek için mescide gelen Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Uzun Yusuf Medresesi ve kaybolan medreseler hakkında bilgiler verdi.

10 BİN ESER VAR

Fatih'te medreselerin, camilerin gün yüzüne çıkmasını yarımadanın bereketi olarak gören Başkan Demir, Fatih'te 10 bine yakın tarihi eserlerin olduğunu söyledi.
Kaybolmuş, terk edilmiş tarihi eserlerin içerisinde cami ve medreselerin çok önemli olduğunu belirten Başkan Mustafa Demir, " Yarımadada ibadete açık 350 tane camimiz var. İmar planlarına göre 98 tane daha caminin ibadete açık olması gerekir. Bu kayıp camilerimizden bir tanesi de Uzun Yusuf Cami'siydi" dedi.
Uzun Yusuf Camii'si hakkında bilgiler veren Demir, Fatih Sultan Mehmet döneminde Fatih mahiyetinde çalışmış, Yusuf Uzun adına yapılmış bir cami olduğunu ifade etti.
Kasım 2011'de çalışmalara başlanmak için kurul tarafından camiinin onaylandığını hayırsever vatandaşların da desteğiyle çalışmalara başlandığını dile getiren Başkan Demir, "Kurban Bayramı'na yetişmez ama 3-4 ay içerisinde ibadethaneye açılır" şeklinde konuştu.
"Uzun Yusuf Camii'nin gün yüzüne çıkarılması bizim için sürpriz oldu" diyen Başkan Demir, aynı mahallemizde Yayla Mescidi Camii'nin de olduğunu da hatırlattı.

"BİZİM İÇİN DE SÜRPRİZ OLDU"
Tarihi yarımada da tarihi eserlerin kaybolmasına tepki gösteren Başkan Mustafa Demir, "Bu mescitler, bu camiler nasıl olmuşta yıkılmış, bu beni çok şaşırtıyor. Tarihi yarımada içerisinde kaybolmasını anlayabilmiş değilim. Çünkü bunlar bizim hafızamız. Eserlerimiz geçmişe ait kültürümüzü, medeniyetimizi geleceğe taşıyor. Bu anlamda hafıza nasıl silinmiş anlayabilmiş değilim" ifadelerini kullandı.
Çevredeki insanların da gün yüzüne çıkartılan eserleri mahallelerinde gördükçe çok sevindiklerini belirten Başkan Demir, diğer eserlerinde gün yüzüne çıkması için dua ettiklerini söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 26 yorum
Cami yapmakla ülke kalkınmaz ancak millet uyutulur tabiki camide gerek cemaata göre ama bu millete iş aş gerek eğer birşey yapacaksan fabrika yap onar üretimi güçlendir yeter artık milleti uyutmayınız
sen müslümanların mabedine ne diyorsun ya milletin uyuduğu yer mi ? Senin için Allahımdan dileyebileceğim tek şey hidayet ve akıl . dikkat et bela yada küfür yok iyi dileklerimle sana cevap veriyorum.
Bravo Akdağ Helal olsun sana....
GECMISINI BILMEYEN BIR NESIL ...GELECEYINIDE BILMEZMIS ....
arada sırada okulda yapın çocuklar oynasın yaşlılar dinlensin diye park da yapın sayın başkanlar okullarda sınıf sayısı 55-60 kişi böyle eğitim mi olur allah aşkına lütfen daha fazla eğitim yuvası
kesin chp yıkmıştır herşey beklenir onlardan
Cami kıyımı isimli kitaba da bakın. hazımsızlar ne olacak işte. camiyi ahırda yapar, meyhane de, depoda, atölyede....
bunları yapmadığına dair defalarca açıklamalar geldi ama sen hala anlamakta zorlanıyor ve iftiraya devam ediyorsun bugün hala T.C topraklarında özgürce yaşıyorsan bu insanların sayesinde yaşıyorsun bu gün ülkende hala nerdeyse 250 metre arayla camilerinde ezan sesi geliyorsa bu insanların sayesindedir unutma Bu insanlar o gün metanetli duruşları olmasaydı bu gün ırakta binlerce tecavüze uğramış müslüman kadınların akibetini yaşardı bu ülke ve sen şu anda babanın akibetini araştırıyor olacaktın.Müslümanım diyorsan müslümanlığını yaşayacaksın 90 yıldır atalarının yaşadığı gibi. ABD nin değil
fca herhalde buraları camiye ahıra çevirenler oraları ibadethame olarak kullananlar yapmadı.Madem atatürkün olmadığını biliyorsun o kadar eminsin o zaman o dönemin buraları ahıra depoya,özelliklede meyhaneye çevirenleri söyle.Belliki o dönemdeki devlet otoritesini iyi tanıyorsun.
ATATÜRK E dil Uzatma..........
din düşmanları Türk-İslam medeniyetlerini ve eserlerini hazmedemeyip yıkıp viran etmişler.Türk'ün İslama bağlılığını ancak dilini bozarak engel olmaya çalışmışlar.öz Türkçeye dönecez diye dilimize fransızca kelimeler ekleyip sinsi planlar kurmuşlar.ama uzun ağaç ucuna kadar yanmaz su akar yatağını bulur.hain ilan edilen Abdülhamit Hanın kahraman, yalancı kahramanların vatan haini olduğu gün gelir açığa çıkar
Ağzına sağlık kardeşim.
Tek parti döneminde 20bin cami yıkılmış, yabancılara satılmış ve vakıflar üzerlerine geçirilmiştir...
Camiler kayboluyor ama kiliseler ayakta, izah edin.
sen kendini şartlamışsın sana izah etsekde boşa.
neden
G.Hafta FATİH YAVUZ SELİM CAMİİNDEN HALİÇ,BOĞAZ VE ÇEVRESİNİ SEYRETTİM.EĞER BU CAMİLER,TARİHİ ESERLER OLMASA,MEZARLIKLAR YEŞİL KALMASA ŞEHİRLERİMİZDE NEFES ALACAK YER KALMIYOR.TARİHE DÜŞMANLIĞIN ZİRVEDE OLDUĞU 1950 ÖNCESİNDE SIRF ECDADIN ESERLERİ KALMASIN DİYE YA SATILMIŞ,YOK EDİLMEYE ÇALIŞILMI YADA ÇEVRESİ BİZZATİHİ KAÇAK YAPILAŞMALARLA TAHRİP EDİLMİŞTİR. ASLINDA İMAR İLE İLGİLİ CİDDİ UYGULAMALAR OLSAYDI BUGÜN ÜLKEMİZ DÜNYANIN NADİR ÜLKESİ OLURDU. ŞU AN KONUYU KISA KESİYORUM ÇÜNKÜ CİLTLERCE ESERLİK BİR TAHRİP VE DÜŞMANLIK SÖZKONUSU.
Yapın yapın her tarafı cami yapın çok camimiz eksik amk
bende senin amk
oraya bar yapılsa sesin çıkmaz cami yapılınca zıpladın
a.q. olu kilise yapılınca modernlik oluyoda cammi nin mineresi nerene giriyo...
MİLLİYETSİZ İNSANLARIN BÖYLE ŞEYLERE ÜZÜLMESİ ÇOK ANORMAL BİRŞEY.SEN ÖNCE BU ÜLKE İÇİN CANINI VERMİŞ,BİRTAKIM UZUVLARINI KAYBETMİŞ GAZİLERİMZE ÜZÜLMEYİ BİR DENE İSTERSEN.ONDAN SONRA İSTEDİĞİN YAVAN KONUŞMAYI YAPABİLİRSİN,SANA MÜSADE EDİYORUM.
sen kimsin ki müsade ediyorsun
kabarcık beynin kabarmış biraz senin
şimdi insanların geçmişiyle tarihiyle ne alakası kaldıki öyle bir gençlik yetiştiki tarihinden geçmişinden geleneğinden göreneğinden bi haber adam kendi tarihine kendi atasına hakaret ediyor böyle bir toplumdan ne beklenir avrupalı kazıklı voyvodasına hitlerine sahip çıkıyor bizim insanımız padişahlarına söğüyor.
Sistematik olarak içimizde seçtiğimiz halk düşmanları eserlerimizi yokediyor, yıkılmasını dört gözle bekleyip tahrib ediyor, bize kimliğimizi unutturmaya çalışıyorlar.Atatürk'ün dahili ve harici bedhahlar dediği kişiler her zaman olacaktır.Türk kültürüne sahip çıkmayıp yabancı unsurların eserlerine daha önem veren anlayışıda onaylamıyoruz tabiiki
Diğer Haberler