HABER

Avustralya basınından Türkiye'ye tepki

Türkiye'nin, Gelibolu ve çevresindeki tarihi savaş alanlarına girişleri ücretli hale getireceğini öğrenen Avustralya basını, karara sert tepki gösterdi. Haberi manşete taşıyan gazeteler ve televizyon istasyonları, "Savaş kahramanlarının sırtından para kazanacaklar" ve "Gelibolu savaş alanlarını Disneyland'a dönüştürecekler" diyerek Türkiye'yi suçladı.

Avustralya basınından Türkiye'ye tepki

"Gelibolu'nun çevresine barikat", "Türkiye, Anzaklar'ın onurunu ücretlendirecek" başlıklı haberlerde, Gelibolu Tarihi Milli Park Müdürü Ayhan Can'ın da ücretlendirme haberlerini doğruladığı belirtildi. Türk Hükümeti'nin yasayı birkaç gün önce geçirdiğini iddia eden The Daily Telegraph gazetesi ise, 15 milyon dolar harcanarak Gelibolu Tarihi Milli Parkı'na hafif raylı sistem, ses ve ışık gösterisi sistemi, restoran ve sinema salonları yapılacağını yazdı. Türk tarihçilerin de yapılan yenileme çalışmalarıyla şehitliklerin ve savaş alanlarının Disneyland'e dönüşeceğini iddia ettiklerini belirten gazete, çevre sakinlerinin de ücretlendirme kararından hoşnut olmadıklarını belirtti.

Milli Parklar Genel Müdürü Mustafa Yalınkılıç ise gazeteye yaptığı açıklamada kendisine henüz konuyla ilgili resmi bilgi ulaşmadığını söyledi. Avustralya Hükümeti tarafından 2001 yılında ülke tarihine ışık tuttuğu gerekçesiyle ödüllendirilen tarihçi Kenan Çelik ise The Daily Telegraph'a yaptığı açıklamada kararı "saçma" olarak niteledi. Bölgenin diğer milli parklarla eş değer tutulmaması gerektiğine dikkat çeken Çelik, "Burası bir açık hava müzesi ve şehitlik. Burada birçok kişinin yakını yatıyor ve o nedenle bölgeyi ziyaret ediyorlar. Kim mezarda yatan bir yakınını para vererek ziyaret etmek ister? Bu kararın altında para kazanma düşüncesi var" diyerek eleştiride bulundu.

Gelibolu ve Çanakkale'de bulunan restoran işletmecilerinin de görüşüne yer veren gazete, Eceabat'ta bulunan Liman Resturant'ın sahibi Yüksel Akgül'ün karar nedeniyle oldukça kızgın olduğunu yazdı.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park Müdürlüğü'nün yaklaşık 100 trilyon lira harcayarak çehresini değiştireceği bölgede yer alan Anzak Koyu, Suvla Bay ve Cape Helles ile şehitliklerin ücretlendirilmeyeceğini yazan gazete, milli parka girmek isteyenlerin para ödemek zorunda kalmaları nedeniyle "dolaylı olarak" ücretlendirileceklerini yazdı.

Dün akşam saatlerinde gazetecilerin konu hakkında soru sorduğu Federal Bakan Dana Vale, kendilerinin henüz bilgilendirilmediklerini ifade etti. Çanakkale milletvekili İbrahim Koşdere'nin yenileme çalışmalarını desteklediğini yazan gazete, Koşdere'nin "Milli park bizim ülke sınırları içerisinde bulunuyor. Yenileme çalışmalarından dolayı neden başkasından izin alalım?" dediğini iddia etti.

Öte yandan bugünkü Yeni Zelanda gazetelerinde de aynı habere rastlandı. Türkiye'nin Canberra Büyükelçisi M. Tansu Okandan ise konu hakkında henüz bilgisi olmadığını belirterek İHA'nın sorularını yanıtsız bıraktı. Büyükelçilik sözcüsü, konu hakkında Türkiye'den detaylı bilgi istediklerini ve açıklamanın en erken Pazartesi günü yapılacağını kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler