HABER

ABD'den Kuzey Kore ile tansiyonu yükseltecek hamle: Uçak gemilerini gönderdik

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore’nin füze testleri ve nükleer programına karşı 12 günlük Asya turuna devam ederken, Amerikan donanmasından bölgede tansiyonu yükseltecek bir hamle geldi. Üç Amerikan uçak gemisi, Pasifik Okyanusu’nun batısında bir tatbikat yapmaya hazırlanıyor. USS Nimitz, the Ronald Reagan ve the Theodore Roosevelt adlı uçak gemilerine yardımcı savaş gemileri de eşlik edecek.

ABD Başkanı Donald Trump, ziyaret ettiği Güney Kore'den sınır ötesi Kuzey Kore'ye verdiği mesajda, ülkesini veya müttefiklerini savunmak için gerekirse Amerikan askeri gücünü eksiksiz kullanmaya hazır olduğunu söyledi.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Trump, "askeri güce gerek kalmadan başka yolları kullanmaya hazır olduğunu ancak Kuzey Kore diktatörünün gereksiz yere insan hayatını tehdit etmesini önlemek için" gereken her şeyi yapacaklarını belirtti. İki günlük Güney Kore ziyaretinin başında Trump, "Kuzey Kore'nin inşa ettiğimiz her şeyi tehdit etmesine izin vermeyiz" dedi.

Ancak daha ılımlı ifadeler de kullanan Trump, "Kuzey Kore'den üzerine düşeni yapmasını istedi ve ayrıntı vermeden "bu konuda bazı ilerlemeler görüyorum " dedi.

"UMARIM ABD'NİN ASKERİ GÜCÜNÜN TÜMÜNÜ KULLANMAK ZORUNDA KALMAYIZ"

Trump, Güney Kore ziyaretinde ülkesi ile nükleer gerilim içinde bulunan Kuzey Kore'nin fiziki sınırının çok yakınına gelmiş oluyor.

Trump ve eşinin Güney Kore'ye yaptıkları ziyaret, Kuzey Kore ile gerilimi daha da artırabilir.

Uçağı Seul'deki Osean hava üssüne inen Trump daha sonra helikopterle Güney Kore'deki en büyük Amerikan üssü olan Camp Humphreys'e gitti ve burada ev sahibi Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ile birlikte Amerikalı ve Güney Koreli askerlerle bir araya geldi.

Askerlerle görüşmesinde Trump, "Sonunda bu sorun da çözülecek; her zaman böyle olur, bütün sorunlar çözümlenir" dedi.

Moon, aralarındaki ikili görüşmede Trump'a ziyaretinin halk üzerindeki Kuzey Kore kaygısını azaltacağını umduğunu ve Kuzey Kore'nin nükleer sorununun engellenmesi için "bir dönüm noktası teşkil edeceğini" umduğunu söyledi.

Amerikalı yetkililer, bölgede çok ender görülen bir güç gösterisi olarak, ABD'nin üç adet uçak gemisi vurucu filosunun önümüzdeki günlerde Pasifik okyanusunun batısında ortak tatbikat yapacaklarını söylediler.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
ABD Kuzey koreye karadan harekat edecek cesareti varmı ki götü yemez,nüklüer silahı önce sen yok et sonra israil fransa,ingiltere ve diğer ülkeler toplu halde yok edende görelim.
bi şey deyimmi bunlar hep cayırtı, gözdağı vermek. koreye ABD saldırırsa ABD vatandaşlarının yarısı yok olur bunuda çok iyi biliyolar pisikolojik baskı yürütüyolar. Ama kore lideri yemez Trumpa kimse savaş yetkisi vermez çünkü ne kadar zarar göreceklerini ne kadar ABD vatandaşının yok olacağını çok iyi biliyolar. Çünkü kore lideri Trumptan daha deli,
Bu kaçıncı haber. Yalancı Çoban konumuna düştü ABD. ABD şu anda kendi içinde paramparça birlik olmak için bir savaş isityor. İnşallah savaşa girer inşallahda yenilir.
Geri Dön