Abdullah Öcalan nasıl yakalandı? Bu detay yıllar sonra ortaya çıktı

PKK'nın kurucusu, terörist elebaşı Abdullah Öcalan'ın, uzun yıllar korunduğu Suriye'nin ardından kaçıp saklandığı Kenya'da düzenlenen operasyonla 60 saniyede uçağa alınıp Türkiye'ye getirilmesinin üzerinden 19 yıl geçti.

Dünyanın en kanlı terör örgütü PKK'nın kurucusu ve sözde lideri, terörist elebaşı Abdullah Öcalan'ın, Türkiye'ye getirilmesinde Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) personelinin dışında görev alan birkaç isimden biri olan dönemin Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Hasan İşgüzar, AA muhabirine, operasyonun ayrıntılarını anlattı.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğretim üyeliği yapan Prof. Dr. İşgüzar, teröristbaşı Öcalan'ın Türkiye'ye getirildiği süreçte "Sivil Havacılık"tan sorumlu olduğunu söyledi.

Elebaşı Abdullah Öcalan'ı almaya gidecek uçağın Türkiye'den kalkması ve daha sonra Türkiye'ye inecek olması nedeniyle kendisinin bu operasyona dahil edildiğini anlatan İşgüzar, Öcalan'ın uçakla getirilmesi için gereken belgeleri sağlamak üzere bir görev üstlendiğini söyledi.

"CAVİT ÇAĞLAR'IN UÇAĞI KİRALANDI"

MİT'teki operasyonla ilgili görevlilerin kendisine gelip konuyu anlattıklarını dile getiren İşgüzar, şöyle devam etti:

"Abdullah Öcalan'ı Kenya'dan Hollanda'ya götürmek üzere Yunanistan'ın Hollanda'dan uçak kiraladığı bilgisi MİT'e gelince onlar da aynı model, aynı renkteki bir uçağı göndererek Öcalan'ı Türkiye'ye getirmek için bir çalışma yaparlar. Türkiye'deki resmi ya da özel bütün uçakların kayıtları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğündedir. MİT'in istediği şekildeki bir uçak o dönem sadece iş adamı Cavit Çağlar'da vardı. Ben de istenilen uçağın Cavit Çağlar Bey'den alınabileceği bilgisini verdim."

İşgüzar, MİT personelinin de Çağlar ile anlaşarak uçağı kiraladığını ancak Çağlar'ın operasyondan bilgisinin olmadığını söyledi.

"İKİ PİLOT VE 4-5 MİT PERSONELİ DIŞINDA KİMSE YOKTU"

Daha sonra söz konusu uçağın, Yunanistan'ın Öcalan için ayarladığı uçağa bire bir benzemesi için boyanıp, kuyruk işareti konduğunu anlatan İşgüzar, hazırlıkların ardından uçağın Türkiye'den havalandığını aktardı.

İlk etapta Çağlar'ın pilotlarına da "Mısır'a gidilecek" şeklinde bilgi verildiğini anlatan İşgüzar, uçakta iki pilot ve 4-5 MİT personeli dışında kimsenin bulunmadığını vurguladı.

Bu arada uçağa, Türkmenistan uçağı gibi işlem yapıldığı ve yolcu bilgileri için de "muz tüccarları" ifadesinin kullanıldığını paylaşan İşgüzar, "Hangi uçak olursa olsun personelle birlikte uçacak isimlerin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne bildirilmesi gerekir. Özel uçakla bir yere gideceksiniz, isimler mutlaka yazılı olarak bildirilir. Uçuş rotası çizilir. Onun dışında gitme şansınız yok. Dolayısıyla o dönemde bizden istenen her türlü hizmeti sunduk." şeklinde konuştu.

"MUZ TÜCCARI GİBİ DAVRANILDI"

Havalanan uçağın, Antalya üzerinden çıkarak Akdeniz, Güney Kıbrıs Rum Kesimi hava sahasında yaklaşık 18 dakika uçulduktan sonra Mısır ve Uganda'ya gideceği şeklinde rota çizildiğini aktaran İşgüzar, şunları anlattı:

"Direkt Kenya'ya gidilmemesinin sebebi, Hollanda'dan da aynı tip, aynı renk uçak gideceği için Kenya'daki havaalanı küçük bir yer, orada herhangi bir yabancı uçak dikkati çeker diye 10 gün Uganda'da beklendi. Uganda'da muz tüccarı gibi davranıldı. Operasyon yapılmadan birkaç saat öncesi Kenya'ya gidildi. Kenya'da hiç kalınmadı. Hollanda'dan Öcalan'ı kaçırmak için gelen uçak havadayken bizim uçağımız ondan iki saat önce meydana indi."

"60 SANİYE İÇİNDE PAKETLENDİ"

Kenya'daki Yunanistan Büyükelçiliğinde saklanan Abdullah Öcalan'ın, Hollanda'dan gelmesi planlanan uçağa binmek üzere korumaların yer aldığı bir konvoyla yola çıktığını söyleyen İşgüzar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"En önde Kenya koruma aracı vardı, arkasında ise Yunanistan Büyükelçiliğinin koruma aracı. Abdullah Öcalan'ın içinde bulunduğu araç üçüncü sırada, arkasından da Öcalan'ı gayri resmi koruyan kendi örgüt elemanları ile bir de yine korumaların olduğu araç vardı. Havaalanına gelirken Kenya polisi, Öcalan'ın aracı geçtikten sonra yolu keserek arkadan gelen konvoya başka bir yerden yol veriyor. O da yaklaşık 15-20 dakika kazandırıyor. Öcalan havaalanına girdiğinde, bineceği uçağın, Hollanda'dan gelen uçak olduğunu zannediyor. Takım elbiseli, gayet mutlu bir şekilde uçağa yöneliyor. Uçağın kapısı açılıyor ve 60 saniye içinde paketleniyor. Uçağa alındığında kapılar kapanıyor. Uçak havalanırken diğer konvoy, daha havaalanına yeni giriyordu."

KRİTİK 18 DAKİKA

İşgüzar, Türkiye'ye gelirken 18 dakikaya yakın bir süre uçağın, Güney Kıbrıs Rum yönetimi üzerinden geçmesi gerektiğini ve bu süreçte, Rum yönetiminin hava sahası üzerinde yaşananları da şöyle anlattı:

"Havadaki rotalar o kadar kesindir ki 'Başka bir rotadan gideyim' diyemezsiniz. Her uçağın da mutlaka, hava sahasına girdiği ülkeye kendi işaretini, kimliğini bildirmesi lazım. Uluslararası kuraldır. Rum yönetimi 'Kuyruk işaretinizi bildirin' diyor, biz bir işaret bildiriyoruz, 'Öyle bir uçak kayıtlarımızda yok' diyorlar. Pilotlar da 'Yanlış anlaşıldı bir dakika' deyip farklı bir işaret bildiriyor. Yine Rum kesiminden böyle bir bilgi olmadığı söyleniyor, 'Lisanımız yetersiz' denilerek rol yapılmaya başlanıyor. 'İkinci pilot İngilizce olarak söylesin' deniyor. Rum hava sahasından geçilirken 18 dakika boyunca böyle bir yol izleniyor. Uçak, Türk hava sahasına girdikten sonra rahatlıyoruz."

"İZİN İSTENİYOR AMA İZİN VERİLMİYOR"

Türk hava sahasına giren uçağın Bandırma'daki askeri üsse yöneldiğini söyleyen İşgüzar, ancak sis nedeniyle uçağın inemediğini ifade etti.

İşgüzar, şöyle devam etti:

"Uçak, başka havalimanına inmeyecekti, çünkü öyle bir uçak kayıtlarımızda yoktu. Sisin dağılmasını beklerken yakıt azaldığı için zorunlu olarak Atatürk Havalimanına inip yakıt ikmali yapması gerekti. Atatürk Havalimanı'ndan iniş izni isteniyor ama izin verilmiyor. O arada bana ulaştılar. Ben de, FIC denilen sistem vardır, Sivil Havacılık Genel Müdürü emriyle herhangi bir uçak kaldırılabilir veya izin verilmez. FIC'den Atatürk Havalimanına bu uçağın hiçbir soru sorulmadan indirilmesi talimatını verdim. Uçak, salimen inişini yaptı. Askeri meydanın bulunduğu, gözün görmediği bir yere çekildi. Burada uçağın kapıları açılmadan yakıt ikmali yapıldı. Daha sonra sis dağılınca Bandırma'daki askeri üsse doğru uçak havalandı."

İşgüzar, dönemin Genelkurmay Başkanı'nın Bandırma'daki askeri üssün komutanını arayarak "Bir paketin geldiğini ve bizzat giderek alması talimatı verdiğini" de söyledi.

Hasan İşgüzar, Öcalan'ın daha sonra İmralı Adası'na götürüldüğü bilgisini verdi.

Doğu ve Güneydoğu'da yaşayan vatandaşların haklarını silahla engellemeye çalışan terörist elebaşı Öcalan, 1999'dan bu yana İmralı Adası'ndaki cezaevinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını çekiyor.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 26 yorum
Çok güzel bir plan tıkır tıkır işlemiş. Ama sonuç? İçerden de olsa bu pislik terör örgütünün elebaşlığını sürdürüyor.
@haticegorgulu86 Kardeş, işte onun için diyorumki, En Zararsız pkk'lı Ölü pkk'lıdır,
BAYRAM DEĞİL, SEYRAN DEĞİL.. ÖCALAN'I GÜNDEME GETİRMEKLE NEYİ AMAÇLIYORSUN MYNET!!
@nethirdavat YAKALANIŞ YIL DÖNÜMÜ 19 SENE OLMUŞ
Video daki tarihe bakarsan bugün yakalanaşının yıl dönümü
senelerdir krallar gibi ağırlanıyor içeride yakalasanız ne olur ki
Mikrop paketlenip elimize verildi, burada sağlığına kavuştu. dağda olsa ve verip gidecekti.
Adam ı Suriyede öldücekken bilgi verip kaçırdılar,baktılar adam öldürülecek hemen abd devreye girip adamı güvenli o zaman açık ceza evi olarak kullanılan adaya getirdiler ? gerisini herkes biliyor zaten
eline binlerce şehidimin kanı bulaşmış haine 19 yıldır bedava hayat imkanı sunuyoruz güzelim adamızda. kanımıza dokunuyor hala neden oksijenimizi israf ediyor anayasası batsın alın kellesini sallandırın taksimde ibret olsun aleme.......
natoda müttefikimiz hollanda ve yunanistan. başımızın belası terör örgütü liderini saklıyorlar. Allah belanızı versin.
Sorunlarına çözüm bulamayan devletler yada toplumlar devamlı başkalarının dayatmalarını yerine getirmek zorundalar.ÖCALAN bu ülkeye paketlenib kargo uçağı ile çıkar ve menfaat karşılığında verildi.Kimse kendilerine kahramanlık hikayeleri yazmasın. Büyük ülkeler,gelişmiş toplumlar sorunlarını çözenlerdir,kırk yıla yakındır bu ülkede alın teriyle kazanan emekçin vergisi ile silah tücarlarının kazançları,fakir aile çocuklarının ölümünden başka ne kazandık?Irkçı ve kinci dincilik egolarınız bu ülkeyi bölmekten başka bir gelecek göstermiyor.ülkenin sorunlarına ölerek öldürerek çare gelmedi gelmez
neden önce italya ya gittiğini onlardan alamadigimizi soylemiyorsunuz
@ersinsimsek67 sadece italya mı, yunansitan, hollanda gitmediği ülke kalmadı, italyada türk devleti tarafından suikast düzenlendi, keşke orada öldürebilseydik. tüm avrupa devletleri apoyu vermemek için elelrinden geleni yaparken, ABD orada türkiye tarafını tutmuş ve MIT tarafından yakalanmasını sağlamış, tabi asmayn sözünü alarak. bu sözü veren hükümette ecevit hükemtidir. mahkeme apoya idam cezası vermesine rağmen mesut yılmaz ve devlet bahçeli imzası taşıyan belgeler ile idam cezası kaldırımıştır. bir çok kişi idamı tayyip kaldırdı apoyu o asmadı diye söyler ancak bu yanlış bilgidir.
neticede içeri tıkıldı.terörü sonlandırmaya gidildimi.?hayır.Terör TÜRKİYE vatandaşına hangi ülkeden zarar verdi,hesap soruldumu ? hayır.Madem birleşmiş milletler kararlarında Her ülke sınırlarına hakim olmaya mecbur.O zaman hakim olamıyan bedel ödemek zorunda. hesap vermek zorunda. Lojistik ve silah desteği veren tüm ülkeler sorumludur.
uçak havalandıktan sonra kapıyı açıp sallayı vercektiniz aşağıya..o kadar askerin doktorun öğretmenin gariban vatandaşın kanı yerde kalmıcaktı..19 senedir içerde besliyosunuzda ne oldu,allah’ın teröristi kendini Kürt lider yaptı sayenizde...
bence o yıllarda kendi göbeğini kendi kesen kendi ayakları üstünde duramayan abd'nin cia'sı ile israil'in mossadından göbekten bağlı bir mit teşkilatımız olduğunu düşünmekle birlikte kanlı örgütünbebek katilinibize cia'nin kapalı kapalır ardında malum o yıllardada ecevitin başında bulunduğu bir koalisyon hükemetine paketlenip hediye edilmiştir ve hatti zatındada ecevit ilk genel seçimlerdede yüzde 35 gibi bir oylada 1. parti olmuştur vesselam
Amerika paketleyip teslim etti bagzı çıkarlar kaşılıgında
Artin agopyan,Ankarada üni. okurken istihbarat temasa geçti,(Asalayı lağvettikleri için)CİA aldı eğit-donat yaptı (tıpkı salih müslim gibi),Kürtlerle,Türkleri birbirine düşürerek,Kürtlerden 1915'in intikamını almaya memur oldu.yapacağını yapmıştı.kürdistan bölgesinde asayiş olmadığından arazi fiyatları düşmüştü.satıp gidenlerden Ermeni diasporası satın alma hedefindeydi ama yahudiler de arz-ı mevud için almak için sıradaydı,Ermeni-Yahudi mucadelesini yahudiler kazandı ve Cia Apoyu paket yaptırdı.emeklerinden dolayıda idam edilmeme sartı istendi.karaoğlanda kahraman oldu tıpkı 90 yıl önceki gib
sonuç ..plan tıkır tıkır işledi ...öcalan geldi..hatta iktidar olmaz denilen Ecevit iktidar oldu..fetosa azıcık empati olan lider Fetullah okullarına banka kurmasına daha bir çok yerde hafif hafif plazlanmasina müsade etti..sonra Ecevit'in herzamanki sonu ekonomik darbeyle hoop alaşağı edildi..yerine koalisyon refah yol hükümeti ..erbakan Fetullahi sevmedi. .sevmezdi de.zaten gül ve erdoğan bundan dolayı dislamisti partiden..Sonra hoop 28 Şubat cilar geldi aldı aşağı hocayı ..aynen plan tıkır işliyordu. .taki Erdoğan bu işe çomak sokan kadar 2009 milli güvenlik Bildirgesi imza atana dek.
@sakir_1977_kvmgh katılıyorum bunlara göre apoyu asmayan ve idamı kaldıranda tayyip erdoğan :) halbuki bilmiyorlarki aponun idam cezasına ihtiyatı tedbir kararı çıkaranlar mesut yılmaz ve devlet bahçelidir belgeleri yayınladı altında imzaları var. çünkü ecevit abdye söz vermişti, o koşulla apoyu teslim aldılar. türkiye sözünü tuttu ve apoyu asmadı, apoyu asmıyorsam kimseyi asamam deyip idamı da tamamen kaldırdı. italyadaki suikast operasyonumuz başarılı olsaydı belkide şu an ülkede hala idam cezası devam ediyor olabilirdi.
bu detaylar yeni ortaya çıkmadı, yakalandıktan kısa süre sonra zaten paylaşılmıştı. bildiğim kadarıyla teröristbaşını yakalayanlar bunu yaptıkları için cezalandırılmış, bu görüntüler ve ayrıntılar unutturulmaya çalışılmış, hatta suç haline gelmişti "açılım saçılım" sürecinde. keser döndü sap döndü, yeniden ısıtılıyor. meydanlardan ip atanlar bile vardı hatırlarsanız, o ip hala atıldığı yerde duruyor.
inanalım mı
Dışarıda görevi bitti, birazda Türkiye'de görevini yapsın diye bize göndermişler. Bizde elimizle idam edilmeyecektir garantisi vermişiz, besleyip duruyoruz. Ha dışarıda ha içeride, yine aynı çalışıyor. Çözüm sürecinde güzel desteğini aldılar sağolsunlar. Günü gelecek onu iram etmeyenlerde onunla aynı hesabı verecek. Elinde imkan olup idamı kaldıranda geri getirmeyende hangi sıfatla ceza alacak kaç kişi biliyor acaba?
@madein33 apoyu idamdan kurtaran, mesut yılmaz ve desvet bahçelidir.
Bu video yeni değil ki taaa o zaman yayınlanmıştı bu. Youtube açıldığından beri var bu video :) Apo Yunanistan'a gitti Yunanlar vermedi, baskılara dayanamayıp italyaya gönderdi, sonra tekrar yunana geldi oran hollandaya kenyaya derken abd en sonunda alın sizin olsun ama asmayacaksınız dedi. apoya önce idam kararı verildi, mahkeme videoları bile var youtubeda, ondan sonra çıkarılan yasa ile idam türkiyede kaldırıldı ve apoda idamdan yırttı.
yaw desene o yuzden mal mal bakıyordu mitcilere :)
Diğer Haberler