HABER

AK Parti - MHP koalisyon görüşmesinde sonuç çıkmadı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin koalisyon görüşmesi 2.5 saat sürdü.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Kemal Kılıçdaroğlu'nun ardından MHP lideri Devlet Bahçeli ile yaptığı koalisyon görüşmesinden de sonuç çıkmadı.

Davutoğlu, Devlet Bahçeli'nin 'AK Parti ile koalisyon imkanının mümkün olmadığını' söylediğini aktardı. Başbakan, Bahçeli'nin erken seçime de karşı olduğunu söyledi.

Davutoğlu, hükümet kurma çalışmaları kapsamında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya geldi.

Görüşme, Bahçeli'nin Meclis'teki makamında basına kapalı gerçekleşti. Yaklaşık 2,5 saat süren görüşme sonrası ilk açıklama Davutoğlu'dan geldi.

Davutoğlu'nun AK Parti Genel Merkezi'nde yaptığı açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

"Bahçeli ile bir görüşme gerçekleştirdik. Yol haritasını kararlılıkla sürdürüyoruz. Kılıçdaroğlu ile yaptığımız görüşme netice vermemesi üzerine Sayın Bahçeli ile bir araya geldik.

"KOALİSYONU MÜMKÜN GÖRMEDİĞİNİ SÖYLEDİ"

MHP Genel Başkanı Bahçeli ile son derece samimi ve dürüst, açık yürekli bir görüşme yaptık. Daha önce kamuoyuyla paylaşmış olduğu 4 konuyu da gündeme getirerek, bunlar tek tek ele alındığında AK Parti ile bir koalisyon imkanını mümkün görmediğini ifade etti. Kendisinin yaklaşımını saygıyla karşıladığımı ifade ettim.

"ÇOK ARZU ETMEMİZE RAĞMEN..."

Maalesef, çok arzu etmemize rağmen gerek Sayın Kılıçdaroğlu ile CHP AK Parti koalisyonu çerçevesinde, gerekse Sayın Bahçeli'yle MHP koalisyonu oluşturulmasının zemininin olmadığı açık şekilde ortaya çıkmış bulunmaktadır.

Konuyla ilgili kararımızı MKYK'da ve Cumhurbaşkanımızla istişare ettikten sonra vereceğiz.

ERKEN SEÇİME DE HAYIR

Sayın Bahçeli Azınlık hükümetine destek, kısa süreli bir erken seçim hükümeti veya bir erken seçim kararının da mümkün olmadığını, bunlar geldiğinde kendilerinin 'hayır' diyeceklerini ifade etti. Olağanüstü bir toplantı yapılır, Meclis açılırsa erken seçim teklifiyle gelmeniz halinde buna da katılır ve 'hayır' deriz, dedi.

"ELİMDEN GELENİ YAPTIM"

Hiç bir kapıyı kapatmış değiliz, ancak şu anki tablo itibarıyla koalisyon ihtimalini gerçekleştirebilecek bir yol gözükmüyor. Bana da hükümet kurma görevi, ülkeyi hükümetsiz bırakmamak çerçevesinde tevdi edilmiş olduğu için bununla ilgili elimden geleni yapmış olduğum konusunda manen mutmainim. Elimden gelen bütün çabayı gösterdim.

"GEREKİRSE GÖREVİ İADE EDECEĞİM"

9 Temmuz'dan bu yana olabilecek bütün yolları denediğime inanıyorum. Üretilebilecek bütün formülleri muhataplarımla paylaştığıma inanıyorum. Bugün dört formül üzerine konuştuk. Ama zemin yoksa, karşı muhatabım olan genel başkanların kendi karar süreçlerinde saygım sonsuz. Bu anlamda bir yeni adım atmayı gerektirecek bir tablo yok. Dolayısıyla MKYK yetkilendirmiş olduğu için MKYK ile paylaşır paylaşmaz sayın cumhurbaşkanımız ile istişare edeceğim ve o istişare neticesinde gerekmesi halinde tabi ki görevi iade edeceğim."

BULUŞMADAN ÖNCE ŞEHİT CENAZESİNE KATILDILAR

İki lider buluşmadan önce Kağızman'da şehit olan uzman çavuş Nurettin Öztürk'ün Kocatepe Camii'nde düzenlenen cenaze törenine katıldı.

Davutoğlu ve Bahçeli cenaze töreninden sonra saat 14:21'de Meclis'te buluştu. Görüşme saat 16.50'de sona erdi.

Görüşmeye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın da katıldı.

Başbakan Davutoğlu, TBMM'de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin makam odasında gerçekleşen görüşmenin ardından AK Parti Grubu'ndaki makam odasına geçti. Davutoğlu burada bir süre kurmaylarıyla görüştükten sonra Meclis'ten ayrıldı.

KARŞILAMADI AMA UĞURLADI

Bu arada, görüşme öncesi Başbakan Davutoğlu'nu karşılamayan Bahçeli, görüşmenin ardından Davutoğlu'nu kapıya kadar uğurladı.

SİYAH ÇANTA

Görüşme sırasında Devlet Bahçeli'nin yanında siyah bir çanta bulunduğu görüldü.

Geri Dön