Açık Lise mazeretli kayıt yenileme nasıl yapılır? AÖL mazeretli kayıt yenileme işlemleri için gerekli bilgiler

AÖL kayıtları sona erdi. Şimdi Açık lise mazeretli kayıt yenileme için adaylar işlemlerini yapacaklar. Peki AÖL mazeretli kayıt yenileme nasıl yapılır? İşte gerekli bilgiler...

Açık Lise mazeretli kayıt yenileme nasıl yapılır? AÖL mazeretli kayıt yenileme işlemleri için gerekli bilgiler

Açık Öğretim Lisesi kayıtları bitti şimdi AÖL mazeretli kayıt yenileme var. AÖL mazeretli kayıt yenileme nasıl yapılır merak ediliyor. AÖL mazeretli kayıt yenileme işlemleri için birçok öğrenci neye ihtiyaç duyduğunu araştırıyor. nasıl yapılır birçok öğrenci tarafından merak ediliyor. Sizler için AÖL mazeretli kayıt yenileme işlemleri ile ilgili detayları haberimizde derledik. Örgün eğitim kurumlarında eğitim görmeyi tercih etmeyen veya kazanamayan öğrenciler açık öğretim liselerinde eğitim hakkını elde ediyorlar. Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıracak öğrenci adayı, her yıl belirlenen “İlk Sınav Bedelini” ödüyorlar. Açık lise kayıt ücreti bu yıl 40 tl olarak belirlendi. Bu kapsamda açık lise kayıt yenileme nasıl yapılır sorusu da önemli. İşte detaylar...

AÖL MAZERETLİ KAYIT YENİLEME NASIL YAPILIR?

AÖL kayıtları için son tarihi geçtik. AÖL ilk kayıt ve AÖL kayıt yenileme ne zaman bitiyor sorusunun cevabında son güne gelindi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), açık lisesi ilk kayıt ve kayıt yenileme tarihlerini 21 Ağustos - 15 Eylül 2017 olarak belirlemişti. Mazerete bağlı ilk kayıt işlemleri içinse 18 - 22 Eylül 2017 tarihlerini belirledi.

Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıracak olan öğrencilerden, 18 yaşını doldurmamış olanların velileri ile birlikte, 18 yaşını doldurmuş olanların ise zorunlu durumlar dışında bizzat kendilerinin Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne başvurması gerekmektedir.

Açık Öğretim Lisesine kayıtlarda yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

Açık Öğretim Lisesine Kimler Başvurabilir?

a) İlköğretim okulu/ortaokul mezunu olanlar,

b) Lise ve meslek liselerinden ayrılanlar,

c) Yurt dışında öğrenim görmüş olup, İl Milli Eğitim Müdürlükleri ya da Yurt

Dışındaki Eğitim Müşavirliği/Eğitim Ataşeliklerinden, yukarıdaki (a) ve (b) maddelerindeki şartlardan birini taşıyan Denklik Belgesi almış olanlar başvurabilir.

Dikkat: Mesleki Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine I. ve II. dönem ilk kayıt ve I. II. ve III. dönem kayıt yenileme dönemlerinde geçiş yapılabilmektedir. Açık Öğretim Lisesinden Mesleki Açık Öğretim Lisesine geçişler ise sadece I. Dönem ilk Kayıt tarihleri arasında yapılmaktadır.

AÖL ilk kayıt İçin gerekli evrak nelerdir?

a) e-Okulda Kaydı Olan Öğrencilerden;

İlköğretimi tamamlayanlar ile liselerin ara sınıflarından ayrılanlardan,

Açık Öğretim Lisesine kaydının yapılmasını istediğine dair dilekçe, T.C. Kimlik Numarasını gösteren belge istenir.

Ayrıca sistem üzerinden alınan kayıt raporunu imzalamaları gerekmektedir. (18 yaşından küçük öğrencilerin kayıt raporu velileri tarafından imzalanacaktır).

AÖL İLK KAYIT İŞLEMLERİ KILAVUZU

AÖL KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ KILAVUZU

AÇIK LİSE İLK KAYIT VE KAYIT YENİLEME ÜCRETLERİ NE KADAR?

Açık lise kayıt ücretleri merak ediliyordu. Açık lise kayıt ücretleri bir dönem için ilk kayıt sınav bedeli 40 TL olarak belirlenmiştir. İlk kayıt sınav bedelinin 10 TL’ si ise Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Okul Aile Birliklerinin vereceği banka hesap numarasına veya söz konusu okullardaki ilgili görevliye makbuz karşılığında ödenecek. Açık Öğretim Lisesine kayıt yenileme yaptıracak öğrenciler, her yıl belirlenen Kayıt yenileme sınav bedelini ödemek zorundadır. 2017 yılında, bir dönem için kayıt yenileme sınav bedeli, 30 TL belirlenmiştir.

Kayıt yenileme sınav bedelinin 5 TL’ si ise Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Okul Aile Birliklerinin vereceği banka hesap numarasına veya söz konusu okullardaki ilgili görevliye makbuz karşılığında ödenecektir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler