HABER

Avrupa Birliği'nden Macaristan açıklaması! 32 milyar euroluk destek tehlikede

Macaristan'da geçtiğimiz pazar günü yapılan genel seçimde 12 yıldır iktidarda olan Başbakan Viktor Orban büyük bir zafer kazandı. Seçimin ardından ise Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Von der Leyen'den açıklama geldi. Macaristan'daki en büyük sorunun yolsuzluk olduğuna dikkati çeken Leyen, AB Komisyonunun, ülkeye AB fonlarının ödenmesinin "hukukun üstünlüğü" ilkesine bağlanmasıyla ilgili resmi bildirim gönderdiğini açıkladı. Macaristan süreç sonunda 32 milyar euroluk AB desteğini kaybedebilir.

Avrupa Birliği'nden Macaristan açıklaması! 32 milyar euroluk destek tehlikede

Ursula von der Leyen yaptığı açıklamada, Macaristan ve Polonya'nın AB bütçesiyle ilgili koşulluluk mekanizmasına karşı açtıkları davaların Avrupa Adalet Divanı tarafından daha önce reddedildiğini, bu nedenle AB Komisyonunun attığı adımın doğru olduğunu söyledi.

AB Komisyonunun, Macar hükümetine endişelerle ilgili cevap verme fırsatı tanıdığını ve cevapların da incelendiğini belirten Von der Leyen, yapılan değerlendirmeler neticesinde bir sonraki adıma geçilmesi kararının alındığını ifade etti.

Macaristan'daki en büyük sorunun yolsuzluk olduğuna dikkati çeken Von der Leyen, yolsuzlukla mücadelenin kendileri için çok önemli olduğunu vurguladı.

thumbs_b_c_9ba0b09d009a0e0b949ab4df4f51f079

32 MİLYAR EURO TEHLİKEDE

Macaristan ve Polonya, AB fonlarının dağıtımının "hukukun üstünlüğü" ilkesine bağlanmasını geçen yıl martta AB Adalet Divanına taşımıştı.

Avrupa Adalet Divanı 16 Şubat'ta açıkladığı kararda, Macaristan ve Polonya tarafından AB bütçesiyle ilgili koşulluluk mekanizmasına karşı açılan davaları reddetmiş, iki üye ülkenin Birlik bütçesinden faydalanmasının hukukun üstünlüğüne uymasına bağlanmasının önünü açmıştı.

20220403_2_52944130_75483025
Macaristan süreç sonunda gelecek 5 yıl içinde yaklaşık 32 milyar euroluk AB desteğini kaybedebilir.

ORBAN OYLARIN YÜZDE 53'ÜNÜ ALDI

Macaristan Ulusal Seçim Ofisinin (NVI) paylaştığı verilere göre, Başbakan Orban liderliğindeki Fidesz-KDNP koalisyonu seçim öncesi yapılan anketlerin bir hayli üstünde bir başarı elde ederek oyların yüzde 53'ünü aldı. Demokratik Koalisyonu (DK), Jobbik, Momentum, Macaristan Sosyalist Partisi (MSZP), Macaristan Yeşiller Partisi (LMP) ve Macaristan için Diyalog Partisi'nin (PM) oluşturduğu çatı oluşumu "Macaristan için Birlik" ise oyların yaklaşık yüzde 35'ini alabildi.
20220403_2_52944130_75483022
Beklentilerin üzerinde oy alan aşırı sağcı Bizim Ülkemiz (Mi Hazank) de oyların yüzde 6'sını alarak yüzde 5'lik seçim barajını geçip ilk kez parlamentoya girdi.
20220403_2_52944130_75483028
Böylece Fidesz-KDNP koalisyonu çıkardığı 135 milletvekiliyle 199 sandalyeli mecliste üçte ikilik çoğunluğu elde etti.

"AY'DAN BİLE GÖRÜLEBİLECEK BİR ZAFER"

Seçim sonuçlarının ardından zafer konuşması yapan Orban "Çok büyük başarı kazandık. Ay'dan bile görülebilecek bir zafer elde ettik, Brüksel'den görüldüğü kesin." ifadesini kullanmıştı. Muhalefetin ittifak yapmasına rağmen seçimi kazandıklarını dile getiren Orban, bazı "uluslararası güçler ve kurumların desteğine rağmen" muhalefetin başarısız olduğunu belirtmişti.


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler