HABER

"ABD, 50 bin asker gönderiyor"

WASHINGTON (İHA) - Washington Post gazetesi, ABD'nin Körfez'deki varlığını 50 bin savaş askeri ve tonlarca askeri donanımla Ocak ayı başlarında artıracağını bildirdi. Gazetenin üst düzey savunma bakanlığı yetkililerine dayanarak verdiği haberde, ayrıca onbinlerce yedek askeri de içeren konuşlanmanın, ABD Başkanı George W. Bush'a Irak'a yönelik muhtemel operasyonlara Ocak ya da Şubat ayı başlarında başlanması seçeneğini sunduğunu yazdı.

Gazeteye açıklamada bulunan ancak ismi verilmeyen üst düzey ABD'li bir savunma yetkilisi, ABD'nin uluslararası toplumu teleşa vermekten kaçınarak uyumlu çabalarla aylardır Körfez'e ağır askeri teçhizat taşıdığını söyledi.

Gazeteye demeç veren başka bir yetkili ise, 62 bin tonluk 2 askeri kargo gemisinin, son 10 gün içinde Körfez'e girdiğini belirterek, "Ancak kuşkusuz, önümüzdeki hafta ya da daha sonra, şimdikinden daha fazla hareket göreceksiniz" dedi.

Yetkili ayrıca, bir askeri harekatı desteklemek ve ABD üslerindeki güvenlik görevlerini gerçekleştirmek için 200 bin ya da 250 bin yedek askere ihtiyaç olduğunu söyledi.

BM Silah Denetçileri Heyetinin Başkanı Hans Blix, Irak'ın silah bildirimi konusunda Güvenlik Konseyi'ne dün brifing verdi. Blix, Güvenlik Konseyi'ne, Irak'ın sunduğu dosyanın, kitle imha silahlarına sahip olup olmadığını kanıtlamadığını söylemiş, ancak Bağdat'ın kanıtlarla ilgili boşlukları doldurma fırsatını kaçırdığını belirtmişti.

Blix'in açıklamasının hemen ardından ABD, Irak'ı, Güvenlik Konseyi'ne sunulan silah bildiriminde yanlış bilgiler olduğu gerekçesiyle suçlarken bunun, Konsey'in silahsızlanmayla ilgili kararının ihlali olduğunu ilan etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön