"Alman casus" Sakız'a Türkiye'den gitmiş

Yunanistan’ın Sakız Adası’nda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için casusluk yaptığı gerekçesiyle tutuklanan 72 yaşındaki Alman'ın bir dönem İzmir ve Marmaris'te yaşadığı ortaya çıktı.

"Alman casus" Sakız'a Türkiye'den gitmiş

Yunan Polisi, geçen hafta Türkiye hesabına casusluk yaptığı iddiasıyla Sakız adasında yakalanan 72 yaşındaki Alman vatandaşı Hans St’nin bilgisayarlarından gönderdiği e-postaları mercek altına aldı.

Sakız Ada’sında çektiği askeri tesislerin fotoğraflarını 500-1500 euro karşılında kimliği açıklanmayan Türklere verdiği öne sürülen Hans St, To Vima gazetesinin internet sitesine göre sorgulamasında şunları söyledi:

“Kalp ve solunum sorunlarım olduğu için doktorların tavsiyesi ile Yunanistan’a geldim. Aynı nedenle daha önce altı yıl İzmir ve Marmaris’te yaşadım. Ancak, Türkiye AB üyesi olmadığından Almanya’daki sigorta sandığım sağlık masraflarımı karşılamıyordu. Bu nedenle de Yunanistan’a geldim. Birkaç ay sonra da bir kahvede otururken, isimlerini bildiğim, soyadlarını bilmediğim Türk kökenli bazı kişiler bana yaklaşıp Sakız’daki askeri tesislerin fotoğraflarını çekip göndermemi istediler. Kabul ettim”.

"NASIL BULDULAR"

To Vima adını açıklamadığı üst düzey polis yetkililerinin “Türkiye’de yaşadığı dönem çok önemli. Orada bir suç işlemiş olabilir. Türk ajanların 2010 yılında Sakız’da kendisine aniden yaklaşmaları şüpheli. Onu nereden tanıyorlardı? Nasıl buldular?” dediklerini yazdı.

“Skai” haber sitesi ise Hans St’nin sorgulamasında, Marmaris’te sabit bir telefondan “Mustafa” adlı bir kişiyle temas kurduğunu söylediğini bildirdi.

Hans St yakalandığında üzerindeki fotoğraf makinalarında ve bellek aygıtlarında Sakız’daki askeri tesislerin fotoğrafları bulunduğu, evinde yapılan aramada ise diz üstü bilgisayarlar ve haritaların yanı sıra fotoğraf da çekebilen bir çift gözlük ele geçirildiği açıklanmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
mit işini iyi yapıyor olsaydı biz bunları bilmiyor olacaktık
Biz neymişiz be abi!
bizim MİT demek iyi çalışıyormuş
mitin resmi olmayan kayıtlarına göre 15bin civarı alman casusu varmış toplam 150bin civarı casus varmış türkiye de adamlar bizi boş bırakmıyolar. dost gözüken ülkeler de casus sayısında başı çekiyolar. ama en kötüsü bize asıl zararı içeridekiler veriyolar. Allah yardımcımız olsun
Diğer Haberler