HABER

Altın ve hampetrol yükseliyor

TOKYO (İHA) - Irak ve ABD arasında savaş çıkacağı yönündeki endişeler uluslararası piyasaları etkilemeye devam ediyor. Asya borsalarında sabah saatlerinde altın fiyatları son 5 buçuk yılın en yüksek düzeyine çıkarken, hampetrolün fiyatı da son 12 haftanın en pahalı seviyesine yükseldi.

Küresel ekonomide savaş korkusu iyiden iyiye kendini göstermeye başlarken, yatırımları için güvenli araçlar arayan yatırımcılar da altın, gümüş gibi emtia ve hampetrole yöneliyorlar. Bugün sabah saatlerinde Avustralya'nın Sydney Borsası'nda işlem gören külçe altının ons (28.35 gr) fiyatı 11.30 dolar yükselerek 348.75 dolar oldu. Söz konusu fiyatın, 1997 yılı ortalarından bu yana görülen en yüksek fiyat seviyesi olduğuna dikkat çekiliyor.

Bu arada, Irak'ta bir savaş çıkması halinde Ortadoğu'daki petrol kaynaklarına zarar gelmesi ihtimali, hampetrolü yükseltmeye devam ediyor. Sabah erken saatlerde Asya borsalarında işlem gören hampetrolün varil (159 lt) fiyatı 36 sent daha yükselerek son 12 hatanın en yüksek düzeyi olan 30.80 dolara çıktı. Hampetrol dün de New York'ta 34 sent yükselerek 30.44 dolardan kapanmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön