HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Alper Gezeravcı uzayda! 12.27 olarak açıklanan kenetlenme saati güncellendi: Saat ve dakika verildi

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'yı taşıyan kapsülün Uluslararası Uzay İstasyonuna doğru yolculuğu devam ediyor. Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı’yı taşıyan ve Gezeravcı ile birlikte 3 astronotun daha bulunduğu Dragon kapsülünün Uluslararası Uzay İstasyonu'na 12:27 olarak açıklanan kenetlenme saati güncellendi.

Alper Gezeravcı uzayda! 12.27 olarak açıklanan kenetlenme saati güncellendi: Saat ve dakika verildi

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da yer aldığı uzay yolculuğu başladı. SpaceX, Axiom 3 fırlatmasını dün saat 00.49'da gerçekleştirdi. Tarihe geçen Gezeravcı'nın uzaydaki ilk sözü ise "İstikbal göklerdedir" oldu.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

Astronotların bulunduğu Dragon kapsülünün 20 Ocak TSİ 13:15'te Uluslararası Uzay İstasyonu'na kenetlenmesi bekleniyordu.

Axiom'un X hesabından yapılan açıklamada, kapsülün Uluslararası Uzay İstasyonu'na beklenenden daha erken kenetlenmesi beklendiği duyurulmuştu. Kenetlenmenin tahmini olarak TSİ 12:27'de gerçekleşeceği bildirilmişti.

BAKAN KACIR DA DUYURDU

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da sosyal medya hesabından, "Bugün öğle vakti saat 12:27’de ilk astronotumuz Alper Gezeravcı’yı da taşıyan uzay aracının Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenmesini bekliyoruz. Bu tarihi an, Taksim ve Kızılay meydanlarındaki planetaryumlarımızda ve bilim merkezlerimizde yaşanacak. Herkes bu anları, ekranları başında da takip edebilecek: http://axiom.space/live Milletimiz, gökyüzünün ötesindeki heyecanı yaşamaya, bu tarihi misyonda -'kenetlenmeye' hazır. " açıklamasını yapmıştı.

acır

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır son paylaşımında ise "Güncel kenetlenme saati 13.45" ifadelerini kullandı.

GÜNCELLEME GELDİ! '12.45-13.45 ARASI'

Son yaşanan gelişmeye göre; Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı’yı taşıyan Dragon uzay aracının Uluslararası Uzay İstasyonu’na 12:27 olarak açıklanan kenetlenme saati 12:45-13:45 arası olarak güncellendi.

TSİ 14:30'da da astronotlar için karşılama töreni düzenlenecek. Alper Gezeravcı'nın bu sırada istasyonda kendilerini bekleyen yeni ekip arkadaşlarına Türkiye'den götürdüğü hediyeleri vermesi bekleniyor.

İstasyonda halihazırda Rus, ABD'li, Japon ve Danimarkalı 7 astronot bulunuyor. Gezeravcı ve ekibiyle bu sayı 11'e çıkmış olacak. Gezeravcı, uzay istasyonunda geçireceği 14 gün boyunca 13 farklı deney gerçekleştirecek.

Öte yandan kenetlenme için Axiom'un X hesabında saat 10:30'dan itibaren özel yayın başlayacak.
Bu içerik Taner Şahin tarafından yayına alınmıştır

En Çok Aranan Haberler