HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Azerbaycan Turizm Temsilciliği: Dayanışmayı Türk halkına yayacağız

Azerbaycan Turizm Temsilciliği Türkiye Direktörü Nurlana Çakmak, "Türkiye-Azerbaycan devletleri arasındaki iftihar ettiğimiz dayanışmayı çok iyi tanıtımımızla Türk halkına da yayacağız." dedi

Azerbaycan Turizm Temsilciliği: Dayanışmayı Türk halkına yayacağız

29 Şubat tarihinde İstanbul’da açılışı gerçekleşen Azerbaycan Turizm Temsilciliği Türkiye Direktörü Nurlana Çakmak “Bugüne kadar Turkiye ve Azerbaycan Devletleri arasındaki dayanışma ve işbirliği iftiar edecek seviyede olmuştur. Fakat üzülerek söylemeliyimki, potansiyel türk turistinin Azerbaycanı görmeli hissiyatını yaratamamış, aynı yakınlığı ve algıyı Türk halkı arasında oluşturamamışız, daha doğrusu dikkatlerini çekememişiz. Bundan dolayı Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcilik açarak bu yalnış algıyı Sen de Azerbaycan ı gör diyerek Azerbaycanı Türkiyede türk halkının tatil destinasyonlarının göz bebeği yapacak, hakettiği özlenen seviyeye en yakın zamanda getireceğinden kuşkum yoktur. Azerbaycan artık her türk ziyaretçisinin özlediği ve sevdiği bir yer olacak. Biz buna yürekten inanıyoruz” dedi.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

Nurlana Çakmak sözlerine, “Bundan böyle, sadece şu an mükemmel olan Devlet Başkanları, Başbakanlik ve bakanlıkların üst seviyedeki siyasi ilşkilerinin yanında Türkiyeden gelecek turist misafirlerlede bu ilişkileri pekiştirmek, taçlandırmak istiyoruz. Değerli Türk halkına, yazılı ve görsel basının doğru tanıtımıyla Azerbaycanın sadece petrol ve gaz ülkesi değil, muhteşem bir tatil destinasyonu, keşfedilmemiş güzellikleri dolu dolu yaşayacak, türk halkının hiç zorlanmadan türkçe konuşarak bir baştan diğer başa gezip göreceği harika anılarla döneceği bir yer olacak . O yüzden diyoruz ki, Sen de Azerbaycanı gör. Sadece Devlet büyüklerini değil, tüm Türkiyeyi Azerbaycanı görmeye çağrı yapıyoruz”şeklinde devam etti.

Tüm Türkiye’yi Oğuz Han’ın anayurdu Azerbaycan’a çağırıyoruz

Azerbaycan Turizm Temsilciliği’nin 29 Şubat 2016 tarihinde İstanbul’da gerçekleşen açılışında, Temsilciliğin Türkiye Direktörü Nurlana Çakmak, “Dünya Türklüğünün tarihinde, Azerbaycanın özel bir yeri var. Genel Türk tarihi ve kültürünün beşiği olan Azerbaycan, bütün tarihi dönemlerde kuzey Türklerini güney Türkleri, doğu Türklerini ise batı Türkleri ile ilişki kurduran altın köprü rolünü oynamıştır. Nuh peygamberden başlayarak dünya medeniyetinin beşiği olan Azerbaycan, hem Oğuz hakanın, hem hanlar hanı Bayındır hanın, hem de Dede Korkutun vatanıdır. Oğuz Han ın ve Bayındır Han ın kendisi ve kendisinden sonraki birçok Oguz Türk komutanları bu topraklarda yaşamış burada hakkın rahmetine kavuşmuşlardır. Azerbaycan en eski dönemlerden başlayarak tarihin bütün dönemlerinde genel Türk mekanının en önemli parçası, eski Oğuz yurdu; azerbaycan halkı ise, bu yerin en eski yerli halkı olmuştur” dedi.

Bakü petrollerinin zenginliği Nobel Barış Ödüllerinin verilmesini başlatmıştır

29 Şubat tarihinde İstanbul’da açılışı gerçekleşen Azerbaycan Turizm Temsilciliği Türkiye Direktörü Nurlana Çakmak “Azerbaycan’ın yakın tarihine baktığımızda bilmediğiniz pek çok ilgi çekici yönü olduğunu söylemek istiyorum. 1870 -1900 yıllarında Azerbaycan, özellikle Bakü, Rusyanın en canlı ticaret merkezlerinden biriydi. Dünyanın yarısına yetecek petrol buradan çıkıyordu. ilk buharlı motor baku petrollerini taşımak için Azerbaycanda kullanıldı, ilk petrol tankeri, ilk mekanik petrol çıkarma sistemi, ilk petrol boru ile taşıma sistemi hep burda kullanıldı . Hatta Alfred Nobelin Nobel ödülleri için hibe ettiği kaynağın Bakü petrollerinden kazandığı zenginlikten elde edildiğini hatırlatmak isterim” dedi.

Azerbaycan modern mimarisiyle de dünyayla yarışıyor

Azerbaycan Turizm Temsilciliği’nin 29 Şubat 2016 tarihinde İstanbul’da gerçekleşen açılışında, Temsilciliğin Türkiye Direktörü Nurlana Çakmak, “Azerbaycan son yıllarda da gurur duyulacak pek çok organizasyona ev sahipliği yaptı ve yapmaya devam ediyor. Azerbaycan modern mimarinin öncü merkezi olma yolunda da ihtişamlı eserler ortaya çıkarıyor, adeta dünyada bu alanda da varım diyor. Bunlardan Erovizyon şarkı yarışması için inşa edilen Cristal Hall, Alev kuleleri, Guinness Rekorlar Kitabı'na "En Uzun Bayrak" olarak geçen bayrağımızla ünlü Bayrak Meydanımız, şekliyle Azerbaycanın kadim musiqı aletlerinden biri olan tarın bir parçasını hatırlatan Uluslararası Muğam Merkezi, paytahtımızda yerleşen Dünya'nın ilk ve en büyük halı müzesinin yeni binası, Dünyada en iyi tasarım ve mimari ödülü alarak birinci seçilen, içinde müze, konser salonu olan, modern mimarinin nadide örneği Haydar Aliyev Kültür merkezlerini sayabiliriz” dedi.

Türk halkına duygusal mesaj

29 Şubat tarihinde İstanbul’da açılışı gerçekleşen Azerbaycan Turizm Temsilciliği Türkiye Direktörü Nurlana Çakmak basına yaptığı konuşmasını Türk halkına verdiği duygusal mesajlarıyla noktaladı. Çakmak konuşmasında: “Çok yüksek duygular içinde söylüyorum ki, attığımız bu adım sayesinde asırlardır gönülleri bir olan bu yüce millet birbirine çok daha sıkı bağlarla bağlanacak.

Ben Azerbaycanlı bir kardeşiniz olarak diyorum ki, kardeşler, akrabalar hep birbirini ziyaret eder, özler ve görmek ister. Şimdi tüm Türkiye halkına sesleniyorum: - her Türk ömründe en az bir sefer Azerbaycanı ziyaret etmeli, görmeli ve bizle kucaklaşmalı, atalarımızın bize emanet ettiği konukseverliği, dostluğu, kardeşliği doyasıya tatmalı ve yaşamalı.

Artık Azerbaycan olarak dünyada sesimizi her sahada daha fazla duyurmaya başladık. Azerbaycan stratejik enerji kaynakları, tarihi zenginliği, genç insan kaynağı, çok yüksek kalitede turizm potansiyelinin yanında göz kamaştırıcı değişik yatırımları ile de dünyada birçok organizasyona ev sahipliğini başarıyla yapmış ve yapmaktadaır. Avrupanın herhangi bir meşhur caddesini aratmaycak kadar zengin zincir mağazaları, candan konukseverliği ve en önemlisi de altını çizerek söylüyorum güvenli ortamıyla Türk konuklarını bekliyor, daha doğrusu akrabalarını, kardeşlerini bekliyor ve onların özlemini hissediyor.

Türk halkına biraz da duygusal bir ruhla diyorum ki, son derece güvenli olan Azerbaycan size hasretle bekliyor. Bugüne kadar yalnış algılayıp görmediğiniz Azerbaycanı gecikmeden görün. Azerbaycan sizlerin de ata yurdu, aynı dili konuştuğumuz topraklar. Artık akraba bağlarımızın en üst seviyede olduğu Türkiyeden yeterince ziyaretçiyi alma zamanımızın çoktan gelip geçtiğini düşünerek bugün attığımız bu adımla bu süreci tersine çevireceğimizi düşünüyor, güzel Azerbaycanımızı çok daha etkin anlatarak sizleri daha çok misafir edeceğimize gönülden inanıyorum”dedi.

En Çok Aranan Haberler