HABER

Artan sıcaklar hasta ediyor

Güneşin ultraviyole ışınları, artan sıcaklık ve nem oranları, 'Cilt yanıkları, cilt kanserleri, katarakt, sıcak bunalımı (sıcak yorgunluğu, sıcak bitkinliği) ve sıcak çarpması' gibi önemli hastalıklara yol açıyor. Bu sebeple, güneş altında özellikle sıcağın yoğun olduğu 11.00 - 14.00 saatleri arası uzun süre kalınmaması, pamuklu beyaz veya açık renkli, ince ve hafif giysilerin giyilmesi, sıcak ve rutubetin yoğun olduğu saatlerde ağır işler ve sporlar yapılmaması, mutlaka ihtiyacın üzerinde sıvı

Artan sıcaklar hasta ediyor

Bayındır Hastanesi İç Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Artvinli, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, havaların çok ısındığı dönemlerde artan terlemeye rağmen vücudun ısı kaybının yeterli olamadığına dikkat çekerek, "Hava sıcaklığı yanında rutubetin artması, terin buharlaşmasını engellediğinden ısı kaybını daha da azaltır. Yani sıcaklığın artması ile birlikte havanın nem oranının artması vücutta ısı birikimine, bu da ısı artışına bağlı hastalıkların gelişmesine neden olur. Bu arada terle kaybedilen su ve tuz gibi bazı maddelerin kaybı ve bunların yerine koyulamaması hastalık tablosunu ağırlaştırır. Cilt yanıkları, cilt kanserleri, katarakt, sıcak bunalımı (sıcak yorgunluğu, sıcak bitkinliği) ve sıcak çarpması, güneşin ultraviyole ışınları, sıcak ve artmış nem oranı nedeniyle gelişen en önemli hastalıklardır" dedi.

CİLT YANIKLARI VE SICAK BUNALIMI

Hemen hemen herkesin, hayatında bir veya birkaç kez güneşe bağlı cilt yanıkları olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Artivinli, "Beyaz tenli ve cildi ince kişilerde, esmer ve kalın ciltli kişilere göre güneşin zararları daha fazla olur. Ciddi yanıklar için mutlaka bir sağlık yardımı alınmalıdır. Bunun dışında, ultraviyole ışınlarına bağlı olarak cilt kanseri ve katarakt gibi ciddi hastalıklar da gelişebilir" diye konuştu.

Prof. Dr. Mustafa Artivinli, sıcak bunalımının (yorgunluğu, bitkinliği) sıcak ve nem oranı yüksek ortamda uzun süre kalan veya egzersiz yapan kişilerde görüldüğünü ifade ederek, belirtilerini, 'Halsizlik, bitkinlik, baş dönmesi, bulantı, bazen kusma, cildin nemli, soğuk ve soluk olması, alın ve yüzde terleme, solunum sayısında artma' olarak sıraladı.

Sıcak yorgunluğu olan hastanın serin bir yere alınması, kusması yoksa ve içebiliyorsa birkaç yudum soğuk su içirilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Artvinli, "Üzerindeki elbiseleri çıkarılıp başı ve vücudu ıslak bir süngerle veya bezle ıslatılmalıdır. Hasta düzelmiyor ve durumu kötüye gidiyorsa bir sağlık merkezine götürülmelidir" dedi.

SICAK ÇARPMASI

Prof. Dr. Mustafa Artvinli, sıcak çarpmasının da sıcak ve rutubetli ortamda uzun süre kalındığında, ağır iş veya spor yapıldığında oluştuğunu kaydederek, "Belirtileri yüksek ateş, çarpıntı, sık ve yüzeysel solunum, ciltte sıcaklık, kuruluk ve kırmızılık, hastanın hareketlerinde azalma veya garip davranışlar, şiddetli baş ağrısı yakınması, bulantı, kusma ve tedavi edilmeyen hastalarda şuur kaybı şeklindedir. Nadir de olsa ölüm görülebilir. Sıcak çarpması düşünülen bir hasta serin bir yere yatırılmalı, bütün giysileri çıkarılmalı, başı ve vücuduna (özellikle koltuk altı, kasıklar gibi kıvrım yerlerine) buzlu su ile ıslatılmış kompresler koyulmalı ve bunlar sık sık değiştirilmeli. Varsa, hasta bir vantilatör veya bir yelpaze ile havalandırılmalı, kusması yok ve içebiliyorsa soğuk su içirilmeli ve en kısa zamanda bir sağlık merkezine götürülmelidir" diye konuştu.

KORUNMA ÖNERİLERİ

Sıcak, rutubet ve ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için güneş altında özellikle sıcağın yoğun olduğu dönemlerde (saat 11.00 - 14.00 arası) uzun süre kalınmaması ve gölgenin tercih edilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Artvinli, "Güneş şemsiyesi gibi gölgeliklerin altında otururken de kum ve denizden yansıyan ultraviyole ışıkları önemli miktarda zarar verebileceği için dikkatli olmalıdır. Baş, şapka ile kapatılmalı, pamuklu (sentetik karışık giysiler su kaybını engeller) beyaz veya açık renkli, ince ve hafif giysiler giyilmeli, gözlerin korunması için güneş gözlüğü takılmalıdır. Koruyucu yağlar ve kremler güneşe çıkmadan yarım saat kadar önce sürülmeli ve her 2 saatte bir ve yüzdükten sonra tekrarlanmalıdır. Sıcak ve rutubetin yoğun olduğu saatlerde ağır işler ve sporlar yapılmamalıdır. Mutlaka ihtiyacın üzerinde sıvı içilmelidir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler