HABER

Arafat'tan barış çağrısı

KUDÜS (İHA) - Filistin Lideri Yaser Arafat, barış çağrısında bulunarak, "Daha fazla savaş istemiyoruz. Barış sağlanması mümkündür" dedi. Arafat, ABD eski Başkanı Bill Clinton tarafından önerilen bir teklifi kabul ettiğini söyledi.

İsrail'de yayımlanan Haaretz Gazetesi'ne demeç veren Yaser Arafat, ABD Başkanı George W. Bush tarafından geçtiğimiz günlerde "Yeter yeterlidir" ifadesini kullanarak intihar saldırılarına karşı bir reklam yayımlayan bazı Filistinlilerin başlattığı girişimi desteklediğini vurguladı. Bazı dış güçlerin, umutsuz genç Filistinlileri kendi çıkarları için kullandığını ve onları para karşılığı saldırılar düzenlemeye teşvik ettiğini ifade eden Arafat, "İntihar saldırıları düzenleyenlerden ikisinin ailesine, bu yabancılar tarafından 30'ar bin dolar para verildi" dedi.

İsrail'in radikal gruplar Hamas ve İslami Cihat'a karşı önlem almamasının danışmanlarını şaşırttığını söyleyen Arafat, İsrail'in bunun yerine Filistin yönetimi ve kendisine bağlı Fetih Hareketi'ne karşı askeri harekatlara odaklanmayı tercih ettiğinin altını çizdi.

Yaser Arafat, bu röportajda ilk kez, Clinton'un önerisini kabul ettiğini açıklayarak, sınır düzeltmeleri ve bölgesel değiş tokuşları kabul ettiğini ifade etti. Bu planda, İsrail'in 1967 Ortadoğu savaşında ele geçirdiği toprakların büyük kısmından çekilmesi, Kudüs'ün İsrail-Filistin kotrolüne paylaştırılması ve Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimcilerin yüzde 80'inin burada kalmaya devam etmesi ön görülüyordu.

İsrail Başbakanı Ariel Şaron'la bir anlaşma sağlanmasının mümkün olduğuna inandığını belirten Filistin Lideri Arafat, ABD'nin geçici bir Filistin devleti kurulması önerisini göz ardı etmedikleri, ancak ABD'den konuyla ilgili herhangi bir bilginin henüz gelmediğini sözlerine ekledi.

Arafat ayrıca, İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres ile Filistin Parlamento Başkanı Ahmed Kurei'nin ortaya attığı planı da göz ardı etmediğini söyledi. Bu planda, sınırlar, Kudüs ve mülteciler konusunda görüşmelerin yapılmasının ardından bir Filistin devletinin kurulmasını öngörüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön