HABER

Adana'daki yurt yangınıyla ilgili istenen cezalar belli oldu

Adana’nın Aladağ ilçesinde geçen yıl 10’u öğrenci 12 kişinin öldüğü, 10 kişinin de yaralandığı yurt yangınıyla ilgili aralarında yurt müdürünün de bulunduğu tutuklu 7 kişi hakkında 'Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma' suçlarından 2 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Adana'daki yurt yangınıyla ilgili istenen cezalar belli oldu

Aladağ Cumhuriyet Başsavcılığı, 18 Nisan’da bir grup sanık için kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. İki ayrı bilirkişi raporuna göre hazırlanan bu kararda; Müdür Cumali Genç ve yurdun bağlı olduğu Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Başkanı İsmail Uğur, yönetim kurulu üyeleri Ramazan Keleş, Mahir Kılıç, Mustafa Öztaş ve Ramazan Dede ile yurt çalışanı Mahmut Deniz’in eylemlerinin Türk Ceza Kanunu’nun 85/2. maddesi uyarınca “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet verme” suçu kapsamında kaldığı vurgulandı. Bu ceza, üç ila 15 yıl arasında hapsi gerektiriyor.

Öte yandan Aladağ Kaymakamlığı adına binayı 2013, 2015 ve 2016 yıllarında denetleyerek “Yangına karşı gerekli tedbirler alınmıştır” şeklinde rapora imza atan, elektrik ve yangın tesisatı uygun olmamasına rağmen gerekli denetimi yapmayan Ramazan Arı, Bayram Aydın, Davut Gökceli ve Cihan Ünal’ın tali kusurlu olduğu belirtildi. Aynı şekilde, yurda kullanım izni veren, kullanım esnasında etkili ve yeterli denetim ile olumsuzlukları sonlandırmayan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin de tali kusurlu olduğu kaydedildi. Fakat bu kişilere ilişkin ne tür bir işlemde bulunulacağı kararda belirtilmedi. Adana Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ve Toroslar Dağıtım Anonim Şirketi ile yurtta kaçak çalışan sekiz kadına yönelik suçlamanın aynı kapsama girdiği fakat bilirkişi raporlarında kusur atfedilmediği için haklarında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Faciadan yaralı kurtulan sekiz kız çocuğu ve ailesi şikayetçi olmaktan vazgeçti. Bu çocuklar yönünden şüpheliler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

Bu arada, Aladağ Davası’na ilişkin iddianamenin hazırlandığı ve inceleme aşamasında olduğu öğrenildi.

Geri Dön